Orez marocan cu stafide si migdale

Esti atat de mandra de reusita ta culinara incat ai simtit nevoia sa o imortalizezi intr-o fotografie? Ai aici ocazia sa atasezi poza la reteta culinara si sa o arati tuturor. Sectiunea este rezervata pentru retete de Mancaruri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

yafa
Bucatar de talie internationala

Orez marocan cu stafide si migdale

Mesajde yafa » 20/02/2011 02:01

Daca-i bal sa fie bal, mi-ati deschis cheful de a gati orez cu concursul lunii. Va prezint si eu o reteta.
Eu una ador orezul acesta, mi se pare ca indeplineste toate calitatile unei garnituri ideale, iar gustul ...mmmmm, credeti-ma pe cuvant!

Dar mai intai trebuie sa stiti ca aceasta reteta va iesi perfect cu orezul cu bobul lung, putin galbui, aici se numeste orez american, care nu se lipeste.

Ingrediente:

40g de smen*
250g de orez cu bobul lung
1 ceapa marunta
70g de migdale curatate de coaja si taiate in bastonase
50g de stafide
sofran
sare
550ml de supa de pasare(preferati gaina de tara sau daca nu aveti inlocuiti cu un cub)

*smen- sau unt clarificat este untul fara impuritati, untul topit la o temperatura ridicata si curatat de toate elementele solide de la suprafata sau decantate, in special cazeina. Astfel untul este mai sanatos pentru gatit. In bucataria orientala smenul se foloseste foarte des la prajire.

Deobicei resturile solide sunt aruncate , doar in nordul Indiei se lasa la solidificat si se mananca cu paine o adevarata gurmandiza se pare.

Prepararea:

Curatam si spalam ceapa, o taiam maruntel.
Incalzim smenul si adaugam ceapa, cand devine translucida, adaugam migdalele, amestecam bine pe foc si continuam cu orezul, amesecam mereu ca ingredientele sa se coloreze putin dar sa nu se prinda.

Adaugam stafidele, sofranul, saram si varsam deasupra supa de pui. Acoperim vasul si dam la foc mic, lasam sa se evaporeze lichidul fara sa amestecam in olita. Dam de pe foc si lasam acoperit inca 10 minute.

Orezul este gata, bobul nu se lipeste dar este bine fiert, putem amesteca in vas.

Servim deobicei alaturi de carne( pui, miel, vita)

Pofta buna!
Fişiere ataşate
P1060441.JPG
P1060441.JPG (148.88 KiB) Vizualizat de 10500 ori
P1060438.JPG
P1060438.JPG (129.75 KiB) Vizualizat de 10500 ori
P1060436.JPG
P1060436.JPG (163.71 KiB) Vizualizat de 10500 ori
P1060435.JPG
P1060435.JPG (156.84 KiB) Vizualizat de 10500 ori
P1060433.JPG
P1060433.JPG (119.36 KiB) Vizualizat de 10500 ori
P1060431.JPG
P1060431.JPG (73.69 KiB) Vizualizat de 10500 ori
P1060426.JPG
P1060426.JPG (97.87 KiB) Vizualizat de 10500 ori
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 20/02/2011 04:11

Asta, DA !
Un orez mai special, aromat, colorat... :buuun: :buuun: :buuun:
Il cunosc, dar nu l-am facut cu smen ci cu unt normal. Uneori folosesc curcuma in loc de sofran, dar cred ca-i schimba putin gustul.

La concurs cu reteta !!!

:hug: :hug: :hug:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 20/02/2011 08:00

Asta e un orez pe care il folosesc si eu la unele preparate...rar, cand pregatesc o garnitura de orez ( folosesc mai mult quinoa)orezul asta sau cel brun il pun....poate culoarea ceva mai inchisa decat alb ma face sa am senzatia ca e ceva mai sanatos decat cel alb :P ...chiar nu am avut curiozitatea sa ma informez despre asta , dar cu siguranta am sa o fac...Yafa imi place orezul tau , are arome,,,,faine, fine :hug: :hug: :pup: :pup:

yafa

Mesajde yafa » 21/02/2011 01:51

lucia_bp scrie:Asta, DA !
Un orez mai special, aromat, colorat... :buuun: :buuun: :buuun:
Il cunosc, dar nu l-am facut cu smen ci cu unt normal. Uneori folosesc curcuma in loc de sofran, dar cred ca-i schimba putin gustul.

La concurs cu reteta !!!

:hug: :hug: :hug:

Multumesc ca-ti place Lucia, e bun si cu curcuma,dar parca e mai bun cu sofran.
:hug: :flower: :pup:

yafa

Mesajde yafa » 21/02/2011 01:53

pupi scrie:Asta e un orez pe care il folosesc si eu la unele preparate...rar, cand pregatesc o garnitura de orez ( folosesc mai mult quinoa)orezul asta sau cel brun il pun....poate culoarea ceva mai inchisa decat alb ma face sa am senzatia ca e ceva mai sanatos decat cel alb :P ...chiar nu am avut curiozitatea sa ma informez despre asta , dar cu siguranta am sa o fac...Yafa imi place orezul tau , are arome,,,,faine, fine :hug: :hug: :pup: :pup:

Multumesc Pupi, tare ma bucur ca-ti place, ca dupa cum am vazut cica" erai limitata la retetele de orez" :wink:
:pup: :hug: :pup:

d_dana_a

Mesajde d_dana_a » 22/02/2011 11:50

Cred ca este foarte aromat, merita incercat =D> =D> =D>
Imi place sa gatesc...
Imagine

yafa

Mesajde yafa » 22/02/2011 09:16

d_dana_a scrie:Cred ca este foarte aromat, merita incercat =D> =D> =D>

Este foarte fin aromat Dana, e bun si sper sa te incante la fel de mult ca si pe mine :hug: :pup: , multumesc

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 23/02/2011 12:37

Yafa, sant limitata la retetele cu orez, nu ma pot lauda ca imi place de mor, il gatesc uneori ( fiert in lapte, budinca, cu ciuperci si odata la 3 ani mai fac un pilaf cu carne de pui)pot spune despre un orez ca e bun si aromat pentru ca ii cunosc gustul dar asta nu ma face sa il si pregatesc des :P ...sa nu iti spun ca ai mei il mananca ceva de genu :shock: l...o furculite cu cateva boabe pun in gura apoi il plimba prin farfurie de il zapaceste, timp de 5 minute, din nou cateva boabe in gura si urmeaza, din nou, plimbarea prin farfurie a boabelor...la un moment dat se plictisesc si gata ...sant satui :o ....eu , totusi il mananc mai cu placere decat ei :D :P , dar limitat....sa fiu sincera orezul imi creaza indispozitie :blushing: ..... :hug: :pup:

yafa

Mesajde yafa » 23/02/2011 12:00

pupi scrie:Yafa, sant limitata la retetele cu orez, nu ma pot lauda ca imi place de mor, il gatesc uneori ( fiert in lapte, budinca, cu ciuperci si odata la 3 ani mai fac un pilaf cu carne de pui)pot spune despre un orez ca e bun si aromat pentru ca ii cunosc gustul dar asta nu ma face sa il si pregatesc des :P ...sa nu iti spun ca ai mei il mananca ceva de genu :shock: l...o furculite cu cateva boabe pun in gura apoi il plimba prin farfurie de il zapaceste, timp de 5 minute, din nou cateva boabe in gura si urmeaza, din nou, plimbarea prin farfurie a boabelor...la un moment dat se plictisesc si gata ...sant satui :o ....eu , totusi il mananc mai cu placere decat ei :D :P , dar limitat....sa fiu sincera orezul imi creaza indispozitie :blushing: ..... :hug: :pup:

:wink: Promit ca atunci cand vii in vizita nu fac orez :wink:

Fiecare dintre noi avem oile noastre negre...sincer la mine conteaza cum e pregatit, natur sunt rar in stare sa-l mananc tot.

:hug: :pup:

Înapoi la “Retete ilustrate - Mancaruri”