cine ma ajuta cu sfaturi (Tur Europa) ???

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 27/06/2009 08:00

CRISTA si ADINUSH, va multumesc de sfaturi...notat...trimis la baiat pe e-mail,,, astept hotararea lor. Va multumesc si eu din tot sufletul ptr informatii , ajutor, promtitudine si sigurat au sa mai aibe nevoie de inca ceva info in plus. Adinush sincer m-a umflat rasul cand am citit ce ai scris de , citez...20 de ani , fara griji si fara bani.... exact asa cum spui..
Parca ma vad pe mine la 20 de ani cand plecam cu rucsacul si cortul in spate si prin tara . Ce vremuri faine erau....
Sant si eu excitata la idea plecarii lor, ma bucur in rand cu ei si ma implic si eu la fel ca si ei in toate planurile si calculele ce le fac. Desigur este o diferenta de pareri, experienta de viate si =)) ...si cate ori ridic si eu cate o problema ei se ratoiesc la mine , ... ca vorba aia , sant depasita si trecuta de prima tinerete, nu mai stiu ce e in lume....doar ei stiu......cesa faci elenul tineretii.

Va multumesc pentru sfaturi, sincer prind tare bine, e cu totul diferit decat aici si astia doi se cred europeni ( aici printre americani , dar sant tare americani cand au sa a junga in Europa). Ma gandesc cum au sa se descurce....
Oricum apreciaza si ei tare mult tot ce ati facut . Daca mai avem intrebari nu ne ferim sa mai le punem . Va :pup: :pup: si va :hug: :hug:

adinush
Bucatar in devenire

Mesajde adinush » 27/06/2009 09:50

Pupi,expresia nu-mi apartine,sunt versurile unui cantec destul de renumit in Romania,tocmai pt ca multa lume se regaseste in versurile lui :P
Cat despre sfaturi...stiu cum e sa cauti informatii in 100 de locuri...noi ne pregatim sa facem ca ce o sa faca fiul tau dar in varianta de varsta mijlocie :P O sa luam avionul pana la Oslo,acolo inchiriem o masina si vizitam tarile scandinave,fiordurile,etc asa ca eu tre sa pun la cap un traseu, sa ma gandesc foarte bine ce facem in fiecare zi ca sa stiu in ce orase si pt cate zile trebuie sa fac rezervari la hotel,si tot asa. Dar a fost ideea mea sa nu luam un circuit de la o agentie de turism asa ca n-am voie sa ma plang :paguba:
When u want something u"ve never had,u have to do something u've never done

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 27/06/2009 10:04

pupi, eu nu sunt in drumul lor, dar imi permit sa-ti dau niste sfaturi, idei. Cea mai faina solutie pentru studenti si care e simpla fara multi bani sunt hotelurile pentru studenti, aici se numesc auberges de jeunesse, sau guest house-urile, care se gasesc cu siguranta in destinatiile prevazute, de obicei au micul dejun si sunt destul de ieftine. Ar mai putea incerca si couch surfing, care poate fi o solutie, e ieftin si e la tineri de varsta lor in general.
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

adry
Bucatar de elita

Mesajde adry » 27/06/2009 11:03

Pupi n-am intervenit la acest argument pentru ca nu mai aveam nimic de adaugat la ceea ce a scris Crista. Ca intodeauna ea explica totul perfect!!!
Ideea mi-a dato Yafa de fapt cu hotelurile pentru studenti unde poti gasi camere si la 20 deE!
Aceste hoteluri se numesc ostelli in italiana sau mai exact ostelli della gioventĂš!!

http://www.hostelworld.com/hostels/Venice
http://www.hostelsclub.com/youth-hostel ... enice.html

Poate merita sa va uitati si pe link-urile astea! :hug: :hug: :hug: :hug:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 29/06/2009 09:13

Adinush un sfat din experienta proprie pentru vacanta ta ( off topic la acest subiect ) : sa va cumparati un ghid Michelin cel rosu in care sunt hotelurile si restaurantele( sper ca exista tiparit si pt Norvegia, dc nu, sigur exista on line si iti poti imprima pagini, adrese, telefoane ), pentru fiecare oras sau orasel, exista si o harta cu strazile si hotelurile mentionate, ai multe informatii despre hoteluri ( pret, stele, numar de telefon la care poti suna de pe drum ca sa faci rezervare deci poti ajunge chiar si seara si iti gasesti camera pregatita , dc ei nu au camere libere ii poti ruga sa iti dea un alt nr de tel de la vreun hotel asemantor cu al lor... )
noi am facut asa in turul Siciliei , pe la prinz sunam la un hotel ales intr-un oras unde eram mai mult ca siguri ca vrem sa dormim , tocmai pt ca nu mereu socoteala de acsa se potriveste cu cea din tirg si nu mereu ajungi sa dormi in orasul in care te-ai hotarit de acasa pentru ca poate ai pierdut timp pe drum vizitind ceva, sau ai gasit o coada pe autostrada, sau poate tocvmai pt ca ai gasit un orasel simpatic si ti-ar placea sa dormi acolo

Pupi am uitat dar poate stie deja, oricum nu strica sa repet : in Italia magazinele sunt inchise la prinz si hotelurile incuie usa seara deci dc te intorci mai tirziu va tb sa suni ca sa vina proprietarul sau receptionerul sa iti descuie usa :-)) .. la fel si garile la 12 noaptea se incuie pentru curatenie si te dau afara , se mai deschid spre dimineata . Multe autobuze sau trenuri ( regionale) nu circula decit pina pe la 22-23 seara maxim ( la mine in sat ultimul tren trece pe la 21-22 si autobuz pe la 19 deci fara masina personala nu poti ajunge acasa :-) daca ai fost la vreo petrecere, teatru in oras

Eu nu stiam de biletele de tren care iti dau posibiolitatea sa cobori si apoi sa urci iar si sa continui calatoria ... dar poate sunt bilete speciale ... cele normale, biletele pentru trenurile regionale care se pot lua de la automat din gara costa la fel si dc le iei de la casa de bilete, automatul exista : ca sa nu pierzi trenul stind la coada sau pentru ca in anumite gari (cm ar fii in sate mai mici) nu exista vinzator de bilete
pentru trenurile IC, ES sau freccia rossa tb musai sa iei bilete de la gara sau de pe net ( platesti on line si gasesti biletul tau la seful trenului , tu tb sa stii numai codul .. in acest caz biletul costa cu citiva centi mai putin, costul biletului de hirtie ) ..
In plus ei cu abonamentul international pentru tineret din cite stiu eu nu pot circula cu trenuri rapide decit dc platesc diferenta de viteza si locul .. deci sa se intereseze inainte aleaga aceasta varianta si sa plece ...
sa intrebe la agentia de bilete ( ar putea sa scrie mail la contact pe site-ul ala al ferovia italiana)

si eu as lege varianta cu avionul spusa de Adinush insa s-ar putea sa fie cam tirziu si sa gaseasca numai bilete scumpe chiar si la low cost, e deja sezon ...

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 29/06/2009 09:45

Fetelor mersi mult, toate informatiile sant utile , baietii au studiat link-urile, au sa tine cont de sfaturile si info ale voastre. Va multumesc si ei prin mine.
Va :pup: si va :hug: :hug:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 30/06/2009 08:59

citind azi pe un alt forum am descoperit un limk pe care cred ca nu l-am pus aici :

http://www.hellovenezia.com/jsp/en/transports/index.jsp

este cel cu orarul , preturile etc pt vaporetto in Venetia

in plus tineam sa le amintesc baietilor sa aibe mereu monezi la ei in buzunar, cind se duc sa viziteze San Marco tb sa bagi ori 1 euro ori 50 centi ca sa asculti la casti una alta ( asta cind urca in basilica sus in balcon ... din intrarea principala , holul basilicii in dreapta se fac niste scari inguste spre muzeu, ajuns sus platesti biletul este doar citiva euroi si intri in muzeu si la balcon .. )

Tot aici am citit ca la basilica nu te lasa sa intri cu pantaloni scurti ...

din amintirile mele : monezi le trebuie si dc vor sa mearga la wc ... ideal ar fii sa mearga la gara , tb sa introduci monezile ( era vreo 70 centi parca ultima oara , mai ieftin decit in Elvetia :-) ) ca sa se ridice bariera ca la intrarea in metrou ... insa este curat si merita . Alte wc publice nu mai sunt decit prin centru duèpa ce treci de Rialto ( parca ) sau tb sa intri in vreun bar, sa comanzi ceva de baut/mincat si asa poti cere cheia de la baie :-)) ...

Înapoi la “Zona libera”