Prajitura cu Mac si Visine

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 28/10/2009 08:03

Saptamana viitoare am sa il fac si eu, cu ceva mai multa lamaie.....mie imi place macul si lamaia.....despre visine , cred ca sar peste ele...nu am :wink: , iar la magazinele rusesti de pe aici , nu am mai vazut in ultima vreme compot :badday: :hug: :hug:

piatralunii
Bucatar in devenire

Mesajde piatralunii » 28/10/2009 08:38

pupi scrie:Saptamana viitoare am sa il fac si eu, cu ceva mai multa lamaie.....mie imi place macul si lamaia.....despre visine , cred ca sar peste ele...nu am :wink: , iar la magazinele rusesti de pe aici , nu am mai vazut in ultima vreme compot :badday: :hug: :hug:

La noi se gasesc in supermarketul obisnuit importate din Ungaria (compot zic) la sectia internationala. Le zice Morello Cherries.
Forever Young

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 28/10/2009 08:55

Laura, cand am fost in Canada anul trecut ( la NIagara - on -the -Lake) acolo am ramas surprinsa de cate ferme cu livezi de visini sant. Tot acolo a fost si fabrica de conserve ( Del Monte cred) pe care au inchis-o si au mutat-o undeva prin New York( cred) sau prin imprejurari. . In partea voastra se gasesc peste tot ( a fost o chestie care m-a uimit anul trecut si , la fel si anul asta :) , aici la noi ,doar la cateva ferme , mici ,amarate, si trebuie sa te duci doar in cursul saptamanii ( in wk e inchis) si au fructe doar o saptamana. Incredibil dar asta este . Nu sant astia de aici consumator de ' sour" :P
Compot de visine ,luam mereu de la magazine rusesti, acuma :rugaciune: sa aduca din nou :vis:
Te :pup: :hug:

piatralunii
Bucatar in devenire

Mesajde piatralunii » 28/10/2009 10:59

pupi scrie:Laura, cand am fost in Canada anul trecut ( la NIagara - on -the -Lake) acolo am ramas surprinsa de cate ferme cu livezi de visini sant. Tot acolo a fost si fabrica de conserve ( Del Monte cred) pe care au inchis-o si au mutat-o undeva prin New York( cred) sau prin imprejurari. . In partea voastra se gasesc peste tot ( a fost o chestie care m-a uimit anul trecut si , la fel si anul asta :) , aici la noi ,doar la cateva ferme , mici ,amarate, si trebuie sa te duci doar in cursul saptamanii ( in wk e inchis) si au fructe doar o saptamana. Incredibil dar asta este . Nu sant astia de aici consumator de ' sour" :P
Compot de visine ,luam mereu de la magazine rusesti, acuma :rugaciune: sa aduca din nou :vis:
Te :pup: :hug:

N-aveti visine, dar aveti faina de moara :P . Fiecare stat cu ale lui. Da, la noi sunte vreo doua ferme cu visine, desi departe de noi (60 de mile) fac efortul in fiecare an sa le culeg.
Forever Young

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 29/10/2009 12:20

Laura , uite facem schimb :P .....eu iti dau faina si tu imi dai visine =)) =)) ....daca tot traim pe teritoriul indienilor de ce sa nu le continuam traditia? :P
In fiecare an imi propun sa ajung la una din fermele astea nenorocite si nu pot, mereu lucrez peste saptamana si pe cand ies , deja ferma este inchisa. :badday: .
La anul imi iau o zi libera pentru asta si imi umplu congelatorul :wink: :hug: :hug:

melianda
Bucatar de elita

Mesajde melianda » 29/10/2009 07:20

Lia pot folosi nuca in loc de mac...imi place la nebunie cum arata prajiturica mai ales ca are visine :)

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 29/10/2009 08:42

piatralunii scrie:Ma tenteaza visinele, dar macul mai putin. Pot sa "sar" peste el? Si pun nuca? Am si eu niste visine in congelator de asta vara.

pune nuca , e ok si asa :wink:

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 29/10/2009 08:44

roxy14 scrie:Hmm,ce bunatate,Leila...poate incerc sa fac ceva dulce sf asta de sapt.
Cat despre mac si visine ,imi plac amandoua....poate doar mai putina cantitate de mac iar de visine cat se poate :D

macul nu e mult Roxy, vezi ca reteta nu are faina deloc :wink:

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 29/10/2009 08:45

pupi scrie:Saptamana viitoare am sa il fac si eu, cu ceva mai multa lamaie.....mie imi place macul si lamaia.....despre visine , cred ca sar peste ele...nu am :wink: , iar la magazinele rusesti de pe aici , nu am mai vazut in ultima vreme compot :badday: :hug: :hug:

ce zici sa incerci cu ananas :wink:

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 29/10/2009 08:48

melianda scrie:Lia pot folosi nuca in loc de mac...imi place la nebunie cum arata prajiturica mai ales ca are visine :)

linistita Meli :)

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”