Cereale Quinoa cu legume

Ati renuntat la carne, iar retetele vegetariene pe care le cunoasteti sunt cu mult mai gustoase decat cele cu carne? Aici va puteti Împartasi cunostintele in materie de mâncaruri vegetariene si puteti sublinia meritele acestui tip de alimentatie.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Cereale Quinoa cu legume

Mesajde pupi » 24/05/2010 10:26

Nu am nici cea mai mica idee cate dintre voi ati auzit de quinoa , daca stiti ceva despre cereala asta sau nu, azi am dat cautare pe google .ro si am intrebat" quinoa in romania" am primit info satisfacatoare...poate cunoasteti , poate nu...chiar v-as ruga sa cautati quinoa, este o cereala cunoscuta din timpuri foarte vechi, a fost numita " aurul incasilor", este extraordinar de benefica pentru corpul uman, are cele mai multe proteine( chiar mai multe decat carnea) si nu are gluten...este buna pentru cei care nu tolereaza glutenul.....din faina de quinoa si boabe se fac mancaruri si prajituri foarte bune si sanatoase....am inteles ca se comercializeaza in Romania pe la magazinele bio/naturiste....cel putin asa zice internetul - paginile romanesti.
Eu consum quinoa de mult timp, sant super multumita de ea, o folosesc in loc de orez sau de cus-cus sau chiar in locul cartofilor....face o diferenta foarte mare in alimentatie....doar cautati valorile quinoa pe site si o sa vedeti.....azi am facut o mancarica usoara de tot, gata in 15 minute si care ne-a tinut de foame mai mult de 7ore....pare incredibil , da?
Se gateste exact ca si orezul, aceasi proportie de boabe si apa ca la orez....se poate combina cu orice....daca va place am sa va mai pun si alte retete de mancaruri , chiar si de dulciuri....sant energizante dulciurile, bune in calatorii , la pachet , la drumetii etc....usor de transportat in rucsac, dulce la drum si un "sac" de energie :wink:
Este cea mai simpla reteta posibila

Un pahar de quinoa
2 pahare de apa( acelas pahar se foloseste)
1 lingura de ulei de masline de calitate superioara
un varf de cutit de vegeta preparata in casa
sare dupa gust
broccoli, morcovi, patrunjel radacina
frunze proaspete de patrunjel ( optional1-2 lingurite se soa de soia

Quinoa se ia si se spala ( neaparat ) in apa rece de 4 ori...prima data apa va fi foarte neclara, sleioasa....se arunca, se pune apa curata, se spala , de data asta apa va fi mai curata, se repeta operatia inca odata sau de doua ori, pana apa in care spalati boabele ramane curata.
Se pune uleiul si 2 pahare de apa intr-o cratite, se pune quinoa si se lasa la fiert circa 15 minute sau pana vedeti ca apa este complet absorbita.
Se afaneaza si se lasa asa. In timp cat fierbe quinoa, se pune la steam( abur) zarzavaturile curatate si spalate.
Se pune sosul de soia peste quinoa, se aranjeaza pe farfurii si deasupra se pun zarzavaturile calde.....
O mancare dietetica, sanatoasa, buna si .....sant sigura ca nu ma credeti :vis: ,dar este foarte consistenta.....
Fişiere ataşate
020 quinoa.jpg
020 quinoa.jpg (40.95 KiB) Vizualizat de 19831 ori
019 quinoa.jpg
019 quinoa.jpg (44.19 KiB) Vizualizat de 19831 ori
018 quinoa.jpg
018 quinoa.jpg (36.91 KiB) Vizualizat de 19831 ori
017 quinoa.jpg
017 quinoa.jpg (51.28 KiB) Vizualizat de 19831 ori
016 quinoa.jpg
016 quinoa.jpg (54.89 KiB) Vizualizat de 19831 ori
018 quinoa.jpg
018 quinoa.jpg (36.91 KiB) Vizualizat de 19831 ori

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 24/05/2010 11:25

Foarte interesant si de retinut tot ce ne-ai prezentat aici !
Chiar am sa caut in Ro. sa vad daca gasesc asa ceva !
De quinoa nu am auzit pana acum.
Eu pregatesc mai mult arpacas ca inlocuitor al orezului si tot asa ca si quinoa este foarte consistent.
Nu stiu daca are sau nu gluten, dar dau o cautare si revin cu ce am gasit, dar daca bine imi aduc aminte informatiile sunt foarte putine pe net.

Multumesc pentru reteta !
:master: :master: :master:
Eu sunt foarte incantata de quinoa si ma mai informez.
Poate ne treci si cateva link-uri pe care sa le accesam.
:love: :flower:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

5august
Bucatar

Mesajde 5august » 24/05/2010 01:56

Pupi,felicitari pentru o mancare atat de sanatoasa. =D> =D> =D> =D>
Am descoperit nu demult timp Quinoa si sunt incantata de gustul ei .E o garnitura delicioasa,cu valoare nutritiva exceptionala("Quinoa este o proteina ce contine toti aminoacizii esentiali:o sursa bogata de minerale,inclusiv calciu,mai usor de asimilat decat cel din lapte. Ajuta la buna functionare a rinichilor ,intareste oasele ...",sursa:Hrana vie pentru sanatate,Dr.Gillian McKeith)

Recent am pregatit quinoa in lapte ,un fel de orez in lapte si ma gandeam sa postez reteta candva,dar cred ca nu te superi daca postez si eu doua poze.

Lucia,eu am comandat quinoa de la Sano Vita,dar se gaseste si in alte magazine on-line(sau poate chiar in plafarul de vis-a-vis de Central-Cj)
Fişiere ataşate
DSC04720.JPG
DSC04720.JPG (58.79 KiB) Vizualizat de 19772 ori
DSC04717.JPG
DSC04717.JPG (49.07 KiB) Vizualizat de 19772 ori

d_dana_a
Bucatar de talie internationala

Mesajde d_dana_a » 24/05/2010 04:32

Nu am mancat niciodata quinoa , sincer sunt foarte curioasa, cu prima ocazie cand am sa gasesc am sa fac si eu reteta postata de tine :peace:
Multumesc mult de reteta :hug: :pup: :flower:
Imi place sa gatesc...
Imagine

aquarius
Bucatar in devenire

Mesajde aquarius » 24/05/2010 04:52

:shock: N-am mancat si n-am auzit!Foarte interesant :!: Cu ce se aseamana la gust :?: ,ca sa am o :idea: macar. :pup: :hug:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 24/05/2010 09:01

Lucia, uite 5 august a postat poze de la quinoa, se gaseste in Romania, cerd ca a scris si unde se gaseste la Cluj.....ma bucur mult ca se gaseste, fetele ar trebui sa gateasca mult cu cereala asta, super sanatoasa, mai ales pentru cei care vor sa manance maui putin caloric si mai sanatos....e un inlocuitor perfect al cartofului, orezului cuscusului, ca garnitura vreau sa spun....fa cercetari si revin-o cu impresii. :hug: :pup: :pup:

http://sideris.ro/blog/tag/quinoa/

http://www.jurnalul.ro/stire-alimentati ... 25762.html

si un link in engleza:

http://en.wikipedia.org/wiki/Quinoa

uite am pus doar 2 aici....nu e cine stie cata info , dar ca sa iti faci o idee tot e bun :hug:
Ultima oară modificat 25/05/2010 01:41 de către pupi, modificat 1 dată în total.

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 24/05/2010 09:34

Alina, chiar ma bucur mult de faptul ca ai atasat pozele....ma bucur sa stiu ca este in Romania quinoa si sant sigura ca tot mai multi adepti va avea cereala asta...doar putin timp sa treaca sa ajunga lumea sa cunoasca proprietatile ei....aici la noi este peste tot, se vinde varsata, ambalata, faina etc.....imi place tare mult sa gatesc cu ea...usor de preparat, bun, proteic, sanatos, multe vitamine, aminoacizi....numai calitati....si numai faptul ca a fost una din mancarurile de baza ale civilizatiei inca imi spune destul de multe...si mie imi place quinoa cu lapte si scortisoara :buuun: :hug: :pup:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 24/05/2010 09:40

d_dana_a , daca iti place sa ai o garnitura buna, sanatoasa langa o mancare mai " nesanatoasa" gen friptura grasa dar buuuuna :buuun: , o garnitura care sa mai coboare scara calorica putin , atunci... quinoa este ...daca ai sa o gasesti sa o cumperi....ai sa incerci si ai sa vezi diferenta....trebuie spalata bine inainte de a o prepara, spalata in cateva ape ( pana apa ramane curata) apoi o prepari dupa bunul gust :hug: :pup:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 24/05/2010 09:48

aquarius, nu stiu ce sa iti spun, nu prea pot sa definesc gustul.... inlocuieste cu succes cartoful, cuscusul, orezul, are un procent ridicat de fibra, este mai proteica decat carnea, si de gust sa zic,poate , ar fi ceva intre orez si cuscus cu o tenta mai deosebita, tenta care nu o depistezi decat daca mananci quinoa necondimentata....in compania legumelor si zarzavaturilor este nemaipomenita....mananci un pranz preparat cu quinoa nu mai vrei mancare seara, este satioasa, nu iti creaza un discomfort ca alte alimente, se digera usor....poate gasesti pe la plafar ceva punguta mica, doar sa incerci sa vezi daca iti place....am inteles ca in Europa este destul de scumpa, deci ma gandesc ca are pret mare si in Romania :hug: :pup: ...pot sa iti aduc o punguta, in iulie, daca vrei :pup: si nu te mai stresezi cu cautatul

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 24/05/2010 10:00

Pupi ca de obicei aduci in atentie lucruri folositoare! Pt mine e super pt ca nu are gluten si in regimul meu asta e esential, multumesc pentru reteta o sa caut si eu cu siguranta! :hug:

Înapoi la “Bucatarie vegetariana”