Ce am gatit azi (22)

Exista o reteta de mancare sau de dulciuri la care nu ati putea renunta niciodata? E atat de buna incat cu greu va puteti opri din mancat? Convingeti si pe altii sa-l incerce descriind-o aici.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

monicutza_88
Incepator

Mesajde monicutza_88 » 10/09/2009 06:51

fetelor, frumoaselor si de ce nu si baietilor
mi sa dat comanda de la domn sef ca vrea sa manance in cel mai scurt timp tocanita de pipote
da' numa' ca io nam facut si nici nu stiu cum se face
care stiti si sunteti destul de buni la sufletel cat sa vreti sa ma ajutati va astept cu propuneri
va pupic
eu ma gandesc mereu la cel pe care il iubesc
Imagine

adry
Bucatar de elita

Mesajde adry » 10/09/2009 08:17

monicutza_88 scrie: tocanita de pipote nu stiu cum se face
care stiti si sunteti destul de buni la sufletel cat sa vreti sa ma ajutati va astept cu propuneri
va pupic

Draga mea se face ca toate tocanitele!!
1/2 kg pipote de pui, 1 catel de usturoi, 2-3 cepe (depinde de marime), 1 rosie, 1 ardei, paprika, 1 linguri bulion, sare, piper
Tai ceapa solzisori, o calesti putin in ulei, adaugi ardeiul , usturoiul, dupa trei, patru minute pipotele, apoi putina apa calda si lasi sa fiarba incet! Din cand in cand amesteci si daca e necesar mai pune putina apa sa nu se arda! Spre sfarsit pui rosia si bulionul, gusti de sare, piper si gata tocanita de pipote!
Daca va place poti pune patrunjel verde deasupra!
Important insa este sa cureti bine pipotele (trebuie scoasa complet pietita din interior), le speli bine si le tai in bucatele pe placul tau!
Pipotele fierb destul de greu si daca nu prea ai timp, poti folosi oala Kukta (in 1/2 ora, dupa ce incepe sa fluiere oala sunt gata) sau daca nu, in cratita normala, ceaun (daca ai) le lasi pe foc mic pana sunt gata!

monicutza_88
Incepator

Mesajde monicutza_88 » 11/09/2009 09:17

adry scrie:
monicutza_88 scrie: tocanita de pipote nu stiu cum se face
va pupic

Draga mea se face ca toate tocanitele!!
1/2 kg pipote de pui, 1 catel de usturoi, 2-3 cepe (depinde de marime), 1 rosie, 1 ardei, paprika, 1 linguri bulion, sare, piper
Tai ceapa solzisori, o calesti putin in ulei, adaugi ardeiul , usturoiul, dupa trei, patru minute pipotele, apoi putina apa calda si lasi sa fiarba incet! Din cand in cand amesteci si daca e necesar mai pune putina apa sa nu se arda! Spre sfarsit pui rosia si bulionul, gusti de sare, piper si gata tocanita de pipote!
Daca va place poti pune patrunjel verde deasupra!
Important insa este sa cureti bine pipotele (trebuie scoasa complet pietita din interior), le speli bine si le tai in bucatele pe placul tau!
Pipotele fierb destul de greu si daca nu prea ai timp, poti folosi oala Kukta (in 1/2 ora, dupa ce incepe sa fluiere oala sunt gata) sau daca nu, in cratita normala, ceaun (daca ai) le lasi pe foc mic pana sunt gata!

multumesc frumos
am sa incerc
eu ma gandesc mereu la cel pe care il iubesc

Imagine

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 17/09/2009 05:41

panini cu apa minerala si lapte
Fişiere ataşate
panini.jpg
panini.jpg (40.58 KiB) Vizualizat de 2887 ori
panini1.jpg
panini1.jpg (24.22 KiB) Vizualizat de 2887 ori
panini2.jpg
panini2.jpg (34.1 KiB) Vizualizat de 2887 ori
panini3.jpg
panini3.jpg (36.29 KiB) Vizualizat de 2887 ori

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 21/09/2009 09:22

Fetelor cochetelor si baietilor istetilor , va rog sa-mi sugerati un meniu pt duminica, vin socrii si parintii mei la masa ca mai imbatranesc eu cu un an, vreau ceva bun, mai deosebit, si care sa nu contina varza, fasole brocoli etc,alimente interzise pt mine. Pupici de la cei mici! :pup:
P.S. Desertul e indubitabil, tiramisu! :buuun:

alina_i
Bucatar Sef

Mesajde alina_i » 21/09/2009 10:22

Elena draga si eu sunt in cautare de meniuri pentru sambata viitoare :D In septembrie sarbatorim mai multe... ziua gemenilor - deci aniversare dubla :wink: si niste ani - multicei chiar - de la casatorie :clipocit:
Deeeci, avand in vedere incarcatura de aniversari, astept alaturi de Elena, sugestii :clipocit: :rugaciune:

Deocamdata asta am gatit pentru sfarsitul de saptamana care tocmai a trecut 8) : ciorba de burta, tocana cu legume si ciuperci si placinta cu mere.... Traditie in toata regula :wink:
Fişiere ataşate
placinta cu mere.jpg
placinta cu mere.jpg (36.94 KiB) Vizualizat de 2819 ori
tocana cu legume.jpg
tocana cu legume.jpg (48.72 KiB) Vizualizat de 2819 ori
ciorba de burta.jpg
ciorba de burta.jpg (45.6 KiB) Vizualizat de 2819 ori
Raul este un bine prost inteles.

www.pasiunilealinei.blogspot.com

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 24/09/2009 11:08

Aloooooooooooo, nici o sugestie?! Mai e putin si vine duminica, eu ce gatesc?! :badday:
Alina, daca ai stbilit ceva necomplicat ,astept sugesti... Eu ma gandeam la o supa-crema de praz sau asa ceva si poate la vitel Stroganoff, desi sotul meu cere sa fac cotlete de miel, a vazut el la Jamie... :?

DanuKa
Bucatar in devenire

Mesajde DanuKa » 24/09/2009 11:21

Elena , aseara am facut si eu o supa crema de legume insa la baiatul meu ii place din mai multe legume amstecate si mai ales cand e colorata si nu doar verde .

suna interesant cotletele de miel , cica astea-s bune dulci sarate , si cu niste legume ar fi foarte bune , despre vita ce sa zic , mie nu tare-mi place .

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 24/09/2009 11:22

:P mai trage si tu cu ochiul prin cartea de bucate :paguba:

sau ... spune macar ce ai prin camara, frigider ... sa ne facem si noi o idee :idea: :D

:flower:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 24/09/2009 11:33

Gata, am hotarat, dar mi-era lene sa gandesc... Fac supa-crema de ciuperci , pui umplut aromat si salata de cartofi cu maioneza, probabil cu o salata verde, si tiramisu ... :buuun:

Înapoi la “Retete preferate”