Spaghetti squash sau spaghete din dovleac

Ati renuntat la carne, iar retetele vegetariene pe care le cunoasteti sunt cu mult mai gustoase decat cele cu carne? Aici va puteti Împartasi cunostintele in materie de mâncaruri vegetariene si puteti sublinia meritele acestui tip de alimentatie.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 24/10/2013 07:01

Anisoara, multumesc frumos....imi place gustul, acuma a fost prinma data cand am facut mancarea , dar de folosit am mai folosit dovleacul asta si la alte retete....mereu e bun, o garnitura placuta si foarte putin calorica langa o friptura buna :D ....sper sa gasesti la supermarket :hug: :flower:

d_dana_a
Bucatar de talie internationala

Mesajde d_dana_a » 24/10/2013 07:50

Foarte interesant acest dovleac :wink:
...am sa caut si eu pe aici, dar nu stiu daca am sa gasesc, dar daca am sa il gasesc cu siguranta am sa incerc reteta :peace:
Sunt foarte curioasa ce gust are :wink:
Felicitari de reteta =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
Imi place sa gatesc...
Imagine

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 25/10/2013 09:44

Danieluta, sa sti ca nici noi nu ne dam in vant dupa mancarurile de dovleac, sant unele care le mancam cu drag( dovlecel pane) , unele placinte cu dovleac( doar eu , ai mei nu sant fani dovleac) dar mancarica asta chiar a fost buna, au mancat toti si au concluzionat " a fost bun"", deci it's a keeper.
Cu gustul ce sa spun, depinde de modul in care ai fost invatat de gusturile care iti plac sau de modul in care iti cultivi gustul( nu ma refer la tine ci asa, in general).
Eu de exemplu am o gramada de mancaruri care pur si simplu le refuz total chiar daca 99 de persoane din 100 imi spun ca e bun...daca eu nu am fost obisnuita sau am gustat si nu mi-a placut nu voi incerca sau pregati mancarea aia....asa e si cu dovleacul asta....unora le place altora nu iar altii spun ca e o mancare neutra ....oricum, daca ai ocazia si iti plac ingredientele folosite , incearca odata sa vezi, poate are sa iti placa , mai ales ca e o mancare foarte putin calorica....multumesc draga mea :hug: :hug: :pup: :flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 25/10/2013 09:50

Crista, cu siguranta trebuie sa fie , poate pe la magazine din astea mai " de ferma" sau la cele care isi prezinta marfurile in raport cu anotimpul, poate asa cum ai spus, in orase mai mari.
Chiar voiam sa iti spun ca am o prietene in Germania si vorbeam mai demult cu ea despre mancarurile de dovleci si imi spunea printre altele ca ii place sa faca spaghetti squash garnitura langa multe feluri de carne ca sa mai taie din calorii si grasimi.
Vad ca ai stiut si tu ca se gaseste in Germania, sper sa gasesti si la voi odata, macar sa ii simti gustul si sa decizi daca iti place sau nu.
In combinatie cu maslinele si anghinarea este tare bun, aromele, gusturile se imbina placut :hug: :flower:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 26/10/2013 02:50

Ce combinatie delicioasa ai pregatit! =D> =D> =D> Felicitari!!! :master: :master: :master:

Eu gasesc aici S.S. Am sa incerc reteta (nu am gustat niciodata combinatia aceasta pe care ai pregatit-o).

:hug: :pup: :flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 26/10/2013 07:13

Dana, multumesc, sper sa gasesti dovleacul si sa pregatesti pranzul. E o mancare buna in perioada postului si nu numai :hug: :pup: :flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 28/10/2013 09:20

Antonia, ma bucur sa aflu ca se gasesc in Romania dovlecii astia, sant buni, se preteaza la o multime de combinatii....multumesc draga mea :hug: :pup: :flower:

cla
Bucatar

Mesajde cla » 29/10/2013 08:43

Ok, deci misiunea numarul 1 din weekendul viitor va fi sa caut dovleac ca al tau.

Prea tare arata pastele tale. =D> =D>

:flower: :flower: :flower:
Imagine

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 29/10/2013 04:43

Cla, ma bucur ca iti plac. Poti face si alte combinatii,ceva dupa gustul tau, nu e necesar sa pastrezi reteta asta.
Imi plac spaghetele de dovleac si cu sos de branza, Alfredo sau cu sos de vanilie in care am adaugat scortisoara. In cazul asta e o mancarica dulce, gen "macaroane cu gem" :wink: :P ...Dovleacul asta e versatil....multumesc si spor la cumparaturi, sper sa il gasesti :hug: :pup: :flower:

inna_tina
Bucatar

Mesajde inna_tina » 29/10/2013 06:53

Wow, ce interesanta reteta!!!!! :wink: :wink: :wink: :wink: Cum sunt??

:hug: :hug: :hug:
Tina Chl

Înapoi la “Bucatarie vegetariana”