Paste cu Branza de Vaci

Esti atat de mandra de reusita ta culinara incat ai simtit nevoia sa o imortalizezi intr-o fotografie? Ai aici ocazia sa atasezi poza la reteta culinara si sa o arati tuturor. Sectiunea este rezervata pentru retete de Mancaruri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

alinaraluca2000
Bucatar

Paste cu Branza de Vaci

Mesajde alinaraluca2000 » 25/08/2011 08:08

Acum am vazut ca tema concursului sunt pastele si nu pot rezista sa nu va prezint si eu macaroanele mele cu branza de vaci scoapta (adica bine stoarsa) ca la maramu, avand in vedere ca nu sunt postate in cartea de bucate gatite asa.

Si pentru ca noi suntem mari consumatori de macaroane cu branza gatite cu slanina, dar se pot face si cu carnat sau sunca de casa, va prezint una dintre cele mai simple si gustoase gustari:

Ingrediente:
- macaroane sau spaghete sau orice alte paste;
- branza de vaci;
- slanina;
- smantana;
- ulei;
- sare.

Mod de preparare:

Punem apa la fiert intr-o oala in care se adauga 1-2 linguri ulei si tot atata sare. Dupa ce apa incepe sa fiarba, dam focul incet si punem pastele (de data asta ai mei flacai au vrut neaparat spaghete), sa nu uitati sa mai amestecati din cand in cand. Dupa ce sunt fierte le mai lasam inca 5 min cu focul stins iar apoi le strecuram.
Intr-o alta oala punem bucatele de slanina la foc mic si le lasam la calit pana se fac mititele si au o textura de jumari, sau pentru cei la care nu le place slanina, slanina se poate pune in bucati mari si crestate dupa care se scoate afara, sau daca faceti carnat sau sunca - eco - de casa, le taiati bucati mici si le puneti la calit in ulei.
Apoi peste sos, untura sau cum vreti sa-i spuneti, punem macaroanele, branza de vaci si sare dupa gust.
Amestecam si se pot servi cu smantana.

Pofta buna sa aveti!
Fişiere ataşate
1-1.JPG
1-1.JPG (74.95 KiB) Vizualizat de 3877 ori
2-1.JPG
2-1.JPG (73.14 KiB) Vizualizat de 3877 ori
3-1.JPG
3-1.JPG (54.47 KiB) Vizualizat de 3877 ori
4-1.JPG
4-1.JPG (67.38 KiB) Vizualizat de 3877 ori
5-1.JPG
5-1.JPG (43.62 KiB) Vizualizat de 3877 ori
6-1.JPG
6-1.JPG (55.81 KiB) Vizualizat de 3877 ori
ImagineImagineImagine

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 30/08/2011 03:37

Nu suna rau deloc pastele tale cu costita si branza de vaci ...o sa le incerc intr-o zi. :roll:
Eu de obicei fac un sos cu carnat ,putina ceapa si smantana impreuna in tigaie. Nu obisnuiesc sa pun separat smantana langa pasta. :buuun: :peace: :flower:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 30/08/2011 03:48

Alina eu am facut pastele astea dar cu stafide si zahar :D Ca de cand le-am vazut si am crezut ca sunt stafide,am vrut sa le fac, a mancat si Eva mea putintel,ii plac tare stafidele...varianta ta ar fi senzationala pt D. dar sa- si puna pofta-n cui, pana ajungem pe la Bistrita =))

alinaraluca2000
Bucatar

Mesajde alinaraluca2000 » 30/08/2011 07:40

nico - intotdeauna pun smantana separat pentru ca mie nu imi plac cu smantana, imi place sa le simt gustul asa simplu, taraneste cum sunt, iar sotului meu ii plac cu smantana.

elena - bine ai revenit, sper ca nu ai uitat ce te-am rugat, :P te-ai gandit si la altii ......, in legatura cu stafidele, ma simt datoare sa vin si cu o portie taraneasca cu stafide, ca m-ati inebunit.....
ImagineImagineImagine

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 30/08/2011 11:11

In partea noastra pastele cu branza de vaci se faceau dulci, sarate nu am gustat, mi-ai facut o pofta, arata mmmmmmmmmmmmmmm o minunatie !
:hug: :pup: :flower:
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

gabrielagaby
Incepator

Mesajde gabrielagaby » 07/09/2011 02:01

dar ce bine arataaaaaa :o :buuun: :buuun: imi ploua in gura :P
gabriela

Înapoi la “Retete ilustrate - Mancaruri”