Spaghetti con le vongole

Bucataria este o enigma pentru voi, dar sunt totusi cateva mancaruri care va reusesc neconditionat? Sau sunteti expert(a) in ale bucatariei, dar timpul va forteaza sa va limitati la mancaruri gatite usor si rapid? Veniti in ajutorul celor ca voi prezentand aici reusitele voastre rapide.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

sarabella
Incepator

Spaghetti con le vongole

Mesajde sarabella » 05/07/2009 11:04

spaghetti 250gr,vongole1/2kg,2catei de usturoi,ardei iute,o rosie,patrunjel,4linguri de ulei de masline,
Eu le am facut simbata la prinz,in graba si pozele nu sint chiar asa de bune+ca sotul meu ridea de mine :D ca fac poze la mincare,dupa i-am explicat.
Am pus pastele sa fiarba 10min ,intr-o tigaie uleiul la incins,dupa care usturoiul si adeiul iute taiate marunt(1min),am pus vongolele (care au stat in apa rece cu sare 1ora inainte)si le-am acoperit cu capac pina cind se deschid,dupa am pus rosia taiata.Intre timp pastele sau facut se scurg de apa si se amesteca cu vongolele,patrunjel verde deasupra.
Fişiere ataşate
si.jpeg
si.jpeg (44.97 KiB) Vizualizat de 1357 ori
s1.jpeg
s1.jpeg (41.39 KiB) Vizualizat de 1357 ori
sarabella

Înapoi la “Usor de gatit”