Grup de sustinere in cura de slabire (2)

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

winnie_salomitza
Incepator

Mesajde winnie_salomitza » 09/03/2007 03:08

nu e prietenul meu asa rau cum l-am facut sa para pt voi.da el mi-a zis de juma de an sa slabesc si io tot am mancat si lui nu ii place ca is asa de slaba d fire ca nu ma pot abtine de la mancare el zice sa slabes un kil 2 pe sapt.acu am 50 si vreau macar 44.40 ar fi ideal.vreau s tin cura numai cu fructe o sapt si apoi disociata.dar am nevoie de sprijin.ca nu am putere io! :(
WINNIE
SALOMITZA

soothe
Bucatar in devenire

Re: Slabiti fara chin!

Mesajde soothe » 09/03/2007 03:11

petrescu_raluka scrie:Hello tuturor! Eu sint noua pe aici. Am ajuns din intimplare pe acest forum dar m-am pus pe citit si nu m-am putut abtine sa nu comentez si eu cite ceva pt ca si eu fac parte din categoria nefericitilor cu kg in plus :(
Nu stiu cit cintaresc dar "cintarul meu" il reprezinta hainele (nu neaparat oglinda), asa ca avind in vedere ca pe haine vad ca m-am ingrasat, tot dupa ele ma iau sa vad si evolutia slabitului. Un alt motiv pt care nu folosesc un cintar este ca acesta ma ajuta sa transform slabitul intr-o obsesie si am trait-o mai de mult si nu-i placut...
Am incercat multe cure de slabit dar pot spune ca am gasit una care chiar imi place. Cred ca e o forma mai simpla a dietei Montgomeri sau cum se cheama...(?) dar este f lejera. Permite mai de toate si da si rezultate. In plus, eu aleg o zi pe sapt (in general duminica) in care imi fac de cap si mai maninc si pe linga ca sa-mi fac anumite pofte :wink:
Este tot o dieta disociata dar omeneasca! Se impart alimentele in 3 categorii: proteine, glucide si neutre. Neutrele le poti imbina si cu proteinele si cu glucidele, dar PROTEINELE cu GLUCIDELE SUB NICI O FORMA! Se poate minca oricare dintre ele in aceeasi zi, dar nu la aceeasi masa si daca maninci una la o masa si cealalta la urmatoarea masa trebuie sa treaca minim 3 ore intre mese. Ultima masa trebuie sa fie alcatuita din glucide si trebuie servita la cel tirziu 19:30. Lucrurile interzise sint: zaharul, otetul (nu inteleg de ce, dar asa e), delicatul si alte condimente de genul asta, dar NU cele naturale (ex. piper, oregano, patrunjel, boia etc.), mustar, ketchup. Nici macar prajala nu este interzisa dar pt rezultate mai bune si mai rapide se recomanda evitarea prajelii si a carnii de porc, dar repet: NU ESTE INTERZISA!!!
Acest regim l-am tinut si eu in trecut (cu ani in urma) iar acum am reapelat la el, il tine si fratele meu si parintii mei si matusa mea si la toti a dat rezultate!!!! Matusa mea are poliomeliata, deci ea nu poate face nici un fel de miscare dar cu toate astea si la ea da rezultate. Pt cine vrea sa slabeasca si totusi sa manince normal, sa nu se infometeze si sa nu simta neaparat ca este la cura eu zic, ca este perfect! Daca vrea cineva mai multe detalii spuneti-mi! Ce mi se pare mie cel mai criminal este nemincatul la ore tirzii pt ca eu sint pasare de noapte si ma cam rod matele noaptea, dar asta e! Ghinionul meu! :D

bine ai venit Raluka! felicitari pentru interventie si te sustin in tot ce spui (pana la chestia cu prajelile.. organismul nostru este sensibil si la energie/vibratie dincolo de chimie..dar asta este un amanunt lipsit de importanta.. :) )

bine ai venit deci deci si ramai cu noi; daca ai timp si iti place sa scrii stai pe aici si ceva imi spune ca ai sa vii si cu alte idei.. in plus e loc berechet, dupa cum vezi..

sa ai o zi minunata si complimente la toti ai tai!

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 09/03/2007 05:29

Bine ai venit, Raluca! Asteptam de la tine si retete culinare :roll: nu numai de diete :wink:

petrescu_raluka
Incepator

Mesajde petrescu_raluka » 09/03/2007 06:50

Eu am spus doar ca asa era scris in regimul respectiv cind l-am primit eu, ca e permis dar nu indicat. E drept ca eu nu asociez prajala cu slabitul, dar in aceasta dieta, cind crap de pofta de ceva bun prefer sa maninc o portie de cartofi prajiti decit altceva (as putea tine o cura NUMAI de cartofi prajiti un an si nu cred ca m-as satura :P ).

Referitor la retete...hmmm... am eu citeva care le fac, dar nu ma puneti sa dau cantitati ca nu as putea nici sa ma pici cu ceara! Imi lipseste cu desavirsire simtul masurii... eu gust de obicei mincarea (mai greu cind gatesc pt prietenul meu, eu fiind la cura iar el nu si nici nu are nevoie, ba din contra :x ) Dar am sa ma culeg eu cumva sa dau si o reteta-2 cu masuri cu tot :P

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 09/03/2007 07:22

petrescu_raluka scrie:Eu am spus doar ca asa era scris in regimul respectiv cind l-am primit eu, ca e permis dar nu indicat. E drept ca eu nu asociez prajala cu slabitul, dar in aceasta dieta, cind crap de pofta de ceva bun prefer sa maninc o portie de cartofi prajiti decit altceva (as putea tine o cura NUMAI de cartofi prajiti un an si nu cred ca m-as satura :P ).

Referitor la retete...hmmm... am eu citeva care le fac, dar nu ma puneti sa dau cantitati ca nu as putea nici sa ma pici cu ceara! Imi lipseste cu desavirsire simtul masurii... eu gust de obicei mincarea (mai greu cind gatesc pt prietenul meu, eu fiind la cura iar el nu si nici nu are nevoie, ba din contra :x ) Dar am sa ma culeg eu cumva sa dau si o reteta-2 cu masuri cu tot :P

:P Nu iti face probleme pentru masuri. pui acolo o poza- doua, spui ce ai pus in reteta, o lingura, doua, trei...de ceva... Sa nu crezi ca e careva care face totul perfect masurat :roll: si nu se poarta... masura..ochiometrica =))

Stella Damianou
Incepator

Mesajde Stella Damianou » 09/03/2007 07:31

Recunosc, n-am citit toate paginile de aici. Am spicuit insa si m-am decis sa-mi spun si eu "oful" :wink: Pana acum cativa ani am crezut ca fac parte dintre fericitii care n-au nevoie sa se ingrijoreze ce mananca. Chiar dupa a 2-a nastere, am iesit din maternitate cu hainele pe care le purtam inainte sa raman insarcinata. Nu am fost niciodata mare amatoare de dulciuri dar mancam din cand in cand. In schimb mancam orice fel de mancare si la orice ora. Si mancam destul de mult. N-am pus niciodata un gram in plus. Apoi a venit a 3-a sarcina. Ma ingrasam vazand cu ochii. Literalmente. In luna a 8-a de sarcina (cand am si nascut prin cezariana) aveam 28 kg mai mult decat in prima luna. Dupa nastere aveam doar cu 8 kilograme mai putin. Deci cele 20 kilograme erau numai grasime. Le-am pierdut destul de repede (cam in 4-5 luni) si fara prea mare efort. Fara diete speciale. Doar gimnastica, cam o ora/zi 4-5 zile pe saptamana.
In decembrie anul trecut am facut o operatie care nu mi-a permis pana de curand sa fac prea multa miscare si iar am luat cam 5 kg cu toate ca am avut grija la alimentatie si beau in fiecare zi, orice ar fi cel putin 1,5l de ceai verde, fierbinte. Stiu ca am sa revin iar la greutatea normala in curand acum ca pot merge din nou la sala. Am insa cateva intrebari: Este posibil ca dupa o anumita varsta metabolismul unei persoane sa se schimbe? Am mai citit undeva, ca organismul unei persoane se poate adapta la orice dieta. De exemplu, daca faci o dieta numai cu fructe, pe care le mananci la aceleasi ore, in cateva zile, organismul tau va sti cand si cata energie va primi si va invata sa "supravietuiasca" cu mai putin. Este adevarat?
Inca ceva, care mie cel putin mi se pare logic, este ca o persoana cu o viata mediu activa nu se va ingrasa daca va avea o alimentatie cat mai variata dar din care sa nu lipseasca zilnic legumele si fructele proaspete, va avea cel putin 5 mese pe zi si va manca incet si numai atat cat sa se simta satul dar nu "indesat". :peace:

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 09/03/2007 08:01

Stella Damianou scrie:Recunosc, n-am citit toate paginile de aici. Am spicuit insa si m-am decis sa-mi spun si eu "oful" :wink: Pana acum cativa ani am crezut ca fac parte dintre fericitii care n-au nevoie sa se ingrijoreze ce mananca. Chiar dupa a 2-a nastere, am iesit din maternitate cu hainele pe care le purtam inainte sa raman insarcinata. Nu am fost niciodata mare amatoare de dulciuri dar mancam din cand in cand. In schimb mancam orice fel de mancare si la orice ora. Si mancam destul de mult. N-am pus niciodata un gram in plus. Apoi a venit a 3-a sarcina. Ma ingrasam vazand cu ochii. Literalmente. In luna a 8-a de sarcina (cand am si nascut prin cezariana) aveam 28 kg mai mult decat in prima luna. Dupa nastere aveam doar cu 8 kilograme mai putin. Deci cele 20 kilograme erau numai grasime. Le-am pierdut destul de repede (cam in 4-5 luni) si fara prea mare efort. Fara diete speciale. Doar gimnastica, cam o ora/zi 4-5 zile pe saptamana.
In decembrie anul trecut am facut o operatie care nu mi-a permis pana de curand sa fac prea multa miscare si iar am luat cam 5 kg cu toate ca am avut grija la alimentatie si beau in fiecare zi, orice ar fi cel putin 1,5l de ceai verde, fierbinte. Stiu ca am sa revin iar la greutatea normala in curand acum ca pot merge din nou la sala. Am insa cateva intrebari: Este posibil ca dupa o anumita varsta metabolismul unei persoane sa se schimbe? Am mai citit undeva, ca organismul unei persoane se poate adapta la orice dieta. De exemplu, daca faci o dieta numai cu fructe, pe care le mananci la aceleasi ore, in cateva zile, organismul tau va sti cand si cata energie va primi si va invata sa "supravietuiasca" cu mai putin. Este adevarat?
Inca ceva, care mie cel putin mi se pare logic, este ca o persoana cu o viata mediu activa nu se va ingrasa daca va avea o alimentatie cat mai variata dar din care sa nu lipseasca zilnic legumele si fructele proaspete, va avea cel putin 5 mese pe zi si va manca incet si numai atat cat sa se simta satul dar nu "indesat". :peace:

am urmarit cu atentie ce ai spus; ai mai multe intrebari pe care as vrea sa le comentez (nu pot sa zic "voi raspunde la ele" pentru ca nu vreau s-o fac pe destepul.. iti voi spune insa cum inteleg si imi explic anumite lucruri);

metabolismul legat de varsta - se schimba; am sa-ti dau un exemplu colateral: in Medicina chineza se spune ca o femeie la 35 de ani are statistic vorbind 95-99% cantitatea de energie Yin necesara.. la 45 are doar 50%.. asa ca lucrurile se schimba f repede;

in plus cu fiecare nastere "esentele" se diminueaza.. nu uita ca traiul nostru este mult diferit comparativ cu cel al stabuniceleor noastre de acum 100 de ani.. stresul si poluarea sunt stapanii planetei.. si fiecare copil atarna ENORM in viata fiecarei mame.. si inca ceva, in perioada lauziei femeile europence nu stiu cum sa isi recapete energia.. si isi consuma rezervele pe termen lung.. mai vorbim si despre asta..

dupa parerea mea o dieta numai cu fructe este paguboasa pe termen lung (ca efecte) pentru ca fructele sunt in mare parte "reci" si chiar daca au avantajele lor trebuie masura si aici..

alimentatia trebuie sa fie compatibila cu constitutia ta pentru ca fiecare este unic si din punctul acesta de vedere; (logica noastra se bazeaza pe informatiile pe care le avem ..si pe conditiile initiale ale ecuatiei); eu stiu ca fetele de pe RC fac misto de Yin si Yang (pe care eu incer sa le scot la suprafata) insa sunt chestiuni care lucreaza de mii de ani si (uite-te cati chinezi sunt) se pare ca lucreaza bine; din punct de vedere modern o dieta disociata este benefica si "intamplator" face sens si din perspectiva medicinei traditionale orientale (se pare ca Okinawa dieta este cea mai "longeviva".. )

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 09/03/2007 10:21

"fetele de pe RC fac misto de Yin si Yang "
Sunt sigura ca fetele de pe RC nu fac misto de Yin si Yang,poate ca inca nu au inteles despre ce este vorba cu adevarat.
Pe mine ma intereseaza acest subiect daca ma poti indruma unde as putea sa citesc despre acest subiect ti-as fi recunascatoare :)
Ce parere ai despre Reiki ?

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 09/03/2007 11:24

Leila scrie:"fetele de pe RC fac misto de Yin si Yang "
Sunt sigura ca fetele de pe RC nu fac misto de Yin si Yang,poate ca inca nu au inteles despre ce este vorba cu adevarat.
Pe mine ma intereseaza acest subiect daca ma poti indruma unde as putea sa citesc despre acest subiect ti-as fi recunascatoare :)
Ce parere ai despre Reiki ?

unde ai putea citi despre Yin si Yang.. intebarea este buna, vorba lui nea Petrica Roman.. adica poate scriu ceva peste weekend.. imi dau seama ca pe site am pus numai un articol in engleza.. in plus, ai dreptate, poate ar trebui sa insist mai mult asupra definitiei acestor elemente...
vezi aici daca citesti in engleza
http://www.soothe.ca/articole/Yin_Yang.htm

dar am vazut si ceva in jurnalul national; nu este o explicate a simbolurilor in sine dar te ajuta sa intelegi conceptul prin exemplificari
http://www.jurnalul.ro/articol_38632/po ... yang_.html

in fond Yin si Yang este teoria echilibrului care poate fi aplicat oriunde..
oriunde

Reiki? Reiki a fost "reinventat" acum vreo 200 de ani. Am un profund respect pentru Reiki insa trebuie sa-ti spun in ca in Medicina Traditionala Chineza unul dintre componentele principale de vindecare este Qi Gongu-ul (cel medical)..foarte asemanator cu Reiki. Asta se face de cateva mii de ani si este spectaculos. Actualmente la Beijing este o universitate de Qi Gong medical..unde se studiaza 6 ani. Am avut prilejul sa invat putin Qi gong cu un master chinez, care avea clar vedere (el nu eu) dar este infinit de putin ca sa il pot folosi in clinica mea. Il folosesc doar ca incarcare energetica.

Iti spun toate acestea ca sa nu crezi ca pledez pentru Qi gong peentru ca l-as folosi eu..insa ma gandesc si eu..ce pot sa invete oamenii aia in 6 ani (de ce nu invata in 4-5 weekenduri ca la cursurile de Reiki)? Aici nu ma refer la cei care practica Reiki la nivel inalt de ani de zile (cunosc persoane de acest fel).. dar am rezerve fata de multi practicieni.

Am de altfel si cu cine sa fac comporatia... Am o prietena foarte buna, dna RS, care face Reiki de 8-10 ani.. zilnic... nu intru in amanunte.. iti spun doar atat.. cand avem vreo problema (nu are de unde sa o stie..), orice fel de problema care iese din cotidian (boala, necaz mic-mare..) ne suna in aceeasi zi, la 5-10 minute dupa ce se inatmpla sau dupa ce discutam in casa problema respectiva ..si ne intreba "ce sa-a intamplat"..

asa ca zic si eu Reiki-ul este extraordinar, insa cel care il practica trebuie sa stie ce face...sa stie foarte bine... altfel e balet la microfon..

Stella Damianou
Incepator

Mesajde Stella Damianou » 10/03/2007 10:10

:hug: soothe :hug: In primul rand multumesc foarte mult pentru comentariile foarte pertinente la postul meu. In al 2-lea rand, nu stiu daca fetele de pe RC fac misto sau doar, intr-un mod mai subtil care sa nu le expuna, sunt dornice de mai multe explicatii :wink: . Eu una stiu ca sunt deschisa la acest subiect. M-a impresionat profund o prietena a mamei mele ultima oara cand am fost in Romania. Este practiciana Reiki si facand o sedinta de Reiki fiului meu, atunci in varsta de 4 ani, mi-a spus lucruri despre sanatatea lui in general (dar nu numai) pe care numai eu le stiam. Nu voi intra acum in amanunte dar mi-ar place mult sa stiu mai multe despre Yin si Yang, despre energii vitale, si in general despre medicina chinezeasca. :flower:

Înapoi la “Cure de slabire”