Ianuarie 2013: Voteaza Bucatarul Lunii - Salate

In aceasta zona alegem in fiecare luna cea mai bune reteta.

Moderatori: Nally, adi, kia, adinush

Voteaza reteta lunii Ianuarie 2013!

Chestionarul s-a închis pe data de 26/01/2013 09:50

baletalessia
3
6%
beccas
4
7%
biaskitchen
3
6%
carla27carla
3
6%
lucia_bp
5
9%
maxim
4
7%
mikirafaela
2
4%
mitinita
5
9%
voica
6
11%
xanora
3
6%
yafa
9
17%
yaya6
7
13%

Voturi totale: 54

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 16/02/2013 02:24

Bia draga, fiecare votant are 1 vot dispozitie: 3 puncte pentru cea mai cea reteta (sau prietena :wink:) 2 puncte pentru cea de-a doua reteta si 1 punct pentru codasa retetelor(depinde pe cine placi cel mai putin sau pe cine avantajeaza acest vot in detrimentul prietenei tale, intelegi? Hhehe, nu e chiar simplu... 8)

Imparte 54 la 6 si vei avea totalul votantilor!

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 16/02/2013 02:32

iuliajewel scrie:Bia draga, fiecare votant are 1 vot dispozitie: 3 puncte pentru cea mai cea reteta (sau prietena :wink:) 2 puncte pentru cea de-a doua reteta si 1 punct pentru codasa retetelor(depinde pe cine placi cel mai putin sau pe cine avantajeaza acest vot in detrimentul prietenei tale, intelegi? Hhehe, nu e chiar simplu... 8)

iuliajewel ,am citit regulamentul si nu am gasit nicio precizare ca ar fi vorba despre vreun vot secret.Deci cine vrea sa te contrazica (juratele/votantele sau administratorulsite-ului ) o pot face , declarand cine pe cine a votat.Daca nu o vor face e clar ca tot ceea ce ai scris este perfect adevarat.Eu sunt intrutotul de acord cu tine , desi sunt de foarte putin timp e acest site ,mi-am facut aceeasi parere.
Deci sa vedem cine are dreptate ?iuliajewel sau juratele?
:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 16/02/2013 02:50

biaskitchen scrie:
iuliajewel scrie:Bia draga, fiecare votant are 1 vot dispozitie: 3 puncte pentru cea mai cea reteta (sau prietena :wink:) 2 puncte pentru cea de-a doua reteta si 1 punct pentru codasa retetelor(depinde pe cine placi cel mai putin sau pe cine avantajeaza acest vot in detrimentul prietenei tale, intelegi? Hhehe, nu e chiar simplu... 8)

iuliajewel ,am citit regulamentul si nu am gasit nicio precizare ca ar fi vorba despre vreun vot secret.Deci cine vrea sa te contrazica (juratele/votantele sau administratorulsite-ului ) o pot face , declarand cine pe cine a votat.Daca nu o vor face e clar ca tot ceea ce ai scris este perfect adevarat.Eu sunt intrutotul de acord cu tine , desi sunt de foarte putin timp e acest site ,mi-am facut aceeasi parere.
Deci sa vedem cine are dreptate ?iuliajewel sau juratele?
:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

Bia, cu regret iti spun ca nu ai citit regulamentul cu atentie si din tot sufletul sper sa nu iscam aici discutii aprinse: nu acesta a fost scopul interventiei mele (intru din ce in ce mai rar atat din motive de sanatate cat si din alte motive doar de mine stiute referitoare la site)

In regulament se specifica clar de tot ca au drept de vot toti cei care au 30 de retete cu cel putin 3 poze atasate (publicate in cartea de retete) deci nu exista "jurati"... :vis: Au drept de vot TOTI utilizatorii care indeplinesc conditia de mai sus!

Dar se vede treaba ca nu-i pasa nimanui de concurs din punct de vedere retete, etc ci doar miza celor ce intra la bataie. Cata vreme nu participa, nu voteaza! Desi ar trebui ca frecventa si numarul de votanti sa fie mare, am fost la vot doar 9 persoane desi active (oarecum si sporadic) suntem mai mult de 9 fete, nu? Ei, vezi? Asa se face ca socoteala din targ nu se potriveste cu cea de acasa =))

Din acest motiv (si altele) am scris cele de inceput si acum imi pare oarecum rau. Poate ar fi trebuit sa ma abtin. Dar timpul nu mai are rabdare si trebuie sa scriu cele ce-mi stau pe suflet de o gramada de vreme.

Acest site a fost o familie adoptiva pentru mine, a fost motivul pentru care ma trezeam dimineata de dimineata, si multe altele....

admin
RC Admin
RC Admin

Mesajde admin » 16/02/2013 10:28

In primul rand, felicitari tuturor participantelor! Chiar au fost retete minunate in aceasta editie si apreciem cu totii asta!

:flower: :flower: :flower:

Castigatoarele vor fi contactate in curand pentru furnizarea datelor de contact.

In al doilea rand, vreau sa aduc la cunostinta ca se discuta de ceva vreme schimbarea regulilor de votare (constat insa ca s-a mutat locul unde se face asta).

@biaskitchen
Un votant acorda in total 6 puncte (3,2,1). Deci daca sunt 54 de puncte acordate, asta inseamna ca au votat 9 oameni.

Cu privire la ideea ca sunt concursuri cu premii de mii de euro la care juratii dau vot public, exista si multe contraargumente.
1. Aici nu avem jurati, poate vota oricine indeplineste cateva reguli
2. Daca votul ar fi public, nu crezi ca exista riscul de a incuraja si mai mult prieteniile? Concret, daca noi 2 am fi prieteni, e destul de probabil ca daca as avea drept de vot te-as vota pe tine ca sa nu periclitez relatia pe care o avem.

In ceea ce priveste facutul voturilor publice de catre admin, asta nu se va intampla. De 7 ani de cand se voteaza, intelegerea implicita a fost ca e vot "secret". Si as prefera sa intelegi acest "secret" in sensul de vot popular - adica genul de vot pe care-l acorda oricine (de ex. cum isi aleg persoanele majore primarul). Nu este vot cu jurati.

Toate reactiile si ideile sunt luate in considerare si vom incerca sa venim cat mai curand cu o solutie concreta.

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 16/02/2013 10:59

admin scrie:In primul rand, felicitari tuturor participantelor! Chiar au fost retete minunate in aceasta editie si apreciem cu totii asta!

Castigatoarele vor fi contactate in curand pentru furnizarea datelor de contact.

In al doilea rand, vreau sa aduc la cunostinta ca se discuta de ceva vreme schimbarea regulilor de votare (constat insa ca s-a mutat locul unde se face asta).

@biaskitchen
Un votant acorda in total 6 puncte (3,2,1). Deci daca sunt 54 de puncte acordate, asta inseamna ca au votat 9 oameni.

Cu privire la ideea ca sunt concursuri cu premii de mii de euro la care juratii dau vot public, exista si multe contraargumente.
2. Daca votul ar fi public, nu crezi ca exista riscul de a incuraja si mai mult prieteniile? Concret, daca noi 2 am fi prieteni, e destul de probabil ca daca as avea drept de vot te-as vota pe tine ca sa nu periclitez relatia pe care o avem.

In ceea ce priveste facutul voturilor publice de catre admin, asta nu se va intampla. De 7 ani de cand se voteaza, intelegerea implicita a fost ca e vot "secret". Si as prefera sa intelegi acest "secret" in sensul de vot popular - adica genul de vot pe care-l acorda oricine (de ex. cum isi aleg persoanele majore primarul). Nu este vot cu jurati.

Toate reactiile si ideile sunt luate in considerare si vom incerca sa venim cat mai curand cu o solutie concreta.

Draga admin
Cred ca nu s-a inteles ce am vrut sa spun.
1.Stiu ca nu se numesc jurati cei care voteaza si am inteles foarte clar cine are dreptul sa voteze.Eu i-am denumit jurati ca sa inteleaga lumea despre ce vorbesc,de fapt m-am referit la cei care votat.
2.Am dat exemplul cu concursurile cu premii de mii de euro pentru a soate in evidenta faptul ca daca la un concurs cu miza asa mare votul este transparent nu vad de ce la un concurs cu miza mult mai mica ,unde premiile sunt citeva zeci de euro , nu poate fi aceeasi transparenta.Eu nu cred ca fetele participa la concurs numai pentru premiile acordate ,cred ca le intereseaza si parerea SINCERA a celor care le voteaza.
3.Nu cred ca daca votul ar fi public s-ar vota numai pe prietenii ,cred/SPER ca fetele care sunt active pe acest site au si PRINCIPII.Votul secret nu garateaza ca nu s-a votat pe prietenii.Pana si parlament sepractica cateodata votul deschis.
4.Nu am vazut in regulament ca votul ar fi secret ,deci cred ca fiecare are dreptul sa spuna cu cine a votat si sa argumenteze daca vrea.Am spus ca are dreptul si nu OBLIGATIA , cel mult obligatia MORALA ca sa indeparteze suspiciunile ca s-ar fi votat pe prietenii
Oricum iti multumesc pentru raspuns .

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 16/02/2013 11:03

biaskitchen scrie:
admin scrie:In primul rand, felicitari tuturor participantelor! Chiar au fost retete minunate in aceasta editie si apreciem cu totii asta!

@biaskitchen

Draga admin
Cred ca nu s-a inteles ce am vrut sa spun.
1.Stiu ca nu se numesc jurati cei care voteaza si am inteles foarte clar cine are dreptul sa voteze.Eu i-am denumit jurati ca sa inteleaga lumea despre ce vorbesc,de fapt m-am referit la cei care votat.
2.Am dat exemplul cu concursurile cu premii de mii de euro pentru a soate in evidenta faptul ca daca la un concurs cu miza asa mare votul este transparent nu vad de ce la un concurs cu miza mult mai mica ,unde premiile sunt citeva zeci de euro , nu poate fi aceeasi transparenta.Eu nu cred ca fetele participa la concurs numai pentru premiile acordate ,cred ca le intereseaza si parerea SINCERA a celor care le voteaza.
3.Nu cred ca daca votul ar fi public s-ar vota numai pe prietenii ,cred/SPER ca fetele care sunt active pe acest site au si PRINCIPII.Votul secret nu garateaza ca nu s-a votat pe prietenii.Pana si parlament sepractica cateodata votul deschis.
4.Nu am vazut in regulament ca votul ar fi secret ,deci cred ca fiecare are dreptul sa spuna cu cine a votat si sa argumenteze daca vrea.Am spus ca are dreptul si nu OBLIGATIA , cel mult obligatia MORALA ca sa indeparteze suspiciunile ca s-ar fi votat pe prietenii
Oricum iti multumesc pentru raspuns .

P.S. si nu in ultimul randapreciez ca ne lasi sa ne exprimam liber parerile. =D>

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 16/02/2013 12:05

Bia, am sa revin maine( mai exact azi la voi maine dimineata la mine), acuma sant prea obosita ca sa ma pot concentra :D

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 16/02/2013 03:05

Nu cred ca aceste discutii fac bine cuiva...mai ales celor noi. Pe mine ma deprima sa vad o mana de fete care se cearta din nu stiu ce motiv...care mai de care bizar. Haideti sa incheiem aceste discutii inutile si sa ne apucam de treaba...avem o noua provocare, haideti sa ne incurajam una pe alta, sa vorbim frumos si la obiect, cat mai scurt ca timp nu este de conversatii. M-am inscris aici pe acest site sa vad retete frumoase, reusite, sa cunosc alte obiceiuri culinare, sa imi spun parerea numai despre o reteta vazuta si probata si de mine etc. Va pup, va doresc mult succes si abia astept sa vad noile postari din concursul care abia a inceput. :o :)

carmenica
Bucatar in devenire

Mesajde carmenica » 16/02/2013 03:40

:flower: felicitari castigatoarelor si celorlalte participante,fie ele mari sau mici ! :flower:
Imagine

alejoe
Bucatar de elita

Mesajde alejoe » 16/02/2013 03:51

felicitari castigatoarelor :party: :party: :party: si celor care au pierdut succes la urmatoarele concursuri :party:
claudia

Înapoi la “Concurs - Reteta Lunii”