dieta pe puncte

Suferiti de o boala care va determina sa tineti regim? Si totusi nu percepeti asta ca pe o corvoada deoarece cunoasteti nenumarate combinatii ale mancarurilor permise? Faceti si altora viata mai usoara prezentand aceste mancaruri dietetice si de regim.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

claudia_fiscuci
Incepator

Re: dieta pe puncte

Mesajde claudia_fiscuci » 22/07/2008 11:28

baby scrie:buna :) sunt noua pe acest forum si am probleme cu greutatea.am 1,63 cm si 65 kg.cine ma ajuta si pe mine dandu.mi informati despre dieta pe puncte.am 18 ani si vreau sa slabesc aproape 10 kg .multumesc.va rog sa ma incurajati pt k sunt disperata!!!!!!! :cry:

Buna,Baby! vreau sa-ti spun ca eu am patru luni de cand tin dieta pe puncte(aceea pe care a scris-o Adry)si vreau sa-ti spun ca la mine a dat rezultate.Am slabit 12 kg si sunt foarte multumita.Asta dupa ce am mai incercat alte 20 de diete in urma carora am slabit brusc 5-6 kg si am pus inapoi 7-8 kg :oops: Asa ca daca ai rabdare sa slabesti incet si frumos...numai bine
Ultima oară modificat 22/07/2008 11:39 de către claudia_fiscuci, modificat 1 dată în total.

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 22/07/2008 11:33

Imi place ideea cu punctele, e mai usor (mi se pare) decat sa cantaresti la gram si apoi sa aduni caloriile, o sa o incerc si eu :flower:

baby
Incepator

Mesajde baby » 22/07/2008 06:05

claudia te rog spune.mi si mie cum sta treaba cu cele 30 de puncte bonus pe saptamana.pt k nu am inteles.sper sa aiba rezultate si la mine pt p langa dieta eu de o saptamana fac aerobic acasa (nu la sala k nu imi permit).am luat dupa net un filmulet care dureaza o ora si 20 de minute si e foarte eficient.din ce am inteles de la tine tu ai slabit 3 kg/luna.eu fiind mai mica de varsta poate o sa slabesc mai mult(nu vreau sa te simti jignita dar sti k cu cat inaintezi in varsta slabesti mai greu.astept raspunsul tau. :)

baby
Incepator

Mesajde baby » 22/07/2008 06:32

am citit pe un site k numarul de puncte consumate depinde de greutate.dk ai sub 70 kg -18 pct,intre 70 si 80 kg-20 pct,80 si 90kg-22 pct.e adevarat?deci eu ar trebui sa consum 18 pct. :wink:

claudia_fiscuci
Incepator

Mesajde claudia_fiscuci » 22/07/2008 11:38

baby scrie:claudia te rog spune.mi si mie cum sta treaba cu cele 30 de puncte bonus pe saptamana.pt k nu am inteles.sper sa aiba rezultate si la mine pt p langa dieta eu de o saptamana fac aerobic acasa (nu la sala k nu imi permit).am luat dupa net un filmulet care dureaza o ora si 20 de minute si e foarte eficient.din ce am inteles de la tine tu ai slabit 3 kg/luna.eu fiind mai mica de varsta poate o sa slabesc mai mult(nu vreau sa te simti jignita dar sti k cu cat inaintezi in varsta slabesti mai greu.astept raspunsul tau. :)

Se recomanda consumarea tuturor punctelor zilnice dar daca se doreste se pot pune pina la 4 puncte pe zi deoparte si se vor consuma in weekend. (nu se coboara sub 16p/zi).
Eu am incercat sa mananc in fiecare zi numarul meu de puncte,ca sa nu fiu tentata sa mananc mai mult in weekend.incearca si tu la fel.eu nu prea am facut sport (ma refer la gimnastica) dar am mers foarte mult pe jos.si mi se pare ca nu ai numai 18 pct zilnice.

ancailie
Incepator

Mesajde ancailie » 19/02/2009 02:07

salutare.......
fetelor nu sunte ti singurele care luptati cu kg......asa ca ma alatur voua :( .....am tinut si eu dieta ca puncte dar nu am mai continuat ptr ca trebuia sa mananc mai mult decat mananc eu de obicei.
punctele nu le calculezi numai dupa kg pe care le ai.un calcul corect ar fi dupa kg,inaltime,daca esti activ,daca alaptezi,daca ai sex masculin sau feminin....
asa ca fiti atente atunci cand va calculati punctajul....
aaaaaaaaa si inca ceva daca face-ti sport va mai pute-ti adauga cateva puncte....dar aceste puncte se pot adauga doar atunci cand face-ti sport(sunt calculate dupa intensitate si dupa timp)......daca aveti nelamuriri nu ezitati sa intrebati..........pup

Înapoi la “Sanatate - diete si regimuri alimentare”