Ce am gatit azi ( 15)

Exista o reteta de mancare sau de dulciuri la care nu ati putea renunta niciodata? E atat de buna incat cu greu va puteti opri din mancat? Convingeti si pe altii sa-l incerce descriind-o aici.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Ce am gatit azi ( 15)

Mesajde crista » 25/03/2008 07:20

deci capitol nou urmare de la 14 :D
http://www.reteteculinare.ro/forum/view ... &start=190

si acum ma duc in urma sa vad ce ati mai gatit
Ultima oară modificat 13/04/2008 10:39 de către crista, modificat 1 dată în total.

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 25/03/2008 07:53

cam asa a fost cum a spus Mona ... anul asta ca de altfel in toti anii :lol: m-am scos ... sa traiasca familia ca tare bine e doar sa te asezi la masa .. dar asta e avantajul poate cind esti mezina familiei ( in sfirsit dup o viata intreaga in care am fost sora mai mare, verisoara cea mare mi-a venit si mie rindul sa fiu nora si cumnata cea mica :party: :party: :party: )....

Pot sa va povestesc ce am mincat dc sunteti interesati , daca nu cititi alt subiect ca eu promit sa nu va dau extemporal la final :D ...

Noi doi am fost invitati la restaurant de socrela restul familiei au stat acasa caci ei sunt inca in doliu din pacate.

deci duminica :
aperitiv acasa la socrela: tot felul de pateuri si pateuturi cu diverse umpluturi si un vin alb si dulce .. tare bun

apoi la restaurant:
fiecare avea cite un ou mai micut de ciocolata linga farfurie

ravioli umpluti cu miel si sos de anghinare ( carciofi) ( ei au mincat altceva : F pate cu ragu' de mistret si socrela cu hribi -porcini ca ea a mai mincat tot asta si de ziua mea si i-au placut ... dehh )
si
friptura de miel la cuptor cu cartofi
totul cu vin rosu ( Chianti .. ca doar e restaurant toscan)
apoi cafea ...

si ne.am intors acasa la tort si sampanie ( spumant) si alta cafea :cafea:

va pot oferi i poza cu tortul ca dehh era acasa ....

era un tort din zuppa inglese ( reteta a scris-o Nico ) http://www.reteteculinare.ro/forum/view ... pa_inglese

apoi am desfacut gainile din ciocolata .. caci socrela a vrut sa fie unica si nu a cumoparat oua anul asta ci niste gaini pt noi si un clopot pt ea =))

asta pe linga alte ciocolatele in pungute cu fundite ... pt fiecare cite un miel, un iepuras, un puisor si un ou....

si chifla specifica italiana de paste ( din sud evident ) .. aluat de chifla ( ala cu ou si lapte ) facuta o chifla , pus un ou crud si acoeprit cu o cruce din aluat.. coapta asa cum e ... oul se coace odata cu piinea .. foarte frumos dar cred ca v-.am mai vorbit de traditia asta ... nu vreau sa a plictisesc ... Noi am mincat asta la micul dejun ieri ca cica era binecuvintata ...

asa ca am sosit acasa ca mos craciun ...

a fost frumos afara ... eu mi-am scos pantofiorii la plimbare care evidnt ca mi-au facut mini basici pt aia 3 pasi de la masina in casa si din casa la restaurant ... offf .... am avut doar o gecutza subtirica de primavara .... era tare frumos dimineata doar putin cerul acoperit ... la intoarcere insa a inceput sa ploua si pina la noi la tara turna deja .... dar m-am aruincat din masina in fata scarii si am scapat ..

cam asta e poveste mea de week end .. o parte din ea ea mai potruivita la cafenea .. dar abia acum m-am gindit ....
:master:

Mona dc nu se va mai intoarce Talida cu poze sa iti povesteasca cum se face piinea impletita iti spun eu, cu toate ca ma mir ca nu ai vazut-o pe rai la prova del cuoco caci a fost cred ca acum 1 luna sau 2 prezentata .... cu toate ca reteta e una italiana mai veche dar au facut de curind o prezentare ...
Fişiere ataşate
Immagine 042.1.jpg
tortul
Immagine 042.1.jpg (44.47 KiB) Vizualizat de 8397 ori

manciuleasa
Incepator

Mesajde manciuleasa » 25/03/2008 10:42

Doamne ! da ce frumos a decurs ziua ta de Pasti ! Si ce de bunatati ! Si toate astea datorita socrelei. S-o tina Dumnezeu sanatoasa. Tare multe si frumoase atentii ai primit. Imi place cum scrii, eu nu ma plictisesc ,citesc cu placere. Despre chifla binecuvantata nu stiam . :hug: .
Adina

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 25/03/2008 11:19

Crista ... minunata poveste :wink: :D eram curioasa daca totusi ai pus pantofiorii :clipocit: :clipocit: :clipocit: eu nu am pus pantofiori insa Sonia a tinut mortis sa meraga incaltata cu pantofiorii ei preferati) sunt de lac si ii place tare mult cum stralucesc :lol: )
Tortul din poza :roll:
Leila, am vazut oale...ce frumoase ! iar mancarea :roll: prajitura :buuun:
Yaya... cate impletituri , super !
Talida ,cozonaci frumosi aurii, pasca :roll: oua, drob ... ce mai !!! o gospadina adevarata ! =D> Paine impletita arata asa de apetisaaaant :flower: scoicile umplute cu ...??? foarte multe ai gatit , totul arata excelent ! =D>
Danieluta ai facut piure de cartofi cu conopida ... cred ca o sa fac si eu dar as vrea sa-mi spui ce ai mai adaugat in afara de lapte, unt si sare :flower:
Eu nu am gatit mai nimic de sarbatori, doar un chec :lol: , am fost invitati la masa la mama lui R. :)

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 25/03/2008 11:37

Adina cam asa e .. sa fie sanatoasa si sa ne mai cheme :D

Thea deci acum te trece Mona si pe tine pe lista italiencelor daca te-ai fofilat de la gatit si ai mincat de la socrela =)) =))

Imi place de Sonia ... :pup: :pup: si eu aveam pantofiorii preferati tot de lac ( rosii ) .. doamne cit i.am mai iubit ... cind mi.au ramas mici i.am dat unei verisoare ( la ea mergeau in general hainutele mele si ea la rindul ei dadea la alti veri :D ) dar ca sa demonstrez iubirea mea pt acei pantofi iti spun ca am inca cutia lor ( e acasa in Ro si tin niste poze care nu sunt chiar de album ...in ea )... 8) ....

ca sa va distrati va pun si poza cu magnetii surpriza care erau in gaini ... eu am nimerit printul broscoi , socrela catelul albastru pe care apoi i l-a oferit fiului ei care a nimerit bratara aia pt fetita .. de altfel tare draguta dar nu i se potrivea lui decit dc se transforma in frizer, creator de moda :P :P :P .. am agatat bratara de catel pe usa de la frigi acum ca sa ii pot face poza :D
Fişiere ataşate
Immagine 048.jpg
poza cu gaina de ciocolata ...
Immagine 048.jpg (41.25 KiB) Vizualizat de 8314 ori
Immagine 055.jpg
Immagine 055.jpg (22.22 KiB) Vizualizat de 8314 ori

Mona S P
Bucatar de elita

Mesajde Mona S P » 25/03/2008 12:49

deci thea, gata esti si tu trecuta pe lista :P ...tot la socrela :D ...bravo voua =D> =D> , fete destepte :wink: , ca niste mari doamne ce sunteti, mancati "in deplasare" =)) =)) ...Thea si Sonia pupici :pup: :pup: :hug: :hug:

ah, mi-ati adus aminte :vis: si de pantofiori mei de lac, tot rosii :D , cu baretuta in fata...ce mandra eram cu ei :) !!!...parintii :love: imi cumparau mereu de Paste un lucru nou, cu care sa ma imbrac/incalt, in acea zi...asa era si inca mai este in unele zone ,ca in ziua de Paste sa ai ceva (un lucru nou ), nepurtat sau neaincaltat... ce amintiri frumoase :vis: :)

Cris, interesante surprize ati mai gasit :D ...catelususui ii este cam frica si este cam timid , in fata broscoiului...mai ales acum ca i-ai pus pus catelului si o -bratara- :wink: ...l-ai "ancorat" bine :lol: ...
- imi fac mea culpa 8) , am lipsit la ora de lucru manual ( impletitura painii) - absent nemotivat :wink: - dar suntem si noi oameni, si cei de pe cealalta parte a baricadei :D

Mona S P
Bucatar de elita

Mesajde Mona S P » 25/03/2008 01:05

ahhh, am uitat sa va spun - pentru cele care tineti post- astazi este sarbatoare - Buna Vestire- sau - Blagovestenia- si are dezlegare la peste...

asadar eu astazi de mancare - peste pe toata linia :D :party:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 25/03/2008 01:08

si eu tot peste ... =)) =)) =)) =))

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 25/03/2008 07:30

Fetelor, mai intai pupici :pup: :pup: :pup: si :hug: :hug: :hug: ca mi-a fost tare dor de voi. Ba bolnava :bum: , ba lenesa :blushing: , ba plecata ( cu sau fara sorcova :D ), am revenit insa.
M-am uitat la pozele Liei, si ca de obicei mi s-a facut foaaame, apoi painica Yayei nu e Kosher =D> (asa zice mai nou Gabi la meu), iar Maria mi-a pus capac, mult prea multe si prea bune. Scoicile, rulourile si coronita aia umpluta (cand ai timp te rog frumos poate scrii putin ce si cum, sau poate intru pe blog sa vad daca o ai acolo), ca sa nu vorbesc de restul ca mi se pare prea mult timp pana vine Pastele si la noi.
Cris, ce Paste frumos ai avut, in familie, cum trebuie cu bucate bune, si ce bine suna Ravioli aia ai tai :buuun: . Iar surprizele de ciocolata, o bucurie asa cum trebuie de paste la toti copiii cuminti .
Thea, pupici si tie si mai ales Soniei, scumpica de ea :hug: :pup: . Mi-am adus aminte si eu, cum scriau si Mona si Cris de pantofiorii si fustitele/rochitele noi primite de Paste, parca nimic nu era mai frumos. Si bineinteles la fel facem si noi acum cu copiii nostri :hug:
Mona, peste facem si noi azi, inca nu sunt f. sigura ce si cum o sa iasa, dar de-abia astept.
Nici eu nu m-am prea omorat cu gatitul in ultimele saptamani, mai mult incropeli la minut si nimic deosebit.
Singurele mancaruri gatite le-am facut sambata dimineatza pt. duminica, si alea cu pui, nu de post: ostropel de pui si mancarica de pui cu anghinare, ciuperci ( negre si verzi) si capere, patrunjel si marar. Nu am aparatul cu mine la lucru acum, dar le pun diseara. Asta numai sa nu ma treaca Mona ( :pup: ) pe lista celor din deplasare :paguba: :D

melianda
Bucatar de elita

Mesajde melianda » 25/03/2008 07:34

Crista ce Paste minunat ai petrecut, ma bucur :hug: :hug:
si la mine astazi pestele a fost pe primul loc :lol:
l-am facut pe grill cu mujdei de usturoi si mamaliga ...asa imi plac e cel mai mult.

Înapoi la “Retete preferate”