Banana in doua culori

Suferiti de o boala care va determina sa tineti regim? Si totusi nu percepeti asta ca pe o corvoada deoarece cunoasteti nenumarate combinatii ale mancarurilor permise? Faceti si altora viata mai usoara prezentand aceste mancaruri dietetice si de regim.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

adrianae
Incepator

Banana in doua culori

Mesajde adrianae » 29/03/2011 04:55

Cred ca e locul potrivit sa postez aici aceasta idee. De catre cele care tin cura poate fi considerat un desert (intrucat nu mai aveti voie la zahar, dulciuri din comert nu mai zic), de catre cine vrea o gustare sanatoasa si placuta, fara a alege junkurile din comert, la fel, poate fi incercata cu incredere.

Aveti nevoie de
o banana
doua lg de razatura de cocos
o lingurita de cacao sau pudra de roscove (mie imi place cea din urma mai mult, e mai aromata)
caju, nuci, migdale de decor (crude neaparat, altfel nu mai e sanatos)

Se piseaza bine banana, se amesteca cu razatura de cocos si se imparte in doua. Prima parte o punem in folie de plastic intr-un castronel si o lipim pe peretii acestuia pt a face loc celei de-a doua parti pe care o amestecam cu pudra de roscove/cacaoa. Decoram cu oleaginoasele crude preferate si lasam putin la frigider pana scoatem din folie si servim cu maaare placere. Parol!
Fişiere ataşate
banana in doua culori.JPG
banana in doua culori.JPG (57.69 KiB) Vizualizat de 2858 ori

laughylau
Bucatar in devenire

Mesajde laughylau » 14/09/2011 07:23

mie imi place cum arata.

si da...e f sanatoasa reteta asta.
poate niste miere pentru un plus de dulceata. :D
Laura

Înapoi la “Sanatate - diete si regimuri alimentare”