Cafeneaua RC (23)

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 24/03/2009 11:26

Cara, in Germania a venit primavara? ca la noi se cam lasa asteptata :)
Imagine

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 24/03/2009 12:23

:cafea: well.., cu primavara ..mai greu si pe aici :? am vazut niste ghiocei mai temerari si chiar niste toporasi prin unele gradini.. dar dupa vantul si grindina de ieri cred ca nu le mai avem nici pe alea..
e timp relativ inchis, ploua cand ti-e lumea mai draga.., e frig de nu poti renunta la hainele groase..
multi tusesc, ii auzi prin mijloacele de trasport in comun.., prin birouri, magazine..

astept si eu primavara sau macar ceva asemanator cu ce numeam primavara pana acum..
imi lipsesc plimbarile in aer liber, bicicleta de la sfarsit de saptamana.. mi-e frig cand ma misc de la masina/parcare pana la cel mai apropiat imobil..

nu se anunta timp mai bun..
habar n-am ce se intampla..

insa:
daca e sa ma iau dupa larma de afara - care ma trezeste zilnic la 5 dimineata.. atunci primavara e deja venita ..

poate astept eu altceva

:x 8)

melianda
Bucatar de elita

Mesajde melianda » 24/03/2009 02:44

Buna ziua tuturor!
se pare ca oriunde se lasa asteptata primavara
la mine iarasi ploua , bate vantul
nu poti face nimic pe vremea asta
doar sa stai sa bei o cafeluta pe aici :lol:

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 25/03/2009 09:40

Da ... la Bucuresti nu numai ca nu vine primavara - dar bate Iarna la usa :P

O :cafea: lutza calda sa ne mai incalzim putin? :hug:
Imagine

galateea
Bucatar in devenire

Mesajde galateea » 25/03/2009 12:01

Buna dimineata,de aici de la Constanta!Aici sunt semne clare ca primavara a sosit daar, este inca timorata si intimidata de babele ce parca nu voiau cu nici un chip sa plece si ....inca mai bate vantul , mai si ploua.,.... cred ca au innebunit caisii si corcodusii si sunt plini de floari....
Azi e o zi gri, cu rafale de vant , ce zgaltiie geamurile.
Da, a venit primavara daca iau in seama si starea mea astenica
.O cafea aromata si aburinda vrea cineva??? :cafea: :hug: Eu va astept!
galateea

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 25/03/2009 05:08

:hug: iata ca-s si constanteni in zona :hug: bucurie mare, nu stiam .. credeam ca-s singura de pe meleaguri tomitane :party:
galateea :arrow: :cafea: cafeaua asta e special pentru tine :love:

la mine vremea sta......comod, insa cu doua-trei anomalii de sezon hibrid: adica dupa grindina in reprize scurte de alaltaieri si vant in rafale ( de m-am plimbat la ceas de seara cu ghiveciul de menta pe traseul balcon bucatarie- asa incat pot zice ca am facut si portia de sport pentru doua saptamani), acus ninge ca-n povesti(-le de groaza)- adica mult, des, pe diagonala si in toate sensurile..
trebuie sa-mi decongelez paltonul si apoi... hm.. poate sa ma gratulez cu o cafea.. ca iata.. am fost viteaza inca o zi de primavara :wink:

adinush
Bucatar in devenire

Mesajde adinush » 25/03/2009 10:37

Cara inseamna ca eu am fost o norocoasa...cand am fost eu a fost chiar placut,eram doar intr-o bluza si o geaca de primavara.Si un soareeee. Poate reusesc sa pun si cateva poze.
Adi te-am mai intreba o data dar nu mi-ai raspuns...initial am crezut ca esti doar in vizita dar se pare ca te-ai mutat la Bucuresti. Acum cat timp ca sa-mi dau seama cat sunt de in urma cu noutatile =))
When u want something u"ve never had,u have to do something u've never done

Sidonia
Bucatar in devenire

Mesajde Sidonia » 26/03/2009 07:14

Imagine

Neata familia RC !!!

Haideti sa va povestesc ce ...vreme a fost ieri in Oradea ( Lia poate confirma ):
...de dimineata am plecat la biserica, la ora 08.00 am fost acolo...afara era cam innorat.
La ora 09.00 am iesit din biserica sa duc o lumanare in incaperea unde stau ele aprinse ,si m-am...socat!!!Afara ningea cu fulgi mari de tot si ningea cu fulgi desi tare !!!Ningea ca in povesti...
La ora 12.00 s-a incheiat slujba si cind am iesit , afara era...soare si se topise toata zapada !!!

Acum...iese soarele...sper sa vina, in sfarsit primavara,, dar....

Imagine

Pofta buna la cafea sau la ceai ! Sa aveti o zi imbelsugata !
ImagineImagineImagine

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 26/03/2009 08:19

adinusha, voi, copiii, va bucurati de fulgii de zapada chiar si de gerul bobotezei :wink: asa ca daca nu erai norocoasa de timp bun, erai cu siguranta incantata si de o tornada :wink: :pup: deh, ce ti-e si cu tineretul asta...
*nu tu nerv sciatic , nu depresii, nu dereglari hormonale, nu aia, nu aialalta :wink: :arrow: astea-s atuurile senectutii..
:peace: 8) :x :evil:

mai adi, de ce nu confirmi tu locatia ta exacta si ne lasi in suspans (pai crezi ca-i bine pentru comunitate?? :wink: :? :?: :twisted: :bum: ). tu ai ramas neintervievat... (ti-am promis-o, dar te-am iertat..- nu stiu ce m-a apucat compasiunea pe 2009... hmmmmmmmmmmmmmm :x )

sidy, am auzit ca a nins si in vest..
oricum, daca ninge pasnic, asa cum zici ca a nins, tolerez chiar si eu.. :wink:
io nu ma-mpac cu viscolul razletz si cu gheatza de la mal :wink:

sa recapitulam: ceai matinal :arrow: no way 8)
:cafea: :arrow: asta-i cafeaua- puneti mana si beti pana nu o consum eu pe toata :wink:
chiar ma intrebam ce suntem asa de rari pe aici..

si mai am o dilema:
unde beti fratilor cafeaua??? in pat??? pai nu-i pacat de asternuturi :P =))

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 26/03/2009 10:21

'neata, pai de ce mi-am rupt spatele si v-am adus masina de cafea? :wink: :P
haideti la o cafeluta, capuccino.....astept comanda :hug:
Eu una ma multumesc cu un latte machiato si la gatit cu mine. :wink: :pup:
Cat despre vreme, credeti voi ca meleagurile helvete sunt mai breze? Pe 24 am avut parte de o zi genul Oradea din povestea lui Sidy, dar eu m-am bucurat fiind ziua omului meu, mi-am spus" asa sa dea Domnul sa fie viata lui" cu putine turbulente la inceput si apoi insorita. De ieri incoace nu se stie cand se innoureaza, cand mai ploua, cand mai sta, apoi se lumineaza si o ia de la capat...
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

Înapoi la “Zona libera”