Ce am gatit azi (VII)

Exista o reteta de mancare sau de dulciuri la care nu ati putea renunta niciodata? E atat de buna incat cu greu va puteti opri din mancat? Convingeti si pe altii sa-l incerce descriind-o aici.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 14/11/2007 03:20

roxanavmv scrie:Si eu as vrea sa vad zuppa ta Nico, chiar ma uitam ieri pe cartea lui Batali si arata una, sa mor cu cartea in brate nu alta ( asta in caz ca nu v-ati convins cat de pofticioasa sunt, sa stiti ca eu chiar salivez si ma ingras numai uitandu-ma la ce gatiti voi, daramite cand si gatesc si mananc :oops: )
Talida, arata bine de tot pulpele tale, imi place ca intotdeauna le condimentezi bine si garnitura e apetisanta.
simona, daca vedeam asta inainte sa vorbim la telefon, numai de bine nu-ti ziceam :x . Cred ca imi fac numai crema de vanilie, sar peste galuste si pun numai seminte de rodii si ceva piscoturi, si asta bineinteles pentru mandra mea, ca eu trebuie sa ma tin departe. de diseara trec pe ciorba de varza :cry: .

Roxana, succes la supa de varza, si eu ar trebui sa dau cateva (multe) kg, dar ma duc la un nutritionist caci cu supa de varza nu mai tine..:)

melianda
Bucatar de elita

Mesajde melianda » 14/11/2007 03:47

Buna!
Sunt noua pe aici...
De azi a inceput postul asa ca azi am gatit ciorbica de legume si ghiveci.
Asa arata ghiveciul

Imagine

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 14/11/2007 05:31

melianda ... vezi ca tb sa micsorezi pozele ... cu ce programa ai tu descarcat pe calculator sau dc nu ai aici gasesti
Picasa
http://www.reteteculinare.ro/forum/view ... ind_picasa
sau Pixia
http://www.reteteculinare.ro/forum/view ... sind_pixia

in plus le poti adauga cu optiunea adauga atasament care e in josul mesajului pe care il scrii tu...

Noi azi am mincat cavatelli cu frunze de cicoare si conopida ( se poate si fara cicoare :lol: )
si pulpa de pui la cuptor

LORY
Bucatar de elita

Mesajde LORY » 14/11/2007 05:42

Vai ce de bunatati pe aici :shock: :shock: nu stiam pe care sa le vad mai intai asa ca atrebuit sa dau vre-o 3 pagini inapoi si sa le citesc de 3 ori
felicitari fetelor :flower: :flower: =D> :hug: sunteti minunate
"Prietenii sunt ingeri tacuti care ne pun pe picioare atunci cand aripile noastre uita cum sa zboare."

Bucataresele Vesele

Gabriella
Bucatar in devenire

Mesajde Gabriella » 14/11/2007 05:52

seara asta snitele din piept de pui cu pireu pentru mine iar pentrul printul C. cu ... paine :P ca el rar mananca pireu

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 14/11/2007 05:58

Mona,mi-a ramas gandul la prajiturile tale ... :buuun: .Ce de bunatati ai facut ,pentru lasata de sec. =D> Cred ca voi face si eu sambata sau duminica o placinta cu branza dulce...macar o tavita mica. :roll: In luna asta ,ziceam si eu ca vreau sa stau mai atenta ...in special cu dulciurile,ca dupa aia vine Craciunul si ne destrabalam. :wink:

elena.elena si mie imi plac mult pastele cu broccoli. :roll:

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 14/11/2007 06:11

elena.elena scrie:Nico, Mona, prajiturile cu piscoturi arata grozaaaav! E reteta pe undeva? Daca nu o astept. Pentru sarbatori:) .

Vineri sau sambata o postez. :flower:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 14/11/2007 06:14

Mona eu vreau placinta ta cu brinza :buuun: :buuun: :buuun:

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 15/11/2007 09:51

cate bunatatzuri...pastele acelea cu brocolli imi plac foarte mult, sunt preferatele mele. Mona vreau placinta ta :hug: ; eu ieri total neinspirata, fiind zi de post, am facut o fasole verde cu bulion la care am atasat tofu la grill :( , am mancat doar eu ca la Sonia si R le-am facut ceafa cu sos de usturoi, ei sunt carnivori :x
Fişiere ataşate
fasole verde si tofu.jpg
fasole verde si tofu.jpg (34.69 KiB) Vizualizat de 2291 ori

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 15/11/2007 09:59

Azi nu gatim mult caci maine e zi de post :)
Avem in meniu o supica de cartofi cu carnati afumati, cate o pulpita de pui umpluta cu cascaval si busuioc, iar ca desert clatite umplute cu dulceata de caise .

:flower:

Înapoi la “Retete preferate”