Februarie 2008 - Alegere Tema Concurs Bucatarul Lunii

In aceasta zona alegem in fiecare luna cea mai bune reteta.

Moderatori: Nally, adi, kia, adinush

Alege tema pentru concursul lunii Februarie

Chestionarul s-a închis pe data de 10/02/2008 10:21

reteta traditionala din zona ta
9
60%
friptura
6
40%

Voturi totale: 15

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 29/01/2008 05:09

Szamcsek scrie:Eu fac care ce vrea...dar imi dadeam si io cu parerea. Pai daca sunt ei baieit si nu se pricep :lol: voi femeile propuneti ceva si gata....

Iara o idee proasta ma trazneste.Nu dati cu roii dupa mine!
Sa facem o lista cu ce teme au fost deja in concurs!

Chiar daca se repeta tema, nu e nici o problema, Vero, mereu sunt retete noi si chiar aceasi reteta, sunt sigura ca nu iese la doua la fel :wink:

Stai linistita, ca pe vremurile astea, nu arunca nimeni cu rosii, la cat de scumpe sunt =))

vero
Bucatar

Mesajde vero » 29/01/2008 05:15

M-am gandit ca la diverse teme de mancare sau prajitura....sa fie cat mai exacta cererea pentru concurs: de ex. la peste, peste file,peste intreg , peste la tava etc, la prajituri, prajitura cu mere, dovleac, ananas,cirese...sau aperitive:coapte salate,platou rece,...la tarte:aperitiv,cu fructe,cu branza etc...si tot asa

Lista temelor care au fost in concurs:

- Cozonac
-Ciorba de perisoare
-Tort Valentine
-Sfinti (Mucenici)
-Pasca cu paste
-Reteta ciuperci
-Reteta cu fructe
-Tort 1 an RC
-Ciuperci
-Salata
-Peste
-Mancaruri specifice toamnei
-Supe, ciorbe
-reteta de Craciun
-Bauturi
-Torturi Sf. Valentin
-Reteta de post
-Reteta traditionala de paste
-Inghetata de casa
-Aniversare RC 2 ani
-Sandwich
-Conserve,muraturi
-Mancaruri cu sos
-Fursecuri de Craciun

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 29/01/2008 08:20

Eu as zice pas anul asta la sf. Valentin ca tema pt. concurs, ca doar nu e obligatoriu sa venim la conurs cu aceeasi tema in fiecare Febr. In primul rand e pe 14, asa ca toata lumea ar trebui sa pregateasca ceva pana atunci.
Putem reveni la ideile de dinainte, cum zisese Iulia, ceva specific din zona in care suntem acum, sau de unde venim, care a iesit pe locul doi luna trecuta la alegeri, la vot strans.
Sau sa alegem un ingredient si sa vedem ce putem face cu el- de ex. cartofi, varza, mere, retete cu carnita de porc, bla-bla......

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 30/01/2008 10:39

Si eu as zice pas anul asta la tema de sf. Valentin. In schimb privind alegerea temei de catre noi - ce farmec ar mai avea - pana acuma a funcitonat foarte bine sistemul de votare - propunem cateva teme - discutam pe marinea lor - si daca e nevoie si votam.

Una din propunerile ramase de luna trecuta este cea cu: reteta traditionala din zona ta (unde locuiesti/ai locuit)

Daca sunt si alte propuneri - sau daca doriti sa pastram totusi si tema de Sf. Valentin ...

adamache laura
Incepator

Mesajde adamache laura » 30/01/2008 11:48

Eu sunt foarte de acord cu Roxana si Adi!imi place mult mai mult ideea de-a gati ceva din zona in care ne aflam decat chestia cu Sf.Valentin!!poate ca nu toti serbam aceasta sarbatoare importata de la americani(eu cel putin nu o serbez)Noi avem Dragobetele care e sarbatoarea noastra si care meriat intr-adevar sarbatorit!!sa nu ma intelegeti gresit!Nu am nimic cu sarbatorile altor popoare dar avand in vedere ca si noi avem atatea sarbatori frumoase nu inteleg de ce trebuie sa sarbatorim o zi care nu apartine Romaniei!!pupici tuturor!! :pup:

LORY
Bucatar de elita

Mesajde LORY » 30/01/2008 12:03

si eu sunt de acord cu Roxana si cu Adi :)
"Prietenii sunt ingeri tacuti care ne pun pe picioare atunci cand aripile noastre uita cum sa zboare."

Bucataresele Vesele

vero
Bucatar

Mesajde vero » 30/01/2008 01:17

Da,e mai comod sa nu gatesti normal....daca nici cand sunt eveniment nu facem ceva bun atunci ....
Dar cum e vorba lui Badea: "Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!" :P

soothe
Bucatar in devenire

Propun pentru luna februarie FRIPTURI

Mesajde soothe » 31/01/2008 01:05

M-am uitat la lista de mai sus si am vazut ca retete de fripturi nu au fost la concurs. Ma gandisem deja, cand am citit mesajele voastre despre dulciuri.. E frumos sa iei o cutiuta cu inimioare dar, acum ca suntem intre noi si nu ne aude nimeni va intreb si eu:

Credeti ca daca la meniul de Sf Valentin se serveste o friptura, "lucrata" cu maiestrie, cu garnitura "sanatoasa" (sa fie echilibrata, hranitoare, gustoasa, frageda... si aratoasa), cu un pahar de vin rosu alaturi (chiar o Busuioaca de Bohotin, n-ar fi rau) credeti ca s-ar supara cineva?
Pai dup'aia sa vedeti Sf Valentin!

In plus de toate astea, daca nu mancam friptura in februarie, cand avem mai multa nevoie de ea, cand o mancam? La Craciun au fost ele de toate, dar cam grele... Acum friptura cred ca poate fi din orice fel de carne si in plus va fi mai apreciata decat de Sarbatori (dar va rog frumos, fara cartofi prajiti! Poate gasim altceva.).

Cu respectoase plecaciuni!

LORY
Bucatar de elita

Re: Propun pentru luna februarie FRIPTURI

Mesajde LORY » 31/01/2008 09:32

soothe scrie:M-am uitat la lista de mai sus si am vazut ca retete de fripturi nu au fost la concurs. Ma gandisem deja, cand am citit mesajele voastre despre dulciuri.. E frumos sa iei o cutiuta cu inimioare dar, acum ca suntem intre noi si nu ne aude nimeni va intreb si eu:

Credeti ca daca la meniul de Sf Valentin se serveste o friptura, "lucrata" cu maiestrie, cu garnitura "sanatoasa" (sa fie echilibrata, hranitoare, gustoasa, frageda... si aratoasa), cu un pahar de vin rosu alaturi (chiar o Busuioaca de Bohotin, n-ar fi rau) credeti ca s-ar supara cineva?
Pai dup'aia sa vedeti Sf Valentin!

In plus de toate astea, daca nu mancam friptura in februarie, cand avem mai multa nevoie de ea, cand o mancam? La Craciun au fost ele de toate, dar cam grele... Acum friptura cred ca poate fi din orice fel de carne si in plus va fi mai apreciata decat de Sarbatori (dar va rog frumos, fara cartofi prajiti! Poate gasim altceva.).

Cu respectoase plecaciuni!

=D> =D> =D> =D> ai dreptate eu sunt de acord cu tine

Veronica ,ce ai vrut sa spui cu asta,,traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"daca cineva nu e deacord cu tine incepi sa faci presiuni???
de asta sa deschis acest subiect sa ne spunem parerea dar vad ca tu ai spus mai mult decat parerea........
"Prietenii sunt ingeri tacuti care ne pun pe picioare atunci cand aripile noastre uita cum sa zboare."

Bucataresele Vesele

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 31/01/2008 10:00

Bun sa nu ne certam :P :lol: Pana acuma propunerea cu cea mai mare sustinere este cea a roxanei, astept sustinatori pentru celelalte (friptura lui soothe - si eu as vota pt asta din punctul meu de vedere :)) ) si Veronica ce doreste din cate am inteles reteta de Sf. Valentin

Înapoi la “Concurs - Reteta Lunii”