Ce dulciuri va amintesc cel mai mult de copilarie?

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Ce dulciuri va amintesc cel mai mult de copilarie?

Halvita
78
12%
Biscuiti spritati de casa
39
6%
Biscuiti Danut (litere, pasari)
18
3%
Biscuiti Mirela (evantai sau scoica)
8
1%
Eugenii in ambalaj de hartie
113
18%
Bomboane tari, cu miez de cacao
13
2%
Dropsuri cu fructe (la vrac)
9
1%
Inghetata Polar
75
12%
Batoane cu susan
6
1%
Cornuri cu gem (de la chioscul scolii)
13
2%
Batoane (de la acelasi chiosc)
16
3%
Vata pe bat
26
4%
Turta dulce
34
5%
Mentosane
58
9%
Caramele
55
9%
Cornulete cu rahat sau nuca
37
6%
Altele
31
5%

Voturi totale: 629

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 25/07/2013 01:51

cind colegul meu de banca din generala care avea bunica la Sighet a povestit ca in vacanbta de iarna el maninca castane coapte am fost sigura ca e un mare mincinos =)) =)) =)) =)) nimeni nu l-a crezut ... si el ce bine o ducea si cit de incuiati ne credea in adincul sufletului =)) =)) =)) =))

ce mai mincam eu in liceu dar nu era dulce : lipie, o piine calda si buna :buuun: :buuun: :buuun: o cumparam de la cuptorul de aur si o taiau baietii cu briceagul apoi o umpleam cu niste salam prost cu multa grasime ( salam de soia :-)) ) si o imparteau tot baietii cu minunatul lui briceag in portii egale ... asta a fost numai in treapta 1 ca dupa deja nu se mai gasea nici macar salamul ala .. mincam lipia goala =)) =)) =)) =)) si simbetele mergeam pe jos pina la biserica din coltul strazii sa capatam coliva de la batrine :buuun: :buuun: :buuun:

bomboanele fondante care nu-mi placeau cind eram mica dar eram fascinata de culorile lor

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 25/07/2013 04:06

ce bune mai erau bomboanele fondante

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 25/07/2013 04:38

crista scrie:
Adi draga tu esti mai mic cred ca d'asta ai traume :-)) plus ca erai baiat si duceai gunoiul :-))

N-am avut nici eu traume, iti dai seama. Si nu scriu asta doar de teama ca s-ar putea uita ai mei pe site sa vada ce am zis si sa ma capaceasca acasa. :P :P :P

Dar eu n-am prins multe chestii din cele pe care le mentionati voi. De tort de inghetata doar am auzit in copilarie, dar nu-mi imaginam ca exista in realitate, pentru ca nu intelegeam cum ar putea inghetata sa stea intr-o forma de tort. :P :P

Copilaria mea, de cand mi-o amintesc, e de prin '83 - '89, cand cred ca a fost perioada cea mai neagra a comunismului si cu restrictii mai mari. Imi amintesc ca in rarele ocazii in care ma culegeau ai mei de pe coclauri sa ma imbrace frumos sa ma duca la cofetarie, erau doar 2 prajituri in galantar: o chestie ciudata cu f multa glazura artificiala pe deasupra, si o chestie pe care n-am mai revazut-o de atunci: un fel de bezea pusa intr-un pseudo-pahar dintr-un blat, in care era pus niste gem, si peste gem o spuma - bezea acrisoara colorata in roz.

In rest, imi amintesc ciubucurile - la noi erau niste bomboane de zahar ars, in diferite forme si niste bomboane de alea lunguite cum sunt acum cele de pus in pom, in forma de baston. Pe astea am uitat sa le pun in chestionar. :P :P :P
Ultima oară modificat 25/07/2013 07:15 de către adi, modificat 1 dată în total.
Imagine

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 25/07/2013 05:03

adi scrie:Dar eu n-am prins multe chestii din cele pe care le mentionati voi. De tort de inghetata doar am auzit in copilarie, dar nu-mi imaginam ca exista in realitate, pentru ca nu intelegeam cum ar putea inghetata sa stea intr-o forma de tort. :P :P

...tortul de inghetata era intr-o godeta de plastic dreptunghiulara,avea si dulceata in el si deasupra un strat subtire de ciocolata... :roll: Tare bun era... :peace:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 25/07/2013 08:32

era bun si era si scump :wink:

ai dreptate Adi tu deci esti mai mult generatia gumei turbo cu surprize poze cu masini si alte nebunii turcesti :-)) de dupa 90 . Oricum anii aia si chiar primii dupa 90 nu au fost prea luminati. In 90-91 inca se mai statea la cozi. La Bucuresti in cofetarii se gaseau mai multe si mai ales bune in cele din centru.

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 25/07/2013 08:35

Daca nu ma insel,un parfe(inghetata aia la hirtie)era 1.50 leu,vafe 2.50,inghetata la pahar de plastic(iti dadea nenea lingurita din aia de platic colorata)era 3 lei si tortul parca era 15 lei... :?

...erau toate super buneee... :vis:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 26/07/2013 02:54

asa Dani, era destul de scump .

si mai era inghetata la cornet mincam una si pina o terminam intilneam alt aparat din asta cu alt vinzator si imi era tot mai cald si uite asa mai luam una :-)) asta pentru ca nu venea troleibuzul si o luam pe jos spre casa . Doamne cum turnau zeama aia in aparat cu caldarea :-) si iti zicea sa astepti ca inca nu s-a racit si facea multe incercari pina cind curgea pe jumatate inghetata.

Parfeul ala bun cu alune care era facut cu smintina si sigur si cu oua ( nu praf de oua ) care se vindea la cofetaria Continental, era atit de cremos .. se vindea bucati cam cit pachetul de unt invelite in hirtie si poleiala oare cit costa ?? ti-l mai amintesti ?

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 26/07/2013 04:16

crista scrie:Parfeul ala bun cu alune care era facut cu smintina si sigur si cu oua ( nu praf de oua ) care se vindea la cofetaria Continental, era atit de cremos .. se vindea bucati cam cit
pachetul de unt invelite in hirtie si poleiala oare cit costa ?? ti-l mai amintesti ?

Mi-l aduc aminte si tare bun era si asta! :roll: Nu mai tin minte cit costa... :?

Ce amintiri frumoase... :vis:

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 27/07/2013 06:31

...ca venii vorba de amintiri,imi amintesc Duminica cind mergeam in parcul Cismigiu si-mi cumparam vata pe bat,era 1 leu bucata si-mi cumparam 10,ca tare mult imi placea si mincam pina... :mrgreen: Si tot Duminica,mergeam la patinoar(Floreasca) si dupa la cofetarie sa maninc inghetata.Prima a fost cofetaria Teatrului,pt. profiterol,dupa care a urmat cea de la Athenee Palace si dupa ce au deschis cofetaria Bucuresti,am devenit clienta fixa acolo... =)) Ce inghetate bune erau atunci... :vis:
Ultima oară modificat 29/07/2013 01:06 de către Danieluta, modificat 1 dată în total.

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 29/07/2013 12:49

Danieluta scrie:...ca venii vorba de amintiri,imi amintesc Duminica cind mergeam in parcul Cismigiu si-mi cumparam vata pe bat,era 1 leu bucata si-mi cumparam 10,ca tare mult imi placea si mincam pina... :mrgreen: Si tot Duminica,mergeam la patinoar(Floreasca) si dupa la cofetarie sa maninc inghetata.Prima a fost cofetaria Teatrului,pt. profiterol,dupa care a urmat cea de la Athene Palace si dupa ce au deschis cofetaria Bucuresti,am devenit clienta fixa acolo... =)) Ce inghetate bune erau atunci... :vis:

10 ?! :)

Dani, mergeam si eu la patinoar apoi il rugam pe tata sa mergem la o alimentara in apropiere unde se gaseau pufuleti inveliti in ciocolata (nu se gaseau chiar la orice alimentara). :lol: Ce buni erau! :vis:

Profiterol... Eu cand aud de profiterol... Imagine

Înapoi la “Zona libera”