Drob de pui cu ciuperci

Cunoasteti retete culinare atat de bune incat va aduc prietenii in casa la fiecare Paste sau Craciun? Sunteti rugati sa gatiti mancaruri speciale pentru aniversarile altora sau alte ocazii? Descrieti aici mancarurile care fac sarbatorile voastre mai speciale decat ale altora.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Drob de pui cu ciuperci

Mesajde pupi » 23/04/2012 06:43

Mi-am facut si eu de lucru , ca nu am avut destule pe cap....am facut un drob din maruntaie si piept de pui....a iesit o bunatate :buuun: :buuun: . In general la noi in familie nu se mananca drob , dar pentru ca l-am amestecat si cu ciuperci , si ficatul a fost destul de putin, nimeni nu prea a realizat ce si cum :D :wink:

150 gr pipote
150 gr ficat de pui
200 gr inimi de pui
2-3 piepti de pui dezosati
2 cutii de ciuperci ( marime mica)
2 cepe tocate
ulei
1 ardei gras
sare si piper dupa gust
1-2 lingurita de boia de ardei
4-5 catei de usturoi
marar dupa gust
10 foi de clatite preparate cu marar si usturoi
1 lingurita de vegeta de casa
50 ml vin semidulce
150 gr mozzarella sau gruyere
2 oua crude
4-5 oua fierte( optional)
patrunjel tocat
ceapa verde dupa dorinta

Spalam inimile, pipotele si ficatul precum si pieptii de pui. Ceapa o curatam , spalam si apoi o tocam, spalam ardeiul si il tocam.
In oala cu presiune ( kukta) punem inimile si pipotele impreuna cu putin ulei, ceapa, boia,sare, piper si ardei, adaugam apa , atasam capacul si punem la foc. In alt vas punem ficatul de pui cu putin ulei , sare, piper si ceapa si il prajim.
Scoatem ciupercile din conserva , le spalam bine , apoi le mai fierbem putintel in vin dupa care le punem separat. . Cand pipotele si inimile sant fierte, strecuram de apa ( o pastram la congelator ca este buna la o alta mancare sau la orez) dupa care macinam totul la masina de carne ( sa nu uitam sa adaugam ciupercile puse deoparte). Punem compozitia rezultata intr-un vas mai mare si amestecam cu ouale crude, dregem de sare si piper daca mai este cazul, adaugam usturoi daca vrem mai picant, punem fire de ceapa verde proaspata si fin tocata, marar dupa gust, patrunjel proaspat tocat si circa 50-60 gr de branza ( din cea pe care o alegem sa o folosim). Omogenizam totul, acoperim si dam la frigider sa se intrepatrunda bine aromele.
Facem clatitele ( asta daca nu le avem deja pregatite din timp). Facem aluatul de clatite dupa reteta dorita, dar nu punem zahar in compozitie ci adaugam mai multa sare si marar tocat precum si usturoi.
Luam un vas termorezistent, stropim cu putin ulei in interior si asezam clatitele una langa alta, usor trecand una peste alta, pe peretii si fundul vasului, lasandu-le sa cada peste peretii tavii. Presaram un strat de branza rasa peste ele dupa care asezam compozitia de carne , doar pana la jumatate, asezam ouale fierte si acoperim cu restul de amestec si un strat de branza rasa. Ridicam marginile clatitelor si acoperim compozitia, avand grija sa lipim clatitele cu branza rasa( se va topi la caldura cuptorului si va tine clatitele lipite bine).Acoperim vasul si dam la cuptor pentru aproximativ jumatate de ora la temperatura mare.
Scoatem din cuptor, indepartam folia cu care am acoperit, lasam la racorit putin dupa care rasturnam pe un platou, si decoram cu patrunjel proaspat tocat dupa dorinta.....
Fişiere ataşate
001 drob pui final.jpg
001 drob pui final.jpg (77.7 KiB) Vizualizat de 8349 ori
011 paste  2012.jpg
011 paste 2012.jpg (86.13 KiB) Vizualizat de 8349 ori
022 drob pui.jpg
022 drob pui.jpg (75.1 KiB) Vizualizat de 8349 ori
021 drob pui.jpg
021 drob pui.jpg (88.95 KiB) Vizualizat de 8349 ori
020 drob pui.jpg
020 drob pui.jpg (95.84 KiB) Vizualizat de 8349 ori
019 drob pui.jpg
019 drob pui.jpg (72.43 KiB) Vizualizat de 8349 ori
018 drob pui.jpg
018 drob pui.jpg (81.85 KiB) Vizualizat de 8349 ori
017 drob pui.jpg
017 drob pui.jpg (82.91 KiB) Vizualizat de 8349 ori
016 drob pui.jpg
016 drob pui.jpg (86.75 KiB) Vizualizat de 8349 ori
014 drob pui.jpg
014 drob pui.jpg (95.58 KiB) Vizualizat de 8349 ori
011 drob pui.jpg
011 drob pui.jpg (106.93 KiB) Vizualizat de 8349 ori
010 drob upi.jpg
010 drob upi.jpg (54.33 KiB) Vizualizat de 8349 ori
005 drob pui.jpg
005 drob pui.jpg (114.75 KiB) Vizualizat de 8349 ori
004 drob pui.jpg
004 drob pui.jpg (70.07 KiB) Vizualizat de 8349 ori
023 drob pui.jpg
023 drob pui.jpg (83.26 KiB) Vizualizat de 8349 ori
002 drob pui.jpg
002 drob pui.jpg (78.47 KiB) Vizualizat de 8349 ori
001 drob pui.jpg
001 drob pui.jpg (71 KiB) Vizualizat de 8349 ori
011 paste  2012.jpg
011 paste 2012.jpg (86.13 KiB) Vizualizat de 8349 ori

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 23/04/2012 10:02

Mai, mai ce bunatate ai facut tu aici!!!

Drob de pui am facut, dar nu asa in clatite, am notat, poate pentru la anul.

:hug: :pup: :flower:
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 24/04/2012 06:38

Si eu fac drob, cu tot felul de carnita, chiar si cu cea de pui...dar al tau este SPECIAL =D> =D> =D> ...drob in clatite...este o mare noutate pentru mine :o :o :o

Ai rupt gura targului cu acesta reteta :peace: :D

Felicitari, draga mea :master: :master: :master: Chiar merita facut acest drob...inedit si spectaculos... =D> =D> =D> :flower:

:hug: :hug: :hug:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 24/04/2012 07:29

Yafa, noi nu ne dam in vant dupa drob, dar acuma am avut chef sa il pregatesc din cauza ca celor care au venit la noi , tare mult le place....a iesit super fain si cum nu am avut in ce sa il imbrac am decis sa il pun in clatite....e mai estetic :wink: :D ... :hug: :hug: :hug:

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 24/04/2012 10:42

pupi scrie:Yafa, noi nu ne dam in vant dupa drob, dar acuma am avut chef sa il pregatesc din cauza ca celor care au venit la noi , tare mult le place....a iesit super fain si cum nu am avut in ce sa il imbrac am decis sa il pun in clatite....e mai estetic :wink: :D ... :hug: :hug: :hug:

:) Frumos a iesit drobul Anca . Ai mai facut drob asezat in clatite in 2009 parca cand a postat Alina reteta de drob :)

Ma mir Lucia cum de numai acum ai vazut asa ceva :) .... parca si tu ai pe acolo un mic coment :wink:

http://www.reteteculinare.ro/forum/disc ... e-5145/10/

:flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 24/04/2012 11:18

Lia, ai perfecta dreptate, acuma ca ai amintit , da, mi-am reamintit si eu de postarea Alinei. Asa cum am spus, noi nu ne dam in vant dupa drob, dar asta nu inseamna ca nu il pregatesc atunci cand este cazul....spre exemplu si pentru intarirea spuselor, , anul trecut si in anul de dinainte NU am pregatit drob, tocmasi pentru ca nu avea cine sa il manance...anul asta a fost diferit.... ...sa nu uitam ca sant 3 ani mari si lati de la postarea Alinei si ca orice om , am uitat de postare...nu crezi ca e normal???Tu nu uiti niciodata nimic sau crezi ca am vrut sa postez PESTE reteta ei sau peste idea ei??? NU FAC ASA CEVA......acuma , recitind reteta Alinei, am vazut ca sant asemanatoare dar si deosebite, modul de pregatire este diferit, eu mai pun ciuperci in el , fierb in vin...in fine, unele mici diferente.....E normal sa ai retete asemanatoare din moment ce se pregatesc sub acelasi patent...tu nu ai mancaruri pregatite la fel cu alte fete, doar ca iti pui amprenta persoanla pe mancarea/reteta respectiva???
Sincer , nu stiu de ce am asa un sentiment ciudat in mine cand citesc comentariul tau...pare foarte incisiv si ma intreb de ce :( .....
Nu am scris niciunde ca EU AM INVENTAT imbracarea drobului in clatite, Alina nu a scris nici ea, ca A INVENTAT IMBRACAREA DROBULUI IN CLATITE....poate mi-a ramas idea de clatite de la ea, poate a ramas in minte de la multe alte retete pe care le-am mai vazut, IMBRACATE TOT IN CLATITE.....habar nu am de unde a ramas idea, important este ca a ramas....
Sant curioasa de cate ori te inspiri si tu de pe alte forumuri, bloguri, retete si ce anume iti insusesti de pe acolo si le pui in practica la postarile tale :wink: .... chestia este ca eu nu ma duc sa scormonesc si apoi sa vin sa pun pe tapet o chestie care se poate sa nu fie chiar asa cum o vad la prima vedere......oricum mersi pentru grija ce mi-o porti si grija de a-mi reaminti postarea Alinei( by the way, Alina felicitari inca odata pentru reteta si scuze daca ceva nu e in regula....nu stiu daca de la tine mi-a ramas idea sau de prin alte parti, important este ca a ramas, este buna si precis am sa o mai folosesc, indiferent ce si cum :wink: )...Lia draga, iti doresc o noapte buna si o saptamana placuta, sa fii fericita in tot ce faci :hug:

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 24/04/2012 11:19

pupi scrie:Yafa, noi nu ne dam in vant dupa drob, dar acuma am avut chef sa il pregatesc din cauza ca celor care au venit la noi , tare mult le place....a iesit super fain si cum nu am avut in ce sa il imbrac am decis sa il pun in clatite....e mai estetic :wink: :D ... :hug: :hug: :hug:

Da , e interesant cu clatite, eu il faceam in aluat de foietaj de obicei sau in prapura-mama.

Din cand in cand mai pregateam gen "pate en croute" cu aluat fraged.

Clatita ramane moale sau cum?

:hug: :pup: :flower:
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 24/04/2012 11:23

Lucia, voiam sa scriu , dar a luat-o Lia inainte, prea e grabita uneori :wink: :P ....idea o am de undeva si habar nu am de unde, se poate sa fie de la Alina, se poate sa fie din alta parte.....e plin internetul cu fel de fel de retete de drob cu si fara clatite, ....recitind postarea Alinei, da am vazut ca si ea face asa si , da, m-am minunat si mi-=a placut idea ei de " prapure" :wink: .....personal, imi place drobul asta din cauza ca nu are mult ficat in el, carnea taie gustul amar si sec al ficatului iar ciupercile fierte in vin si cascavalul amestecat in compozitie ii da un gust deosebit :hug: :hug: :pup: si mersi

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 24/04/2012 11:54

Elo draga, in aluat de foietaj sant facute "meat loaf"-urile si aici :P ....am pregatit si eu o data si m-am lecuit [pentru ca punand cascaval in carne iese uleiul din el( grasimea) si nu mi-a copt bine foietajul.....am sa incec iarasi cu foietaj dar fara cascaval :P :P ...
Clatitele raman moi, nu se usuca in cuptor pentru ca acopar bine vasul in care este drobul.....ele raman in permanenta in abur si nu au cum sa se usuce.....te pup :hug: :hug: :hug: :pup: :pup:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 25/04/2012 04:38

Chiar daca eu nu mananc drob, trebuie sa iti spun ca imi place tot ceea ce am vazut in fotografiile tale. Pana la urma... tu si Yafa (am vazut o postare a ei, zilele trecute) o sa ma convingeti... sa fac ”o mare incercare”... :)

:hug: :flower: :pup:

Înapoi la “Retete pentru sarbatori”