Meniul de Craciun si Revelion

Exista o reteta de mancare sau de dulciuri la care nu ati putea renunta niciodata? E atat de buna incat cu greu va puteti opri din mancat? Convingeti si pe altii sa-l incerce descriind-o aici.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

elena.elena
Bucatar Sef

Meniul de Craciun si Revelion

Mesajde elena.elena » 25/11/2007 06:16

Dragi bucatarese si bucatari, va invit sa postati aici meniurile voastre de sarbatori, eventual si retetele sau linkurile spre ele, ca sa ne putem inspira unii de la altii!

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 25/11/2007 06:31

Elena gind la gind cu bucurie .... eu tocmai scriam la ce am gatit ca am comanda de piftie pt Anul Nou...

deci e pe lista ... in plus pt Craciun nu stiu ca precis vom fii invitati la masa dar tot fac si eu ceva ca doar o sa mai mincam si pe acasa in urmatoarele zile....

lista mea o sa cuprinda ( insirate pe o perioada de 1 saptamina aproape doua chiar ) :

- Cassoeula adica asa: http://www.padelleantiaderenti.com/imma ... soeula.jpg
- salata beuf
- piftie italiana cu aroma de lamiie
- friptura la cuptor sau in vas roman
- o supa/ciorba cu sau fara scarola cu perisoare de carne + supa de chimen ( new entry)

si nu stiu poate ceva in plus .. sa mai vad .. imi lipseste ceva cu peste ... eventual afumat sau poate fructe de mare .. pt ajunul craciunului cind aici se maninca peste...
- ravioli cu ton

la cApitolul dulciuri :Panone di Natale

plus cred ca au ramas ceva prajituri pe aici pe care nu le-am incercat inca .. tb sa mai rasfoiesc din urma
Ultima oară modificat 20/12/2007 08:30 de către crista, modificat 1 dată în total.

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 25/11/2007 07:13

Niste retete de biscuiti astept cu nerabdare, chiar ceva mai special pentru Craciun eventual sa ii si putem agata in brad :)
In familia mea meniul e cel traditional dar in fiecare an incercam sa facem si ceva nou. De exemplu:
Ciorba de perisoare sau de vacuta
Sarmala in varza murata cu costita
friptura de porc cu usturoi
muschi de porc umplut
rulade cu diverse umpluturi
salata de cartofi cu tarhon (e minunata)
La capitolul dulciuri nu ne-am decis dar ceva prajituri, cozonac, fursecuri
etc. Si nelipsite sunt saraturile: covrigei, saleuri si pogaci. Saleurile le fac cu branza de vaci , e o reteta usoara si foaaarte buna! :)

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 25/11/2007 07:19

M-am gandit sa va scriu reteta de salata de cartofi cu tarhon poate o incercati inainte si daca va place poate o faceti si de sarbatori.
Cartofii se fierb in coaja, se curata si se dau pe razatoarea mare. Se aseaza in straturi asa: cartofi - branza sarata (telemea) rasa - maioneza -tarhon in otet taiat marunt - cartofi - branza - maioneza - tarhon - cartofi si ultimul strat maioneza. Noua ne place foarte mult!
Alta reteta de garnitura e varza murata cu maioneza, la noi e nelipsita de Craciun! Varza murata se scurge bine de apa, se taie fideluta si se mai stoarce in pumni de zeama, apoi se amesteca cu maioneza, sare si piper. Langa friptura e un deliciu! :buuun:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 25/11/2007 07:21

Eu ma tot invirt pe linga o reteta de Stollen - cozonacul traditional german .... dar mai vedem...

Oricum uita-te la retetele din urma ca eu stiu ca sunt biscuiti .. o sa scriu si eu de cum o sa incep sa fac ....

edit: cred ca mie salata de cartofi cu tarhon imi place .... n-am in otet dar nu e mare lucru ca pot sa pun si uscat .... e aromat destul...

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 27/11/2007 04:14

Elena, de sarbatori,cand eram in tara,faceam multe din aceste fursecuri in perioada sarbatorilor,se mentin fragede si cateva zile.
http://www.reteteculinare.ro/forum/view ... a_deasupra

Apoi,ar fi si acesti biscuiti cu crema...se fac repede si sunt buni.
http://www.reteteculinare.ro/forum/view ... a_de_alune

O sa revin si cu meniul care cred ca-l voi face,drept sa-ti spun, inca nu m-am gandit bine. Oricum, fac lucruri care se mananca aici si cateva romanesti, de exemplu sarmale. In Ajun fac mereu peste, aperitiv,felul intai,pe baza de paste sau orez condimentate cu peste si felul doi, peste la cuptor sau in sos... sau facut gen salata.

P.S Aici am si o reteta cu somon.
http://www.reteteculinare.ro/carte_de_b ... fumat-864/
Ultima oară modificat 27/11/2007 04:57 de către nicoleta64, modificat de 2 ori în total.

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 27/11/2007 04:17

crista scrie:Eu ma tot invirt pe linga o reteta de Stollen - cozonacul traditional german .... dar mai vedem...

Eu as face un tort Sacher pentru Revelion. :buuun:

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 27/11/2007 04:54

de revelion sigur voi avea haiose :roll:

adry
Bucatar de elita

Mesajde adry » 27/11/2007 05:15

nicoleta64 scrie:Eu as face un tort Sacher pentru Revelion. :buuun:

Nico e un deliciu! Cred ca merita sa-l faci!

Meniul meu de Craciun e pe baza de peste si respect putin meniul traditional napoletan( am o lista facuta de G de acum cativa ani -o pastrez pe undeva- cu 12 feluri :D )
Bineinteles ca eu am redus muuult lista asta :lol: la cele esentiale! Am decis ca anul asta sa fac si ceva romanesc (poate o friptura de porc faina la tava ca acasa cu ceva garnituri tot ca pe la noi)
Pana atunci sunteti voi sa-mi mai dati idei :wink:
Dulciuri sigur un tort de ciocolata si migdale care l-am facut si anul trecut si a avut succes.

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 27/11/2007 05:23

Nico uite Sacher-ul facut de mine ...

http://www.reteteculinare.ro/forum/view ... _ciocolata

ornarea nu are legatura cu Sacherul original ... e drept

Adry ia cauta foaia de la G sa stim si noi feluri napolitane .... stii ca eu sunt calatoare prin bucatariile italiei ... :P

Înapoi la “Retete preferate”