Cafeneaua RC (23)

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 02/03/2009 05:51

:cafea: adinusha, cum ai reusit tu performanta cu varicela ?? bine ca nu a luat si cea mica :rusine: :wink:
8) de fapt, ce ma mir cum ai reusit :lol: esti destul de aproape de categoria de varsta care poate sa faca varicela :P =)) =)) =))
Uite, cred ca nu ai voie :cafea: cafea de cafea, dar pot sa fac pentru tine un ceai bun de buruieni si o supa insipida, exclusiv vegetala :pup: :hug: :love:
Pe de alta parte ma bucur ca esti acas, ca asa poate treci si pe aici mai des :wink:

ohhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh, acum mi-am amintit!!!!!!!!!!!!! Ai ratat cumva plimbarea la Dortmund? Sau se profila oricum in viitor?? Sau ai reprogramat-o? :?: :(

adinush
Bucatar in devenire

Mesajde adinush » 02/03/2009 08:59

Hai mai Cara ca am trecut de varsta aia...farmacista i-a spus prietenului care s-a dus sa-mi ia una alta ca pot ramane cu probleme de fertilitate (presupunand ca n-am copii)..i-am transmis ca tocmai bine pe perioada asta de criza nu mai dau banii pe anticonceptionale =))
Habar am de am luat-o dar devinde de-a dreptul exasperanta pt ca au inceput sa se faca simtite si bubele care nu se vad (dureri de gingii,arsuri pe esofag,cand fac pishu)...
Plecarea la Dortmund e saptamana viitoare,pe 13, ca in februarie am avut deja o iesire si nu ne putem lua vacante chiar saptamanal..fie ele chiar si de 3 zile.Pana atunci sper sa treaca toate bubele pt ca intentionez sa ratez nimic :D
When u want something u"ve never had,u have to do something u've never done

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 03/03/2009 12:10

Multa santat Adinush :hug: , cat despre bube :clipocit: cam dupa 2 sapt. incep sa se usuce :) . De preferat in aceasta perioada sa nu faci baita , mai mult cu o batistuta , burete sa te speli (asa ca matele :wink: ) avand grija sa nu se sparga veziculele , altfel ele se insamanteaza si apar mai multe :D . Eruptia apare si pe tractul digestiv nu numai pe piele de aici ti se trag durerile de gingii si arsurile....
Cat despre fertilitate :wink: nu e nici o problema :) de acu incolo poti sa faci o echipa de rugby :P
Incearca sa eviti alimentele acre gen lamaie, citrice, muraturi .... .
De iesit din casa poti iesi dar ... :( esti contagioasa pentru ceilalti din jurul tau si ii contaminezi pe toti :P .
Varicela este una din cele mai anergizante boli . Organismul este foarte slabit dupa varicela din acest motiv vei fi predispusa sa contactezi foarte repede si alte boli ( viroze , ....) de aceea ti-as recomanda sa iei un complex de vitamine si imunostimulatoare.

Persoanele care au o imunitate slabita si care in antecendente au avut varicela , in contact cu aceasta boala pot face o alta forma de varicela si anume Zona Zoster .

:pup: :flower:

si acu trec inapoi la hartoagele mele :o nu inainte sa va doresc o zi frumoasa si sa va ofer o cafeluta :pup: :flower:
Fişiere ataşate
263824630RL862211626.jpg
263824630RL862211626.jpg (38.36 KiB) Vizualizat de 3141 ori

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 03/03/2009 06:49

lia, draga mea :pup: :hug: , am citit si am rascitit ce ai scris de cei cu imunitate subreda (ca ma numar si eu printre napastuiti). ai cumva idee ce ar trebui sa iau ca sa schimb situatia (in bine)? :rugaciune:

acush o sa trec la capitolul cafeaua de seara :cafea:
daca mai are cineva pofta, pot ceda juma de cana
:wink: :peace:

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 04/03/2009 12:22

Cara , idee am eu despre cateva produse imunostimulatoare dar problema e ca nu stiu cam ce gasesti pe plaiurile pe unde zabovesti :wink:

Ar fi indicate produse pe baza de echinaceea .Dar am sa fac maine o lista cu produsele ce se comercializeaza pe la noi si poate ca vei gasi ceva asemanator pe acolo .

:flower:

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 04/03/2009 01:44

ehe uite ca de cand nu mai dau eu pe la cafenea vine si cara si adinush :P :hug: Insanatosire grabnica adinush :hug: mai vrem poze cu scumpa ta ;)

sa va spun ce draguti sunt cei din Bucuresti de la electrica :) Desi am platita factura in avans (adica vreo 500 Kw in plus) s-au gandit ei sa isi faca de treaba si sa imi taie lumina :)

Asa ca azi noapte am stat fara curent =)) si se pare ca nici nu se grabesc sa se ma rebranseze - de - oras aglomerat :? :D

Viata frumoasa in Romania noastra :lol: Ma pregatesc de inca o noapte la lumina lumanarii :bum: :D
Imagine

adinush
Bucatar in devenire

Mesajde adinush » 04/03/2009 04:02

Adi tu te-ai mutat in Bucuresti? Ca dau cafeaua aia live...chit ca la noi in casa nu se gaseste cafea =))
Poze cu maimutza tocmai am pus....nu unde trebuie :paguba: dar am facut abuz de functia de moderator :rusine:
Uite ca tot zac in pat si-mi plang de mila o sa mai incarc cateva poze
When u want something u"ve never had,u have to do something u've never done

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 04/03/2009 04:16

:rusine: nu e voie sa dai nimic adinusha :rusine: tu stai linistita la tine in casuta, ca ai vazut ce zicea lia: esti .. cum ar zice calculatoristii: virusata 8) si aia ii mai trebuie lui adi, saracul 8)
sa ai varicela la lumina lumanarii mi se pare.. greu de indurat :wink:
Eu ma amuz ca harap-alb din poveste ca doar bucurestiul e la nspe km distanta de mine . Iar daca o sa fie cazul sa vin acasa, o sa survolez la maaaaaare inaltime capitala- ca sa fiu sigura ca nu ma viruseaza nimeni :lol:

adi, in orice situatie rea exista si o parte buna: iti dai seama ce romantic e sa iti inviti iubita la o :cafea: la lumina lumanarilor ( daca nu ii zici de faza cu taiatul curentului, o sa o ia drept dovada certa de iubire, romantism, sensibilitate etc...):sfant:

:x nici macar nu stiu daca ar mai merge a treia cafea...
oscilez intre o cafea si un ceai de capsuni (si alte balarii).... :?

ps:acum serios, adinush si adisor, nu aveti voie sa va vedeti :!: lasati cafelele si alte pretexte :wink: :lol:

marin
Incepator

imi place cafeaua

Mesajde marin » 04/03/2009 04:30

salutare la toti imi place cafeaua la nebunie dar eu o beau la or 6 dim.ar mai beau una si pe la 12 cand ajung acasa de la munca .asa ca daca cineva ma invita nu refuz.caty

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 04/03/2009 05:18

hello si aici!! eu sunt de serviciu azi la cafenea :wink:
te servesc cu placere :hug:
daca iti place cafeaua inseamna ca o sa ne vedem pe aici zilnic la o ceasca de orice..(cafea, ceai etc)

Înapoi la “Zona libera”