Ianuarie 2013: Voteaza Bucatarul Lunii - Salate

In aceasta zona alegem in fiecare luna cea mai bune reteta.

Moderatori: Nally, adi, kia, adinush

Voteaza reteta lunii Ianuarie 2013!

Chestionarul s-a închis pe data de 26/01/2013 09:50

baletalessia
3
6%
beccas
4
7%
biaskitchen
3
6%
carla27carla
3
6%
lucia_bp
5
9%
maxim
4
7%
mikirafaela
2
4%
mitinita
5
9%
voica
6
11%
xanora
3
6%
yafa
9
17%
yaya6
7
13%

Voturi totale: 54

xanora
Bucatar Sef

Mesajde xanora » 16/02/2013 12:30

Sincera sa fiu, nici eu nu am drept de vot inca- cele 30 de retete cu poze :D- dar si eu am optat in sinea mea pt micuta si pt noul venit...

Insa daca imi voie sa argumentez si eu un pic, cu tot respectul pe care ti-l port, Bia, exista fel si fel de amestecuri ce poarta denumirea de "salata" la care nu e neaparata nevoie de dressing-uri care de care mai uleioase si mai pline de otet sau sucuri de la fel si fel de fructe. Sunt salate la care o lingurita mai mult de dressing, sos sau cum vrei sa ii spui pot strica cu desavarsire gustul si aspectul produsului finit.

Hmmm, chestia cu transparenta votului nu mi se pare prea pozitiva.Sunt si aici biserici si bisericute, simpatii si antipatii chiar daca nu le recunoasteam in scris dar le simtim citind o postare noua. Da, recunosc, am o antipatie dintr-un anumit motiv dar asta nu ma impiedica sa nu ii dau un ok sau un comentariu pozitiv.
Nu cred ca noii veniti nu se vor simti in largul lor. Pana acum RC pt mine a reprezentat si reprezinta singurul site in limba romana in care si un dinozaur in IT se poate descurca, si asta conteaza cel mai mult. Pot fi maniere mai putin agresive sau nu pot exista biserici daca te pierzi in cautari si nu ai clar ceea ce cauti, fara trimiteri la reclame sau mai stiu eu ce.Nu vreau sa creada lumea ca ridic in slavi Admin, dar e un site sigur din multe puncte de vedere si foarte usor de parcurs. Intotdeauna spun ce am de spus , de bine sau de rau, indiferent de consecinte.

Toate bune tuturor! :peace:
xanora
"Eu sunt o-mperechere de straniu
Şi comun,
De aiurări de clopot
Şi frământări de clape -
În suflet port tristeţea planetelor ce-apun,
Şi-n cântece, tumultul căderilor de ape..." Ion Minulescu " Ecce homo"

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 16/02/2013 01:10

Iulia, am citit si eu din urma cele scrise....ma intreb ce voiai sa spui cu " cele necontaminate de trensdul actual" :o :o ....ti-am inteles exact idea , am si citit printre randuri dar , sincer, nu era cazul sa scrii asta. Nu tu :!: :!: .
esti aici cu noi de o gramada de vreme stii foarte bine ce si cum sti ca apar fete care posteaza STRICT la concurs, nu are importanta cum este reteta, o posteaza din dorinta de a posta la un concurs. Cele deranjante sant altele....nu reteta in sine, nu dresingul sau fructele uscate si aici, intre noi fie vorba, fiecare folosim fructe uscate inclusiv tu , unele incercam sa le inmuiem altele nu , dupa gust si preferinte. De exemplu eu tin fructele in alcool uneori daca imi dicteaza stomacelul asa si creierul la fel dar alte ori pur si simplu nu consider ca este cazul.
de exemplu niste smochine uscate nu cred ca ar fi o ;potiune ideala de a fi inecate in drssing sau in alcool , apa sau mai stiu eu ce. sant retete si retete, oriunde mergi in lume gasesti fel de fel de retete cu fructe uscate imbibate sau nu in ce le trebuie.
Dar sa revin....ce este deranjant nu e faptul ca apar fete noi la concurs STRICT , e deranjant ca nu se sinchisesc sa raspunda la comentarile primite, sa spuna ceva de genul " ma fata am gasimt mesajul mersi fain ca ai catadicsit sa il citesti sau macar sa te yuiti la [poze" asta e deranjant nu numarul de voturi primite , reteta aleasa sau premiul castigat.
Indiferenta totala, lipsa de un oarecare bun simt pentru celalalt asta deranjeaza.
In fine nu are importanta acuma....doar ma deranjeaza ca ai facut niste afitrmatii cam nefondate....tre sa fug acuma la serviciu ,mai am de scris si altele dar nu am timp...oricum am sda revin...

Fetelor felicitari

ELO felicitari pentru polonic, Yaya si Voica felicitarile mele pentru retetele voastre.
Nu in ultimul rand vreau sa va spun tuturor ca toate ati avut retete faine, apreciate, chiar am fost in dubiu mare pe care sa aleg ...in final toate santetio castigatoare.

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 16/02/2013 01:30

xanora scrie:Sincera sa fiu, nici eu nu am drept de vot inca- cele 30 de retete cu poze :D- dar si eu am optat in sinea mea pt micuta si pt noul venit...

Insa daca imi voie sa argumentez si eu un pic, cu tot respectul pe care ti-l port, Bia, exista fel si fel de amestecuri ce poarta denumirea de "salata" la care nu e neaparata nevoie de dressing-uri care de care mai uleioase si mai pline de otet sau sucuri de la fel si fel de fructe. Sunt salate la care o lingurita mai mult de dressing, sos sau cum vrei sa ii spui pot strica cu desavarsire gustul si aspectul produsului finit.

Hmmm, chestia cu transparenta votului nu mi se pare prea pozitiva.Sunt si aici biserici si bisericute, simpatii si antipatii chiar daca nu le recunoasteam in scris dar le simtim citind o postare noua. Da, recunosc, am o antipatie dintr-un anumit motiv dar asta nu ma impiedica sa nu ii dau un ok sau un comentariu pozitiv.
Nu cred ca noii veniti nu se vor simti in largul lor. Pana acum RC pt mine a reprezentat si reprezinta singurul site in limba romana in care si un dinozaur in IT se poate descurca, si asta conteaza cel mai mult. Pot fi maniere mai putin agresive sau nu pot exista biserici daca te pierzi in cautari si nu ai clar ceea ce cauti, fara trimiteri la reclame sau mai stiu eu ce.Nu vreau sa creada lumea ca ridic in slavi Admin, dar e un site sigur din multe puncte de vedere si foarte usor de parcurs. Intotdeauna spun ce am de spus , de bine sau de rau, indiferent de consecinte.

Roxana
Un motiv important pentru care te apreciez este sinceritatea , faptul ca spui exact ce crezi fie ca e de bine sau de rau.Nu este singurul motiv pentru care esti una dintre favoritele mele ,imi place mult talentul tau literar si consider foarte utile sfaturile tale in privinta gastronomiei (vorbesc din punctul meu de vedere ).In acest timp destul de scurt de cand m-am inscris pe acest site pot sa recunosc ca am invat multe lucruri utile de la tine si de la alte fete .Nu inteleg de ce nu ti se pare pozitiva transparenta votului ? Pina si la concursurile cu premii de zecide mii de euro juratii spun notele direct in fata concurentilor.De ce sa ne ascundem? Nu consider ca premiile la acest concurs reprezinta o miza asa de mare incat sa se creeze scandaluri daca fiecare spune pe cine a votat .
Eu nu consider ca reteta mea sau a pupilei mele merita mai multe puncte decat s-au acordat deci nu vad de ca m-as supara pe tine .
Mi-ar place insa un regulament de concurs mai transparent si profesionist , cu niste criterii de apreciere stabilite la inceputul concursului.
Hai sa vedem din cele 54 de votante cate mai apreciaza transparenta?
:vis:

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 16/02/2013 02:01

Pupi draga mea, sa nu-mi spui tu mie ca n-ai vazut cu ochiul liber ca una se vorbeste si alta se face! Tocmai ca sunt aici de-o vreme, ma face mai drastica in ceea ce priveste felul in care se omite din start bunul simt: vorbim de nu se poate mai frumos pe la editori dar nu se pune in practica mai nimic!

Spui ca NU EU! Adica dece nu eu? Am avut parte oare de privilegii? Dimpotriva! Mi-a disparut umorul si spontaneitatea, am devenit terna si "in trend" cel putin pana mi-am dat seama si am abdicat! (sa nu-mi spui ca nu stii la ce trend ma refer ca nu te cred!) Uite de exemplu XANORA mi-a lasat un comentariu acid la adresa unui sos. M-am suparat? NU! Nici prin cap nu mi-a trecut! Mi-a parut rau ca nu l-a lasat pe forum! Asa vreau eu sa zica fetele: in plane view, fara plecaciuni si farafastlacuri. Trendul actual il stii si ma intreb (la randul meu) dece te intrebi.

In ceea ce priveste meteoritii, stim la fel de bine amandoua cata aversiune nutrim; dar la fel de bine putem da sanse celor noi cel putin la inceput, celor care nu stiu bine unde se afla si ce trebuie sau ca trebuie sa raspunda - nu ei vor fi cei care vor lua stelutele, tot veteranele le iau :wink: Asadar, ce mai chichirez galceava? Stim aproape de la inceputul concursului cine va castiga, ce mai o invartim pe dupa cires?

xanora
Bucatar Sef

Mesajde xanora » 16/02/2013 02:06

biaskitchen scrie:
xanora scrie:Sincera sa fiu, nici eu nu am drept de vot inca- cele 30 de retete cu poze :D- dar si eu am optat in sinea mea pt micuta si pt noul venit...

Roxana
Un motiv important pentru care te apreciez este sinceritatea , faptul ca spui exact ce crezi fie ca e de bine sau de rau.Nu este singurul motiv pentru care esti una dintre favoritele mele ,imi place mult talentul tau literar si consider foarte utile sfaturile tale in privinta gastronomiei (vorbesc din punctul meu de vedere ).In acest timp destul de scurt de cand m-am inscris pe acest site pot sa recunosc ca am invat multe lucruri utile de la tine si de la alte fete .Nu inteleg de ce nu ti se pare pozitiva transparenta votului ? Pina si la concursurile cu premii de zecide mii de euro juratii spun notele direct in fata concurentilor.De ce sa ne ascundem? Nu consider ca premiile la acest concurs reprezinta o miza asa de mare incat sa se creeze scandaluri daca fiecare spune pe cine a votat .
Eu nu consider ca reteta mea sau a pupilei mele merita mai multe puncte decat s-au acordat deci nu vad de ca m-as supara pe tine .
Mi-ar place insa un regulament de concurs mai transparent si profesionist , cu niste criterii de apreciere stabilite la inceputul concursului.

Sincera sa fiu eu una nu stiu de unde 54 de votante =)) Ca doara sunt mult mai putine cele active pe forum. In fine, nu eu am facut regulile si cred ca daca ar fi mai multa transparenta ar pleca multi. Si asa cum a punctat Pupi, sunt cei ce posteaza o reteta numai la concurs...si dispar! Sper sa nu se fi crezut si despre mine asta , dar am avut o perioada in care nu mi-a ars de nimic ,absolut nimic si de aceea de prin august nu am mai scris ....Nu e aici loc de dezvoltat si nici nu vreau sa mai rascolesc ceva in mine...Regulile sunt care sunt deocamdata, nu stiu cum ar putea fi schimbate sau in ce fel si sincer, nici nu vreau sa imi bat capul, doresc doar sa particip in continuare la un concurs sau altul, sa pot sa impartasesc cu voi toti cunostintele mele si sa mi le imbogatesc pe ale mele, sa va plicitisesc sau nu cu problemele mele etc.
xanora

"Eu sunt o-mperechere de straniu

Şi comun,

De aiurări de clopot

Şi frământări de clape -

În suflet port tristeţea planetelor ce-apun,

Şi-n cântece, tumultul căderilor de ape..." Ion Minulescu " Ecce homo"

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 16/02/2013 02:08

xanora scrie:
biaskitchen scrie:

Roxana

Sincera sa fiu eu una nu stiu de unde 54 de votante =)) Ca doara sunt mult mai putine cele active pe forum. In fine, nu eu am facut regulile si cred ca daca ar fi mai multa transparenta ar pleca multi. Si asa cum a punctat Pupi, sunt cei ce posteaza o reteta numai la concurs...si dispar! Sper sa nu se fi crezut si despre mine asta , dar am avut o perioada in care nu mi-a ars de nimic ,absolut nimic si de aceea de prin august nu am mai scris ....Nu e aici loc de dezvoltat si nici nu vreau sa mai rascolesc ceva in mine...Regulile sunt care sunt deocamdata, nu stiu cum ar putea fi schimbate sau in ce fel si sincer, nici nu vreau sa imi bat capul, doresc doar sa particip in continuare la un concurs sau altul, sa pot sa impartasesc cu voi toti cunostintele mele si sa mi le imbogatesc pe ale mele, sa va plicitisesc sau nu cu problemele mele etc.

=D> =D> =D>

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 16/02/2013 02:09

Pleaca siguri cei care fac chestii de-astea - se alege graul de neghina!

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 16/02/2013 02:12

Mai grav e cu cei care posteaza cel putin 30 de retete si isi vad de concursurile lor pe alte site-uri mai bogate, fara sa-si mai bata capul cu noi decat la vreun concurs la care participa ele sau prietenele lor (si sunt....oho, sunt.....)

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 16/02/2013 02:17

Sincera sa fiu eu una nu stiu de unde 54 de votante =)) Ca doara sunt mult mai putine cele active pe forum. In fine, nu eu am facut regulile si cred ca daca ar fi mai multa transparenta ar pleca multi. Si asa cum a punctat Pupi, sunt cei ce posteaza o reteta numai la concurs...si dispar! Sper sa nu se fi crezut si despre mine asta , dar am avut o perioada in care nu mi-a ars de nimic ,absolut nimic si de aceea de prin august nu am mai scris ....Nu e aici loc de dezvoltat si nici nu vreau sa mai rascolesc ceva in mine...Regulile sunt care sunt deocamdata, nu stiu cum ar putea fi schimbate sau in ce fel si sincer, nici nu vreau sa imi bat capul, doresc doar sa particip in continuare la un concurs sau altul, sa pot sa impartasesc cu voi toti cunostintele mele si sa mi le imbogatesc pe ale mele, sa va plicitisesc sau nu cu problemele mele etc.[/quote]

Roxana , am numarat voturile si au fost 54 si daca am inteles bine regulamentul fiecare jurat poate acorda un singur vot.
Eu nu am participat la concurs pentru vreun premiu deci nu fac aceste comentarii din suparare sau din vanitate insa sustin in continuare ca imi doresc un concurs transparent.Daca nu se pot schimba regulile la concurs sau daca votantele nu vor sa -si devoaleze optiunile , eu nu cred ca voi mai participa la vreun concurs.
Voi urmari in continuare forumul in mod activ dar fara a mai participa la concursuri la care nu stim cine ne voteaza.
:x

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 16/02/2013 02:22

Pupi , poti sa ne spui ce reteta ai votat?

Înapoi la “Concurs - Reteta Lunii”