Sarmale de post

Ati renuntat la carne, iar retetele vegetariene pe care le cunoasteti sunt cu mult mai gustoase decat cele cu carne? Aici va puteti Împartasi cunostintele in materie de mâncaruri vegetariene si puteti sublinia meritele acestui tip de alimentatie.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

adry
Bucatar de elita

Mesajde adry » 18/03/2009 11:15

Sarmalele in foi de vita sunt preferatele mele (de post sau nu) dar din pacate nu m-am gandit sa conserv foi de vita!
In primavara am facut si la fel ca Lory am mancat vreo trei zile la ele singurica!
In primavara asta insa am am sa pun la congelator! Uite acum ca le vad la tine mi s-a facut o pofta!

martucla
Incepator

Mesajde martucla » 18/03/2009 11:26

ALINA arata asa de bine sarmalele tale :roll: :buuun: sa sti ca am sa incerc si eu sa le fac,eu am mincat sarmale de post dar nu cu nuca si stafide si si nu in frunze de vie . :pup:
Dora

alina_i
Bucatar Sef

Mesajde alina_i » 19/03/2009 07:52

LORY scrie:Alina arata atat de apetisant :buuun: :roll: ma multumesc sa le vad la tine :) ....eu cat de curand nu mai fac :( trebuie sa le mananc numai eu :)

Lory ai mei mananca... nu fac nazuri :wink: ieri chiar m-a intrebat sotul daca mai am sarmale :x dar spre nesansa lui, se terminasera de luni :P
Raul este un bine prost inteles.

www.pasiunilealinei.blogspot.com

alina_i
Bucatar Sef

Mesajde alina_i » 19/03/2009 08:03

pussycat scrie:Arata delicios =D> cred ca va fi cel mai usor post cu retele de pe aici :) Am mancat o data la o matusa niste sarmale de post cu stafide si ciuperci si nu stiam reteta. Sper sa gasesc prin magazine foi de vita, ca nu m-am gandit si eu sa pun la congelator :x

Am vazut frunze de vita (prin toate supermarket-urile) la borcane, in saramura. Sunt pe raionul cu borcane de mazare, de fasole verde... Eu nu am facut niciodata cu frunze d-astea dar banuiesc ca trebuie putin puse in apa caluta ca sa se mai duca saramura... Acuma nu stiu cum se comporta... doar imi dau cu parerea :lol: Daca faci, poate ne spui tu cum sunt aceste frunze :wink:

alina_i
Bucatar Sef

Mesajde alina_i » 19/03/2009 08:08

adry scrie:Sarmalele in foi de vita sunt preferatele mele (de post sau nu) dar din pacate nu m-am gandit sa conserv foi de vita!
In primavara am facut si la fel ca Lory am mancat vreo trei zile la ele singurica!
In primavara asta insa am am sa pun la congelator! Uite acum ca le vad la tine mi s-a facut o pofta!

Adry , eu imi pun primavara frunze tinere dar destul de mari ca sa le pot impaturi :lol: Le spal si apoi le oparesc cateva minute cu apa sarata. Apoi le las la scurs intr-o strecuratoare (care nu oxideaza) apoi le pun cate 50 in pungi, la congelator. Noua ne plac mai mult cu frunze de vitza ca nu ne doare stomacelul :wink: (deh... varsta...) dar mai fac si intercalate cu frunze de varza :D

alina_i
Bucatar Sef

Mesajde alina_i » 19/03/2009 08:11

martucla scrie:ALINA arata asa de bine sarmalele tale :roll: :buuun: sa sti ca am sa incerc si eu sa le fac,eu am mincat sarmale de post dar nu cu nuca si stafide si si nu in frunze de vie . :pup:

Sarmalele de post sunt tot mai bune daca pui in ele cat mai multe chestii ... si cele mai bune sunt daca le lasi pana a doua zi... se amesteca gusturile si mie personal imi plac mai mult reci :lol:

:hug: :pup: :hug:

stefy
Bucatar

Mesajde stefy » 19/03/2009 09:23

Bune sarmalute,as vrea si eu ,dar pentru mine slabe sanse sa le fac deocamdata,imi lipsesc multe ingrediente :x ...de exemplu pastarnacul,soia si altele ,aici nici nu prea gasesc pastarnac...in fine salivez si-ti doresc bafta la concurs =D> :flower:
Mai ales modul de prezentare e perfect si un exemplu pentru noi :flower: dar si vesela ta e mult de invidiat ...ma face sa ma simt ca acasa =D> =D>
[img]http://
"Nu merita sa plangi pentru nimeni,iar cei care merita nu te vor face sa plangi"

gecuza
Incepator

Mesajde gecuza » 24/03/2009 07:30

Foarte bune sarmalutele tale, si foarte frumos prezentate!
Stiu pentru ca fac si eu o reteta asemanatoare, numai ca inlocuiesc soia (pe care eu nu o consum) cu ciuperci (mama punea uscate), iar orezul cu crupe (boabe de porumb sfaramate). Erau foarte bune!
In ce priveste conservarea foilor de vita, va spun eu o reteta, pe care tot mama saraca o face si acum: se aleg frunzele tinere, din cele mai putin lobate, se aseaza cate 6,7 unele peste altele (sa fie uscate, nu ude) se fac suluri si se introduc in sticle de plastic cat poti mai multe. Se astupa sticla (din cele mici, de 1/2 kg, cat consumi o data) si se pune in camara. Cand ai nevoie tai gatul sticlei, le pui in apa sa se hidrateze putin si le folosesti ca si cum ar fi proaspete. Nu mai trebuie oparite, ci numai hidratate.

In speranta ca v-am fost de folos va salut pe toate si va doresc sa va reuseasca toate retele!

sacix
Incepator

Mesajde sacix » 10/04/2009 02:58

Am auzit de reteta asta dar mi-a fost teama ca e dulce de la stafide si nu m-am bagat!cum sunt la gust?

carmenica
Bucatar in devenire

Mesajde carmenica » 11/07/2010 12:40

Foarte buna reteta!
Imi place,este usor de pregatit iar familia imi va fi multumita!
Felicitari! =D>

Înapoi la “Bucatarie vegetariana”