Buturuga inzapezita

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

yafa
Bucatar de talie internationala

Buturuga inzapezita

Mesajde yafa » 31/12/2010 06:23

Ingrediente

4 oua

3 linguri de apa calda

120g de zahar

90g de faina

30g de maizena(epifin)

300g de zmeura congelata

150g de zahar

cateva foi de menta

100g de ciocolata alba

80ml de smantana lichida

400ml de smantana lichida

4 linguri de zahar pudra amestecat cu pudra de vanilie

Prepararea

Batem ouale cu zaharul si un praf de sare si apa calduta pana se formeaza o spuma alba. Amestecam cat se poate de omogen faina cu epifin si incorporam totul in spuma de oua.

Varsam totul pe o tava intinsa cu hartie de copt si coacem la cuptorul incins la 180°C timp de 10-12 minute.

Cand scoatem din cuptor acoperim tava cu un prosop curat si un pic umed. Dupa cateva momente rulam blatul.

Intr-o tigaita asezam zmeura si zaharul. Punem pe foc pana cand zaharul este tot topit si zmeura decongelata, Cu ajutorul unui mixer plonjor transformam masa in sos, trecem rezultatul printr-o sita mica, ca sa ne debarasam de samburi.

Imbibam biscuitele ruladei cu sosul de zmeura din care vom pastra cateva linguri pentru servit.

Incalzim cei 80ml de smantana si ii varsam peste ciocolata, tot cu mixerul plonjor mixam pana avem un rezultat cremos, dam la frigider cam 30 de minute.

Batem frisca. O treime din frisca o amestecam cu crema de ciocolata bine racita si umplem rulada, asezam pe mijlocul ei fructe de zmeura proaspete daca avem.

Rulam bine si decoram totul cu restul de frisca dupa placere, zmeura proaspata si menta. Dam la frigider cel putin 4 ore. Servim.

Pofta buna!
Fişiere ataşate
P1060067c.jpg
P1060067c.jpg (61.85 KiB) Vizualizat de 2707 ori
P1060075.JPG
P1060075.JPG (40.09 KiB) Vizualizat de 2707 ori
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 31/12/2010 07:19

Ce frumusete si ce bunatate de prajitura....la mine e super bun tot ce este cu frisca si zmeura...ce sa mai spun de poze, cat de apetisant arata. Cand am citit reteta m-am gandit ca va fi un blat mai rosiatic putin din cauza ca ai scris ca imbibam biscuitele ruladei cu sos de zmeura dar vad ca la tine este doar un strat subtire de tot intre blat si crema.....am inteles eu gresit .....asta am sa o fac si eu cand gasesc zmeura proaspata si aromata......salivez numai la gandul ( =)) cainele lui Pavlov) :hug: :hug: :pup: :pup: :master: :master: :master:

Leandra
Incepator

Mesajde Leandra » 31/12/2010 07:36

Arata excelent deja imi ploua in gura... :)) cred ca am sa preiau si eu ideea de a face o buturuga cu gem sau cu fructe confiate in loc de crema.

yafa

Mesajde yafa » 01/01/2011 07:42

pupi scrie:Ce frumusete si ce bunatate de prajitura....la mine e super bun tot ce este cu frisca si zmeura...ce sa mai spun de poze, cat de apetisant arata. Cand am citit reteta m-am gandit ca va fi un blat mai rosiatic putin din cauza ca ai scris ca imbibam biscuitele ruladei cu sos de zmeura dar vad ca la tine este doar un strat subtire de tot intre blat si crema.....am inteles eu gresit .....asta am sa o fac si eu cand gasesc zmeura proaspata si aromata......salivez numai la gandul ( =)) cainele lui Pavlov) :hug: :hug: :pup: :pup: :master: :master: :master:

Multumesc mult draga mea, stratul de zmeura ti se pare subtirel datorita ca siropul de zmeura e f gros si patrunde mai greu, e mai mult un sos. Biscuitele facut dupa reteta asta e destul de umed mai ales daca dupa ce ai asamblat rulada nu strangi f tare si lasi la frigider. :pup: :hug: :flower:

yafa

Mesajde yafa » 01/01/2011 07:45

Leandra scrie:Arata excelent deja imi ploua in gura... :)) cred ca am sa preiau si eu ideea de a face o buturuga cu gem sau cu fructe confiate in loc de crema.

Multumesc mult, sa stii ca rezultatul e tare fain. E un pic ca sa ramanem in specifitatea sarbatorilor, dar cu diversificarea gusturilor. :hug: :flower: :party:

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 01/01/2011 08:13

Vai de mine si de mine :o :o :o

De cate ori iti vad numele pe-aici deschid cu frica - ba de reteta, ba de poze - si bine zice vorba'ceea: "de ce ti-e frica nu scapi!"

Cata frumusete se afla in simplitate :!:

=D> =D> =D> :master: :master: :master:

yafa

Mesajde yafa » 02/01/2011 02:40

iuliajewel scrie:Vai de mine si de mine :o :o :o

De cate ori iti vad numele pe-aici deschid cu frica - ba de reteta, ba de poze - si bine zice vorba'ceea: "de ce ti-e frica nu scapi!"

Cata frumusete se afla in simplitate :!:

=D> =D> =D> :master: :master: :master:

Iulia, multumesc mult :blushing:
Ma bucur ca-ti place, venind din partea ta orice lauda ma onoreaza. :hug: :pup:

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 02/01/2011 04:53

Sosesc si eu de pe meleaguri inzepezite unde mi-am petrecut Craciunul, am revenit acasa si apoi m-am intors la muntii inzapeziti de Revelion.
Nu aceasta era ideea, ci faptul ca abia deschid calculatorul si dau peste un dulce INZAPEZIT, care iti fura mintile si-ti face sa ti se inmoaie picioarele- identic cu peisajele mirifice de prin locurile pe unde am fost !!!

Rulada ta, Yafa draga, este de vis !

:master: :master: :master:

=D> =D> =D>
:flower: :flower: :flower:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

yafa

Mesajde yafa » 03/01/2011 12:14

lucia_bp scrie:Sosesc si eu de pe meleaguri inzepezite unde mi-am petrecut Craciunul, am revenit acasa si apoi m-am intors la muntii inzapeziti de Revelion.
Nu aceasta era ideea, ci faptul ca abia deschid calculatorul si dau peste un dulce INZAPEZIT, care iti fura mintile si-ti face sa ti se inmoaie picioarele- identic cu peisajele mirifice de prin locurile pe unde am fost !!!

Rulada ta, Yafa draga, este de vis !

:master: :master: :master:

=D> =D> =D>
:flower: :flower: :flower:

Lucia, multumesc din suflet pentru cuvintele atat de frumoase. :hug: :pup: :flower:

alinaraluca2000
Bucatar

Mesajde alinaraluca2000 » 03/01/2011 04:08

foarte bine arata aceasta rulada, apetisanta!
ImagineImagineImagine

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”