Sunca fiarta pentru Paste

Esti atat de mandra de reusita ta culinara incat ai simtit nevoia sa o imortalizezi intr-o fotografie? Ai aici ocazia sa atasezi poza la reteta culinara si sa o arati tuturor. Sectiunea este rezervata pentru retete de Mancaruri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 29/04/2011 01:55

Am mai scris undeva dar ma bag in vorba sa confirm ca si la noi in zona se mananca sunca fiarta! De fapt jambon, piciorul de purcel, cara se pune la saramura nu stiu cat, apoi la afumat si in cele din urma fiert. anul acesta am mancat cumparat din Tm de cineva de la altcineva, dar de obicei fac socrii mei. cred ca din Banat e obiceiul pt ca si matusa ea din Lipova facea. In orice caz e de-li-cios!!! Bravo Pupi!
:hug:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 29/04/2011 08:39

Mitinita, una din placerile mele este sa incec orice fel de mancare..cel putin odata :D , apoi trag concluzia, daca imi place sau nu si imi spun punctul de vedere ( daca sant intrebata :P ).....la fel ca si tine, sant deschisa oricarui fel de mancare.....sunca sub forma pregatita mai sus, o mancam doar odata pe an si asta este la Sf .Paste...cand o pregatesc pentru Craciun o prepar sub alta forma si alte condimente...desigur si gustul este diferit si sunca este ,prin procesul de preparare, diferita....oricum, daca ai vreodata sansa sa ajungi la asa ceva, sa gusti, sa mananci, sa prepari nu te da la oparte....merita tot efortul sunca asta :hug:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 29/04/2011 08:54

Yafa, deci ce stiu eu si ce pregatesc eu sant doua sunci total diferit pregatite si pastrate :o ...
La noi e obiceiul ca de Paste sa mancam sunca asta fiarta dar in acelasi timp este si obiceiul ca de Craciun sa mancam sunca, asa cum spui si tu... asociata cu idea de iarna/rece/zapada etc, sunca se prepara diferit de sunca pregatita pentru Paste....una este doar fiarta putin in apa cu condimenta, afumata la suprafata doar, injectata cu fel de fel de grasimi alimentaresi alta, cea pentru Paste, se face pe aceasi metoda ca si renumita sunca prosciuto ...de fapt este una si aceasi...diferenta: una se pregateste in proportii industriale si cu tehnologie mai avansata, pe cand a doua se pregateste in stil "rustic" sa ii spun asa ...rezultatul = acelasi....uite am sa pun aici link-ul spre sunca pe care o pregatesc de Thanksgiving si de Craciun, se vede bine diferenta in textura carnii :) ....daca ma gandesc bine , e chestie de obicei , de familie, de religie, de zona,de influente etc, modul in care pregatim o masa pentru un anumit eveniment...oricum, daca ai sa mananci o singura data asa ceva, sigurat ca ai sa vrei sa mai dai "tarcoale" si a doua oara si a treia s.a.m.d... :D :hug: :hug: :pup: :pup:

http://www.reteteculinare.ro/carte_de_b ... ptor-4339/

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 29/04/2011 09:02

Adi, mersi...a ajuns mirosul pana la voi acolo??..e dementiala, nu alta... :hug: :flower: ..cand ajungi prin zona mea te servesc cu o portie :D

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 02/05/2011 04:38

Anca draga iti invadez teritoriul cu cateva poze cu sunca noastra cruda :roll: :roll: :roll:
Fişiere ataşate
Picture 011.jpg
Picture 011.jpg (104.43 KiB) Vizualizat de 3145 ori
Picture 010.jpg
Picture 010.jpg (88.35 KiB) Vizualizat de 3145 ori
Picture 009.jpg
Picture 009.jpg (60.7 KiB) Vizualizat de 3145 ori

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 02/05/2011 04:42

Asta e ca prosciuto cred,nu? mie imi place asa cruda cel mai mult,taiata felii foaaarte subtiri, mmmm ce buna e.... :buuun: hai ca-ti dau o briosa la schimb :D

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 02/05/2011 04:44

am citit printre randuri, discutia cu prepararea, scriu cum am preparat noi:
piciorul din spate (2 buc de sunci e mai sigur :D ca sa ajunga la toata familia pe saturate :wink: ) se pune la saramura 6 saptamani, apoi se tine la afumat 2 saptamani, apoi se tine la spaitz la uscat, agatata de ceva, ea trebuie sa atarne in spaitz, sa ma innebuneasca pe mine de fiecare data cand merg dupa un borcan de magiun :x , pana la Paste nu e voie sa fie taiata(noi am taiat porc la Craciun.)deci sunca sta 4 luni la preparare. am scris rapid, imi pare rau ca foarte pe scurt scriu....pofta mare cui are sunca, cui nu...facem troc-dau sunca pt sapun de casa, vegeta de casa :wink:

aquarius
Bucatar in devenire

Mesajde aquarius » 02/05/2011 05:39

Pupi,ador sunca asta!!!!!E cea mai buna "chestie "de la porc(daca ma intrebati pe mine.Mai ales acum ,ca vine vara ,si rosiile de gradina.... :buuun: :buuun: :buuun: :flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 03/05/2011 08:49

Elena, asa e sunca asta este una din cele mai bune parti din porc...e nemaipomenita si uscata si fiarta, primavara la masa de paste sau vara langa rosii , branza, ceapa etc.. :hug:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 03/05/2011 08:52

Thea :hug: , nu ai invadat nimie, nu e teritoriul meu, e al tuturor, ai facut bine ca ai postat ....asa se vede si cea cruda , cum arata inainte de a fi fiarta si cum se mananca vara si cum arata si dupa ce este fiarta si se mananca la masa de Paste....vai ce pofta mi-ai facut acuma cu sunca asta uscata.....merg sa imi cumpar cateva feliute :hug: :pup:

Înapoi la “Retete ilustrate - Mancaruri”