ce parere aveti de shaorma

Cunoasteti mici trucuri usor de realizat, dar care fac diferenta dintre o mancare reusita si una esuata? Prezentati-le aici pentru cei care nu au reusit inca sa le descopere singuri. De asemenea daca aveti nelamuriri privind anumite retete veti primi ajutor din partea membrilor comunitatii.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

danaflaviu
Incepator

ce parere aveti de shaorma

Mesajde danaflaviu » 18/09/2006 04:42

buna dragilor!Nu stiu ce parere aveti voi,dar eu si colegele mele ne dam in vant dupa shaorma!!!Si tare mi-ar place sa nu mai alerg in oras dupa ea!!ma poate ajuta cineva cu o reteta originala? :blushing:[quote][/quote]

Leandra
Incepator

Mesajde Leandra » 06/01/2007 10:49

si mie imi place shaorma foarte mult, si chiar merg destul de des sa mananc asa ceva la un restaurant al carui patron este arab.

reteta lui contine si ingrediente specific arabesti, pe care nu le divulga, dar in general shaorma o face asa:
cartofi prajiti in mult ulei incins si bine scursi, apoi piept de pui taiat bucatele si prajit fara ulei daca se poate, in tigaie de teflon (dar inainte de preparare bucatile de pui se lasa 10-15 minute in zeama de lamaie, le fragezeste si le da o aroma excelenta), ulterior amestecat cu un sos din ketchup sau bulion cu ardei iute pisat marunt si piper, la care se adauga salata de varza cu rosii, ceapa taiata julien - fidelutza, adica (optional), plus acele turte arabesti pe post de paine, care nu stiu cum se fac. langa farfurie se mai pune o ceasca de sos de bulion si inca una de sos de usturoi, pentru cei care doresc si mai mult condiment la aceasta mancare.

pofta buna! :lol:

danaflaviu
Incepator

multumesc

Mesajde danaflaviu » 08/01/2007 07:56

:master: mercy pentru reteta!sa stii ca eu consider shaorma de la radu voda colt cu cantemir cea mai buna!apoi cea de la dines si cea de la dristor!daca nu ai incercat decat in restaurant incearca sa iei si de unde iti spun....sunt excelente!pofta mare! dana :buuun:

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 08/01/2007 08:44

pot sa zic? eu am o parere foarte buna de shaorma..
dar ma intreb: ce cauta subiectul asta la 'sfaturi utile in bucatarie'?

de ce nu a fost plasat la 'usor de gatit' sau in 'zona libera'..de comunism?? :P =))

Leandra
Incepator

Re: multumesc

Mesajde Leandra » 09/01/2007 10:17

danaflaviu scrie: :master: mercy pentru reteta!sa stii ca eu consider shaorma de la radu voda colt cu cantemir cea mai buna!apoi cea de la dines si cea de la dristor!daca nu ai incercat decat in restaurant incearca sa iei si de unde iti spun....sunt excelente!pofta mare! dana :buuun:

cu mare placere! :)

in Bucuresti ajung de cateva ori pe an. am mancat shaorma la spring times. dar o sa merg unde spui tu. am incredere in gusturile tale :lol: :wink:

Înapoi la “Sfaturi utile in bucatarie”