Dieta Galland

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 14/08/2007 09:59

Adry... deci asa cu mesajele .. bine ca ai zis

Thea oferta cu traducerea articolului pus de Nico e valabila in continuare ( azi sau joi ca miine e vacanta :lol: ) ....

si ideea cu biblio merita ... bravoo .. tocmai am vazut duminica un film in care ea personajul principal zicea " eu nu cumpar din principiu carti pe care nu le-am citit inainte " .. imi place ideea asta .. nu te trezesti cu biblioteca plina de maculatura :lol:

alexia291101
Bucatar in devenire

Mesajde alexia291101 » 14/08/2007 10:44

Thea acum sunt la munca dar cind ajung acasa am sa incerc sa vad daca pot sa-ti trimit fisierul. Daca nu sa incerc sa-mi aduc aminte de unde am descarcat-o.
Iulia Cristina

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 14/08/2007 04:22

fetelor, multumesc mult de tot , sunteti dragute :love: :love: :love:

adry
Bucatar de elita

Mesajde adry » 25/09/2007 05:31

O mica introducere la dieta Galland pentru cei interesati.
Iata ce a descoperit:
Pierdere greutatii nu depinde numai de tipul alimentatiei dar in parte depinde de o substanta numita leptina. Leptina este un hormon care intervine in mod natural regland apetitul si totodata metabolismul.Galland spune: corpul uman este conceput in asa fel incat, mentine greutatea ideala fara nici un efort di partea noastra.Cand fizicul functioneaza cum trebuie, mancam ce vrem si chiar daca ne ingrasam cateva kg, intra imediat in actiune leptina care intensifica activitatea metabolismului.Acesta este mecanismul care permite sa fim in forma, prim capacitatea organismului de a se autoregla.Cand aceasta capacitate naturala se intrerupe se poate vorbi de o inflamatie (care poate cauza multe afectiuni printre care: astm, alergie, colita ...etc..., obesitate). Aceasta inflamatie este intr-un fel raspunsul organismului la diferite tipuri de stress sau infectii si declanseaza automat rezistenta leptinei, care la randul sau provoaca o pofta nemasurata de mancare si incetineste metabolismul! Acest sindrom de rezistenza al leptinei poate fi combatut cu o serie de alimente.

adry
Bucatar de elita

Mesajde adry » 25/09/2007 05:58

Scriu si cateva alimentele pe care el le numeste Top (super alimente)
bauturi(fara zahar)
suc se cirese, suc de rodii, suc de afine suc de legume, ceai verde
fructe uscate (fara sa fie prajite si fara sare)
migdale, nuci, seminte de in, susan
fructe proaspete
portocale,cirese, rodii, mere, afine, grapefruit
legume
broccoli, morcovi, varza, ceapa,usturoi ciuperci, salata verde, ardei, rosii, praz, rucola, spanac
condimente
busuioc, scortisoara, ciusoare piper negru, patrunjel, ginger(ghimbir)
altele
peste,albuse de ou, iaurt

In afara de aceste super alimente mai sunt si altele admise!

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 01/10/2007 09:48

Adry, multumesc de informatii cu privire la dieta Galland ; in Ro nu e tradusa - inca - aceasta carte :flower:

Înapoi la “Cure de slabire”