Grup de sustinere in cura de slabire (4)

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

alydragan
Incepator

Mesajde alydragan » 08/07/2008 10:23

VA ROG SPUNETI CUM SA FAC SA TRIMI UN MESAJ PRIVAT CA APARE TOT ASA DE 1 ORA ADICA IN CURS DE TRIMITERE DAR NU TRIMIS.
aly

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 08/07/2008 10:30

Asta inseamna doar ca nu a fost citit inca ... nu ca nu a fost trimis
Te rog nu mai folosi doar LITERE MARI pentru ca se intelege oarecum ca e ceva tipat ;)

alydragan
Incepator

Mesajde alydragan » 08/07/2008 10:44

Am inteles e in regula ADI . Dar eu nu scriu cu litere marii pt ca as tipa ci pt ca asa sunt obisunita dar daca nu e ok o sa scriu cu litere mici :)
aly

wyp
Incepator

Mesajde wyp » 08/07/2008 02:31

Ti-am raspuns la mesajul privat Alina dar am uitat sa-ti spun ceva asa ca scriu aici.
Eu am citit ca ceaiul verde este un bun ajutor in curele de slabire, insa daca nu-l suporti n-are rost sa te fortezi aiurea. Eu am baut la inceput un ceai antiadipos chinezesc, este unul in cutie verde, patrata care m-a ajutat sa-mi reglez tranzitul intestinal. In cazul meu a fost de mare ajutor pt. ca aveam probleme in domeniul ala. Acum beau tot de la aceeasi firma, ceai antiadipos cu ginseng care mi se pare un pic mai bun la gust. Apropo de gust, poti incerca sa pui un pic de suc de lamaie in el sa vezi daca asa il suporti.
In alta ordine de idei, am auzi un nutritionist la Tv ca recomanda dupa fiecare masa o cana de ceai de menta cald, care ajuta la o mai buna digestie.
Cat despre consumul de suc, taie raul de la radacina, adica nu mai cumpara si nu mai bea de azi. Ca sa-ti fie mai simplu sa ai MEREU langa tine o sticla de apa plata din care sa iei cate o inghititura, una din trei persoane confunda senzatia de sete cu cea de foame, de aceea se zice ca atunci cand simti ca ti-e foame bea un pahar cu apa si asteapta 20 minute sa vezi daca trece senzatia sau nu.
Te astept cu noutati, ce ai reusit cu mancarea pana acum?

alydragan
Incepator

Mesajde alydragan » 08/07/2008 03:29

Mersii pt mesaje. Nu vreau sa renunt oricum tre sa reusesc. suc nu mai beau deloc de duminca seara nu am mai baut doar ceaiul acela chinezesc in cutie verde partata si apa, de macat am mancat de dimineata la mic dejun un baton de la farmacia naturisa si fructe atat ieri cat si azi; azi cred ca voi fierbe piet de pui si rosii ca totusi tre sa mananc ceva mai ales ca o sa ies la fuga iar. Sper sa pot sa imi printez si eu lista cu produsele cu cate calorii are fiecare. mersi de sfaturi o sa tin cont de multe dinte ele sa stiti.
Wyp am incrcat sa iti raspund cu mesaj privat da nu am reusit. Sper sa pot maine. Va doresc o dupa amiaza placuta tuturor.
aly

christeli
Bucatar in devenire

Mesajde christeli » 08/07/2008 05:54

Draga Aly, adevarul este ca ceaiul verde nu e pt. oricine, sincer....Am incercat sa-l combin cu orice...nu tine!
Iar de mers la sala: eu m-as duce, pt. ca tipele dragute si subtirele sa fie tinta ta, sa spui ca asa vrei sa arati si, precum singurica ai spus-o, poti reusi orice de acum, nu?
Iar cele 20 de minute sunt un f. bun inceput, nu trebuie sa dai si pielea jos de pe tine intr-o ora! Fii consecventa, ca esti pe drumul cel bun! Succes! :hug: :hug: :hug: :hug:
Christeli

wyp
Incepator

Mesajde wyp » 08/07/2008 05:56

Eu am mancat cam asa intr-un regim de 1200-1500cal:
Dimineata: un pumn de cereale cu iaurt/ salata de fructe/ o felie de paine cu branza si 50g sunca presata slaba
Gustare:200g fruct (incearca sa eviti strugurii, bananele, perele)
Pranz: 150g pui/curcan/vanat/peste cu o salata cu 1-2 feli paine
sau 100gr paste cu sos de rosii
sau 200gr surimi cu sos de iaurt cu usturoi
sau 2 cartofi copti/fierti cu sos de iaurt si salata
Gustare: un fruct/ un iaurt/ o salata de castraveti
Cina :o farfurie de supa/ ciorba/ tocanita toate cat mai dietetic gatite

Atentie daca scazi prea mult numarul de calorii, adica sub 1000cal, vei slabi brusc dar si vei pune imediat la loc dupa dieta. Mai mult decat atat vei ajunge foarte repede la prag, atunci cand chiar daca continui acelasi regim, nu vei mai slabi,pentru ca metabolismul se incetineste si incearca sa se adapteze noilor conditii. In concluzie ai mare grija sa nu te infometezi.

alydragan
Incepator

BUNA DIMINEATA !

Mesajde alydragan » 09/07/2008 10:30

Cum vin la lucru deschid repede internetul ca sa vad ca sa mai scris. Si cand vad atate persoane interesate sa se sustina intre ele sunt foarte multumita si bucuroasa ca am dat de voi. E abia a 3 zi si parca e din ce in ce mai greu, adica nu neaparat cu mancarea sau cu senzatia de foame ci cat cu alergatul, asta ma omoara am facut febra si abia ma misc acum. Dar asta e ! Acum mie foarte groaza pt ca sotul meu(din vinovatie cred sau chiar i pare rau) ma surprins cu un concediu de o saptamana la munte unde nu stiu ce o sa fac ca doar mancare o sa vad .:vis: Oricum o sa alerg in continuare ca daca fac pauza o singura zi cred ca renunt de tot asa de mult imi displace. Mai vroiam sa va intreb daca voi puteti trimite mesaje private ca eu una nu reusesc decat f greu adica ieri abia am trimis unul si azi inca nu am reusit si nu stiu de ce?
Va doresc o zi mununata !!! :pup:
aly

wyp
Incepator

Mesajde wyp » 09/07/2008 02:06

Rezista Alina ca ti regimul asta pt. a fi sanatoasa in primul rand. Daca ti se pare alergatul atat de greu de ce nu iti cumperi o bicicleta mecanica si faci treptat cate 20-30 minute/zi?
Cat despre vacanta la munte, nu te ingrijora, ca doar te duci acolo sa te relaxezi si nu sa stai mereu stresata ca mananci prea mult. Incearca sa eviti fast-food-ul, dulciurile si toate cele de care stii ca sunt "rele" dar rasfata-te cu cate ceva bun o data pe zi. Poti manca dimineata un sandvis, la pranz un gratar cu salata( incearca sa eviti clasicii cartofi prajiti), seara o felie de pizza si gata. Nu trebuie sa fi la dieta in vacanta dar poti sa incerci sa mentii cat de cat rezultatele de pana atunci.Asta e parerea mea cel putin :wink:
Cat despre mesajele private, eu ti-am raspuns ieri, sper la l-ai primit...la mine cred ca merge. Eu procedez in felul urmator: apas pe "Trimite mesaj privat" de sub avatarul celui caruia vreau sa trimit mesaj; apoi completez unde scrie"subiect" cu titlul texului( de exemplu Buna ! ) ; scriu continutul si apas "trimite". Sper sa te ajute :wink:

ablodde
Incepator

Mesajde ablodde » 09/07/2008 03:50

Buna fetelor si mult curaj la cura!!!!
Eu mi-am comandat un aparat de elecrostimulare musculara SPORT ELEC se numaste. Azi o sa-l primesc si tot azi o sa-l incerc. Careva dintre voi a incercat deja? Si cu ce rezultate? (mai ales la nivelul abdomenului?)
Alex

Înapoi la “Cure de slabire”