Incercari

Ati renuntat la carne, iar retetele vegetariene pe care le cunoasteti sunt cu mult mai gustoase decat cele cu carne? Aici va puteti Împartasi cunostintele in materie de mâncaruri vegetariene si puteti sublinia meritele acestui tip de alimentatie.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

octavian
Moderator

Incercari

Mesajde octavian » 03/07/2005 09:37

de ceva vreme incerc un regim vegetarian insa cum nu prea am timp de bucatarie m-am rezumat la fulgi de ovaz, fructe, salate de legume, apa de izvor

stie cineva retete simple ptr un asemenea regim?

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 06/07/2005 12:26

Daca-mi permiti sa fiu simpatic, incearca fara carne :)
Am sa caut cat de curand si-ti scriu.

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 06/07/2005 04:47

Mie mi se pare aproape imposibil sa tii un regim vegetarian. Haide o alimentatie rationala mai merge dar ca sa acoperi necesarul de calorii zilnic al unui barbat care mai este si activ cred ca ar trebui sa mananci tone de varza.

Nu pun in discutie ca se pot face mancaruri grozave fara carne - dar de aici pana la a manca numai mancare vegetariana ...

Alinuta
Incepator

Mesajde Alinuta » 08/07/2005 03:18

Daca ar fi vorba sa mancam catei sau pisici probabil ar fi mai usor sa va ganditi ca a manca carne nu e tocmai ok. Pana la urma nu e mare diferenta. Practic uitati odata ce mancati un burger ca mancati o vacuta (eventual vacuta Milka) mai precis cateva zeci de vacute.

Pai de ce e mai important un burger cu bere si floricele la un meci de fotbal - sau sa mai salvati o viata.

Asa ca nu mi se pare normala - de a tine o cura vegetariana - pana la urma trebuie facuta distinctia intre a fi vegetarian(a) si de a tine o cura.

octavian
Moderator

Mesajde octavian » 08/07/2005 08:46

io n-am inteles prea bine ce ai vrut sa spui ...

din pacate sau din fericire sunt undeva la mijloc adik incerc sa evit excesul de "catei si pisici"... + vesnicele E-uri, si sa le inlocuiesc cu altceva natural 100%

Exemple: legume direct de la sursa, fulgi de cereale netratati, etc.

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 09/07/2005 11:52

E complicat de discutat despre catei si pisici cata vreme le asociem cu mancarea.
Sunt nenumarate lucruri pe care nu le-ai face daca ai privi esenta lor si de aceea fiecare le priveste cum vrea.
Eu, mai de graba, as fi de acord cu necesitatea de a hrani un barbat activ cu ceva proteine animale. Da, stiu ca sunt cancerigene, dar daca pana si canii si pisicile de care discutam le folosesc , atunci merita incercate :D

octavian
Moderator

Mesajde octavian » 09/07/2005 12:36

un alt punct de vedere asupra alimentatiei unui "mascul" - nu sunt de acord cu ideea 100%

majoritatea alimentelor de tipul "caini si pisici" se prepara dupa decesul propriu-zis; din punct de vedere "informational" alimentele de acest gen, pe care le consumam, contin informatie de descompunere, de degradare continua, ce se transmite in corpul nostru

Alinuta
Incepator

Mesajde Alinuta » 10/07/2005 06:05

tot ce vroiam sa spun ca a fi vegetarian(a) este un mod de viata si nu doar o cura. Am putea mai usor sa punem un topic "mancare de post" si am rezolva toate problemele.

Am discuta despre mancare sanatoasa si atat si nu de bucatarie vegetariana.

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 12/07/2005 08:39

Nu sunt 100 % sigur ca doar mancarea vegetariana e sanatoasa.
Eu spun ca un mod de a ne alimenta foarte atent la nevoile organismului e ceea spre ce tindem. Fara excese de nici un fel. Iar lipsa totala a carnii este un exces.

Alexandra R.
Incepator

Mesajde Alexandra R. » 13/08/2005 02:14

Sunt si eu de acord ca nu se poate fara carne, si asta poate pentru ca avem in spate mii de ani de alimentatie care pana la urma ne-a adus la ceea ce suntem acum. Pe de alta parte am vazut multe documentare cu persoane vegetariene, care totusi imi pareau uscate.

Is curioasa sa stiu cam cati vegetarieni sunt in Romania, sau procentual din totalul populatiei care nu mananca (si nu a mancat) carne cel putin pe o perioada de 5-10 ani. :shock:

Înapoi la “Bucatarie vegetariana”