Azi am invatat...sau sfatul zilei

Cunoasteti mici trucuri usor de realizat, dar care fac diferenta dintre o mancare reusita si una esuata? Prezentati-le aici pentru cei care nu au reusit inca sa le descopere singuri. De asemenea daca aveti nelamuriri privind anumite retete veti primi ajutor din partea membrilor comunitatii.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

tatar nico
Incepator

Mesajde tatar nico » 13/03/2008 08:35

Scuza-ma Szamcsek ca nu ti-am raspuns pana acum,dar nu prea am avut timp.Crema de diplomat de care spuneam o prepar asa:amestec galbenusurile pe foc cu zaharul si laptele pana se ingroasa si cand se raceste o amestec cu frisca batuta.Mie mi se taie crema ce o prepar pe foc si o fac intotdeauna la foc foarte mic,chiar am incercat si pe abur dar degeaba.M-am gandit ca probabil o tin prea mult pe foc dar nu stiu.Ce sfat poti sa-mi dai?Iti multumesc!
ntatar

Antonia
Incepator

Mesajde Antonia » 27/03/2008 06:43

DA SI EU FOLOSESC OTETUL FIERBINTE LA CHIUVETA SI LA MASINA DE SPALAT AUTOMATA
SI LA FILTRU DE CAFEA SINT MULTUMITA
SE SCOT PETELE DE ULEI CU OTET
ANTONIA

stefy
Bucatar

Mesajde stefy » 08/04/2008 09:36

Branza de ras care se pune la paste si nu numai se pastreaza intr-un saculet de panza ca sa nu se intareasca.
[img]http://
"Nu merita sa plangi pentru nimeni,iar cei care merita nu te vor face sa plangi"

Înapoi la “Sfaturi utile in bucatarie”