Ce e bine sa mancam seara

Suferiti de o boala care va determina sa tineti regim? Si totusi nu percepeti asta ca pe o corvoada deoarece cunoasteti nenumarate combinatii ale mancarurilor permise? Faceti si altora viata mai usoara prezentand aceste mancaruri dietetice si de regim.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

bely
Incepator

Mesajde bely » 29/03/2008 11:49

si eu mananc cina pe la 19, din cauza sotului, el ajunge mai tarziu, dar mananc legume fierte cu pui la gratar, sau vita la gratar...sau salate de cruditati.
oricum nu stiu cat e de sanatos sa nu mananci de pe la 17 pana a 2 zi la 8 sau depinde la ce ora servesc MD.

gaucan
Incepator

Mesajde gaucan » 30/10/2008 04:02

Asa cum sa mai spus mesele cele mai importante sunt cele de dimineata si pranzul.Nici eu nu puteam sa mananc dimineata dar putin cate putin am invatat sa mananc si pot sa spun ca seara nu-mi mai este foame.Daca mananci dimineata si la pranz iar intre mese mai mananci un fruct, seara lejer te saturi numai cu un iaurt sau ceva usor dar pana in ora 19 dupa care poti sa mai bei un ceai neindulcit.
GAUCAN MIHAELA

nitu
Incepator

Mesajde nitu » 17/04/2009 10:39

depinde de stilul de viata,a fiecarui familie.
la mine acasa se mananca doar seara la cina,bine,pentru ca in cursul zilei nu sta nimeni acasa.
Ne adunam toti,copii,sot.
nu putem dupa o zi de stress,sa mancam dor un mar...
la noi cina in familie e un fel de relaxare...
BY LAURETTA

prichindelisor
Incepator

nu este greu sa mananci sanatos

Mesajde prichindelisor » 29/08/2009 12:48

andrei scrie:Daca e cineva pe forum care mananca sanatos sa ridice doua degete si sa ne zica si noua programul lui zilnic. Chiar sunt curios. Anyone ?

Important este sa ai putina vointa.
Am observat ca de cate ori mananc ceva ce nu-i convine organismului meu imediat se vede pe fata mea: sunt iritata, fac pungi sub ochi.
In schimb daca beau minim 2 l de apa in cursul zilei si mananc cat mai multe legume, fata mea arata foarte bine.
Fata este cel mai bun indicator al meu.

loanacristina
Incepator

cine mananca sanatos: oua, sunca, paine, salamuri si salatei

Mesajde loanacristina » 29/08/2009 07:19

andrei scrie:Daca e cineva pe forum care mananca sanatos sa ridice doua degete si sa ne zica si noua programul lui zilnic. Chiar sunt curios. Anyone ?

RASPUNS: DA, EU. Mananc normal o masa copioasa de seara la miezul noptii, uneori chiar si mai tarziu, dar nu sunt chinezoaica, asa ca nu trebuie sa traiesc dupa reteta lui Mao: "cina de seara e pentru dusmani". ( :mrgreen:) E adevarat ca nu mananc dimineata, ci beau doar cafea, iar prima masa dupa ce ma trezesc e aproximativ 6 ore mai tarziu.(si mananc de 2 ori pe zi, iar "gustarea de o cafea" de 3 ori. Nu ma simt grasa, si nici nu ma pot plange ca altii ma vad obeza. :!:

loanacristina
Incepator

cum ucizi o oala plina

Mesajde loanacristina » 29/08/2009 07:30

lacra scrie:eu vin seara de la servici dupa ora 7 si ma arunc toata in ptima oala pe care o vad plina :cry: :oops:

:) nu mai gati de azi pe maine. Daca in fiecare zi cand vii acasa de la lucru trebuie sa gatesti ca sa mananci, sa vezi cum schimbi cu salate, sandwichuri sau o omleta, End/Fine/Sfarsit film, masa...tot. Daca iti plac clatitele, poti sa incepi sa le prajesti, si sa mananci numai dupa ce le-ai prajit pe toate(daca mai apuci, si nu esti jos de somn) Masa de seara o sa devina o lectie perfecta pentru organismul tau, care o sa inceapa sa accelereze arderile :wink:

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 29/08/2009 10:12

eu mananc sanatos :peace: fapt pentru care nu sunt (atat de ) sanatoasa :wink: :? :P =)) cat ar trebui sa fiu la etatea mea :wink:

seara e bine sa nu se manance mai nimic..
daca va faceti mese mai consistente in timpul zilei- un mic-dejun copios, un pranz bun, consistent- chiar si cu numai un fel de mancare si la 4 (cel tarziu) - luati o gustare de fructe- seara nici macar nu va mai e foame :wink:

hai sa dau un exemplu: dimineata se poate manca un copan dezosat fript pe tigaie sau intr-un aparat grill, pe sistemul celui de sandwichuri- grasimea si apa din copan ies destul de bine si coaja ramane crocanta- +o felie de toast graham coapta (tot la un aparat de copt paine)+legume-rosie, ardei, castravete+ un pahar de suc de morcovi sau de suc de ananas, baute inainte de a manca...pana se face toata chestia.

boooon- la pranz merge ceva mai consistent- ardei umplut vegetal + iaurt

la 4 salata de fructe (mango+kiwi) fara adaos de nimic altceva, sau pepene - pe astea le puteti lua la job

si seara nu cred ca va mai e foame, corect?

dana67
Bucatar in devenire

Mesajde dana67 » 29/08/2009 02:47

:) Eu am urmarit intr-o zi o emisiune in care era invitat academicianul dr.Ovidiu Bojor http://www.youtube.com/watch?v=8kBBMKO4X8s care spunea ca cele 4 mese trebuiesc respectate(adica sa nu se sara nici una) fiecare la timpul lor si cu consistenta lor.Dimineata un mic dejun copios(lactate ,fructe) ,prinz sanatos(multe legume,carne nu grasa,salate ) iar seara o cina cit mai usoara(legume ,carne slaba) iar intre mese se poate cite un fruct,iaurt...cina se ia cu 3 ore inainte de a merge la culcare.

luna4
Incepator

Mesajde luna4 » 23/09/2009 07:44

buna fetelor,eu dupa ora 5 30 numai manc,cu toate ca ... pe la ora 9 deja daca nu ma pregatesc de nanyta,ma simt asa slabita,si de obicei dorm pe la 1 2,deci am de rabdat :)) dar ma consoleaza gandul la dimineata voi manca si eu ca tot omul. :idea:
la mine micul dejun si cina la 5 30 is cele mai bogate,pranzul .. nu prea,deoarece vin de la servici si ma pun sa dorm,si mi e teama sa manc si dupaia sa dorm :))))))))))) si ma ingras :P,ideei prostesti de ale mele. :roll:
Indrazneala este inceputul actiunii.

epurasha
Bucatar in devenire

Mesajde epurasha » 30/09/2009 07:20

eu m-am operat de fierede curand si a trebuit sa tin o dieta fara galbenus de ou si fara grasimi, uleiuri, piele de pui, sunca , mezeluri,conserve si clar fara prajeala deloc.In acest sens mi-am facut rost de un set de tigai Doubletta (am cerut cadou la mama si la soacra si au pus impreunasi mi-au luat) , acestea nu necesita ulei deloc la gatit si au si un capac sita pentru aburi.In afara de asta am citit ca seara nu e indicat sa manac carne ci doar budici usoare de gris cu lapte, macaroane cu telemea, orez cu lapte si dulceata, lucruri care sa-ti tina de foame fara sa pice greu.Am respectat si acum am si silueta desi am 2 nasteri la activ.

Înapoi la “Sanatate - diete si regimuri alimentare”