Platou cu fructe uscate

Exista o reteta de mancare sau de dulciuri la care nu ati putea renunta niciodata? E atat de buna incat cu greu va puteti opri din mancat? Convingeti si pe altii sa-l incerce descriind-o aici.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

aquarius
Bucatar in devenire

Mesajde aquarius » 23/12/2010 08:11

pupi scrie:aquarius, mersi , mi-a placut reactia , sa stii ca sant bune....poate totusi ai mancat ( coji de portocale trase in ciocolata ) si nu iti mai amintesti...astea erau peste tot la cofetarii ....uneori se mai gaseau si cirese glasate....eu am mai marit paleta de culori :P aici :hug: :pup:

nu prea-mi amintesc sincera sa fiu.....Deh ,ce sa faci, au cam trecut ceva ani :(
:pup: :hug:

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 27/12/2010 07:20

Trec la executie de revelion !!!

Pupici !!!

:pup: :pup: :pup:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

alina_i
Bucatar Sef

Mesajde alina_i » 07/01/2011 11:27

... m-ai intrebat cum am facut eu ciocolata ...
Scuze ca nu-mi dau seama unde s-a intamplat interpelarea :?
Si de aceea raspund aici :shock: :)

Este o reteta de ciocolata foarte sanatoasa - daca poate exista asa ceva :P
... si totusi :sfant: ...

Am folosit un avocado bine copt - in loc de unt,
Pudra de roscove - in loc de cacao - deci nu da hiperactivitate - pot s-o pape copiii spre linistea parintilor :lol:
miere - asta e cam la fel de calorica precum zaharul dar macar e naturala....
curmale,
niste lecitina din soia - ca sa stimuleze neuronul :P
Toate astea le-am macinat in blender - ca sa nu spun ca le-am amestecat in amestecator =)) - apoi am inmuiat fructele in amestec si am pus si niste fulgi de cocos asa de chestie :wink:

Nimeni nu va sti ce mananca :clipocit:
Vei castiga toate pariurile pe care eventualii novici vor indrazani sa le faca pe tema asta :P

:hug: :pup:
Raul este un bine prost inteles.

www.pasiunilealinei.blogspot.com

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 07/01/2011 07:17

Alina mersi..sa stii ca am sa incerc varianta asta....lecitina cred ca este optional si curmalele pentru gust????? Praful de roscove atenueaza gustul de avocado sau doar combinat cu curmalele???
Eu mananc avocado dar numai deasupra unor preparate de carne sau sandwich-uri....in rest nu....incerc sa imi imaginez gustul :clipocit: .....sigurat am sa o prepar , doar sa gasesc pe undeva praf de roscove =)) ...cred ca astia aici nu au auzit de asa ceva...poate pe la magazine mici de gen international, daca am vreo sansa :? ....mersi :hug:

alina_i
Bucatar Sef

Mesajde alina_i » 24/01/2011 02:28

Iarta-ma Anca pentru intarzierea raspunsului :clipocit:
Si ca sa nu faci precum Pacala clatitele :P =)) am sa motivez existenta fiecarui ingredient in originala ciocolata:

* Lecitina din soia in amestec cu ceva umed devine gelatinoasa - deci e necesara pentru consistenta ciocolatei :wink:
* Curmalele confera dulceata, culoare dar si consistenta!
* Pudra de roscove coloreaza intens dar da si gust foarte asemanator cu cel al pudrei de cacao. La mine acasa nimeni nu a sesizat ca folosesc pudra de roscove! Doar au remarcat ca "este foarte aromata cacaoa!!!" :P
* Avocado nici nu se simte! Vei sti doar tu ca l-ai pus acolo. El face amestecul de mai sus mult mai cremos.

Toate contribuie la gustul si aspectul final :wink:
Ca sa fie mai dulce se mai adauga si sirop de agave - numai ca eu nu mi-am cules recolta de agave =)) dar nici nu am simtit nevoia sa fie mai dulce :D
Tot pentru dulceata se mai pune extract de stevie :paguba: - chiar ca vorbesc serios :clipocit:

5august
Bucatar

Mesajde 5august » 24/01/2011 02:58

alina_i scrie:Iarta-ma Anca pentru intarzierea raspunsului :clipocit:
Si ca sa nu faci precum Pacala clatitele :P =)) am sa motivez existenta fiecarui ingredient in originala ciocolata:

* Lecitina din soia in amestec cu ceva umed devine gelatinoasa - deci e necesara pentru consistenta ciocolatei :wink:
* Curmalele confera dulceata, culoare dar si consistenta!
* Pudra de roscove coloreaza intens dar da si gust foarte asemanator cu cel al pudrei de cacao. La mine acasa nimeni nu a sesizat ca folosesc pudra de roscove! Doar au remarcat ca "este foarte aromata cacaoa!!!" :P
* Avocado nici nu se simte! Vei sti doar tu ca l-ai pus acolo. El face amestecul de mai sus mult mai cremos.

Toate contribuie la gustul si aspectul final :wink:
Ca sa fie mai dulce se mai adauga si sirop de agave - numai ca eu nu mi-am cules recolta de agave =)) dar nici nu am simtit nevoia sa fie mai dulce :D
Tot pentru dulceata se mai pune extract de stevie :paguba: - chiar ca vorbesc serios :clipocit:

Pupi,platoul arata de milioane.Cum de nu l-am vazut pana acum :shock:

Alina, pudra de roscove folosesc si eu in loc de cacao si tare ne mai place.Am facut spiralele M. de sarbatori,au fost foaret gustoase si apreciate.Multumesc de reteta :hug:

Lecitina,de care folosesti?Unde se poate cumpara?

alina_i
Bucatar Sef

Mesajde alina_i » 24/01/2011 03:07

5august scrie:Alina, pudra de roscove folosesc si eu in loc de cacao si tare ne mai place.Am facut spiralele M. de sarbatori,au fost foaret gustoase si apreciate.Multumesc de reteta :hug:

Lecitina,de care folosesti?Unde se poate cumpara?

Ma bucur ca v-au placut spiralele :)

Lecitina o cumpar de la o farmacie naturista.
Imi pare rau ca nu pot sa iti arat ambalajul - l-am aruncat ca s-a terminat cutia iar alta nu am mai gasit.
Se numeste pulbere de lecitina - desi ea are aspect granulat.
Am rugat sa imi mai aduca - doamna zice ca doar eu o cumpar :P Zilele astea o sa aduca si am sa-i fac o poza.

alina_i
Bucatar Sef

Mesajde alina_i » 01/02/2011 01:10

In sfarsit am facut poze cutiei cu lecitina din soia.
Asa arata:
Fişiere ataşate
lecitina2.JPG
lecitina2.JPG (47.43 KiB) Vizualizat de 2248 ori
lecitina1.JPG
lecitina1.JPG (40.08 KiB) Vizualizat de 2248 ori

Înapoi la “Retete preferate”