Cereale Quinoa cu legume

Ati renuntat la carne, iar retetele vegetariene pe care le cunoasteti sunt cu mult mai gustoase decat cele cu carne? Aici va puteti Împartasi cunostintele in materie de mâncaruri vegetariene si puteti sublinia meritele acestui tip de alimentatie.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 24/05/2010 10:04

Revin pentru ca tocmai am citit ca nespalat poate provoca neplaceri din cauza stratului de rasina cu care este acoperita deci , asa cu spunea si Pupi, trebuie spalata foarte bine. Bine de stiut.

5august
Bucatar

Mesajde 5august » 24/05/2010 10:09

Asa cum preciza Pupi,pretul in Romania este destul de mare( 23 ron/500 g - cu atat am cumparat eu).Dar este o cereala minunata.Merita incercata. :flower: :flower: :flower:

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 25/05/2010 02:15

Ador quinoa, si eu fac des ca garnitura si nu numai, bine ai facut Pupi ca ai deschis drumul, am sa pun si eu cateva retete. :hug: :pup: :flower:
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

aquarius
Bucatar in devenire

Mesajde aquarius » 26/05/2010 05:19

pupi scrie:aquarius, nu stiu ce sa iti spun, nu prea pot sa definesc gustul.... inlocuieste cu succes cartoful, cuscusul, orezul, are un procent ridicat de fibra, este mai proteica decat carnea, si de gust sa zic,poate , ar fi ceva intre orez si cuscus cu o tenta mai deosebita, tenta care nu o depistezi decat daca mananci quinoa necondimentata....in compania legumelor si zarzavaturilor este nemaipomenita....mananci un pranz preparat cu quinoa nu mai vrei mancare seara, este satioasa, nu iti creaza un discomfort ca alte alimente, se digera usor....poate gasesti pe la plafar ceva punguta mica, doar sa incerci sa vezi daca iti place....am inteles ca in Europa este destul de scumpa, deci ma gandesc ca are pret mare si in Romania :hug: :pup: ...pot sa iti aduc o punguta, in iulie, daca vrei :pup: si nu te mai stresezi cu cautatul

Ar fi prea mare deranjul,Pupi!Precis se gaseste si la noi.Esti o dulce oricum.Bucuria cea mai mare ar fi sa te vad si sa vorbim live. :hug: :love: :flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 26/05/2010 09:21

Elena.elena, ma bucur ca ai gasit inca un produs care sa iti fie de folos la dieta ta....este un produs cu intrebuintari multiple, poti folosi la mancare sau la deserturi.... quinoa este buna oricum.....si da, asa cum ai punctat, trebuie spalata tare bine...chiar ieri am facut o budinca de quinoa si niste felii cu fructe ( batoane cu fructe)....astea sant foarte consistente, merg perfect la un snack ptr copii, la o iesire la drumetie unde nu poti sa duci cu tine o plasa plina de mancare....ai batonul in buzunar si gata....ai energizantul cu tine....eu pregatesc mereu batoanele astea pentru ala mic ...sper sa gasesti produsul si sa iti placa si tie la fel de mult cat ne place noua :hug:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 26/05/2010 09:24

Alina, ma bucur de info....eu chiar ma gandeam sa iau cu mine cateva pungi cu quinoa acuma in vacanta, sa ii duc si surorii mele ....am sa caut si eu la Arad....dar totusi iau produsul cu mine , :P asta ca sa fiu sigura :wink: ... :pup: :hug:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 26/05/2010 09:27

Yafa sa stii ca de multe ori m-am gandit sa postez retete cu quinoa dar nu am fost sigura daca se stie in R de cereala asta si , sa fiu sincera, nici nu am cautat pe internet sa ma interesez....acuma a fost momentul( cred :P ) ....te astept cu retete ...sant sigura ca nu avem aceleasi :wink: .....mai am si eu cateva pe care am sa le expun in timp, pe masura ce le voi pregati....ma bucur ca iti place si tie :hug: :pup: :hug:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 26/05/2010 09:30

Aquarius, nu e nici un deranj, oricum am sa iau cu mine sa ii fac" stocul" surorii mele, deci pot sa iti dau si tie.....am sa te caut , poate bem o cafea pe undeva prin oras....mi-ar face o deosebita placere :hug:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 26/05/2010 09:33

pupi scrie:Elena.elena, ma bucur ca ai gasit inca un produs care sa iti fie de folos la dieta ta....este un produs cu intrebuintari multiple, poti folosi la mancare sau la deserturi.... quinoa este buna oricum.....si da, asa cum ai punctat, trebuie spalata tare bine...chiar ieri am facut o budinca de quinoa si niste felii cu fructe ( batoane cu fructe)....astea sant foarte consistente, merg perfect la un snack ptr copii, la o iesire la drumetie unde nu poti sa duci cu tine o plasa plina de mancare....ai batonul in buzunar si gata....ai energizantul cu tine....eu pregatesc mereu batoanele astea pentru ala mic ...sper sa gasesti produsul si sa iti placa si tie la fel de mult cat ne place noua :hug:
Pupi zi-ne si reteta de batoane cu fructe, eu manac destul de des dar cu susan si au cam multe calorii, deci daca ai timp spune-ne cum le faci tu.... :pup:

adina123
Incepator

Mesajde adina123 » 11/08/2010 11:33

ce sunt bulinutele alea mici ?
de unde le putem cumpara

Înapoi la “Bucatarie vegetariana”