Ibricul bunicii

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

alina_i
Bucatar Sef

Mesajde alina_i » 26/01/2012 07:58

jiustina scrie:Surprize, surprize!!! Eu, ca de obicei, sar repede la poze si dupa aia citesc reteta, si ma gandeam, ce serviciu de cafea ciudat...na ca e si iesit din comun decat am crezut la inceput. Felicitarile mele pentru ingeniozitate, reteta si prezentare! Ne-ai dat gata :master: :master: :master:
p.s. Nu ti-a fost mila sa le tai dupa atata munca? :D

Iustina si eu sar direct la poze ... apoi incep si citesc mai cu atentie :P
Serviciul arata mai ciudat - cum zici - si d-aia i-am zis ca e al bunicii :wink:
Trecand peste aspectul final... nu neglija gustul - este absolut deosebit :buuun:
Nu stiu daca vreodata voi mai repeta experienta cu ibricul dar sigur voi folosi reteta si pentru alte torturi sau pentru prajituri :clipocit:

Cand le-am taiat am facut-o ca sa fac pozele cu sectiunea.
Apoi le-am alaturat si au luat drumul bucatariei copiilor :paguba:
Eu nu am participat la festinul final :lol:
M-am multumit doar cu ce a ramas de la decupat :x

:hug: :pup: :flower:
Raul este un bine prost inteles.

www.pasiunilealinei.blogspot.com

alina_i
Bucatar Sef

Mesajde alina_i » 26/01/2012 08:00

mitinita scrie:Absolut DEMENTIAL!!!! :master: :master: :master: =D> =D> =D> Nu cred ca am mai vazut asa ceva vreodata!Superb!

Multumesc Mitinita :hug: :pup: :love:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 26/01/2012 09:32

Alina, hai sa iti spun cum fac eu linguritee de fondant.....decupez intr-un carton gros de 3 mm o forma de lingurita.....cartonul nu e chiar carton, e ceva ce seamana cu plasticul....doua foi subtiri si lipite intre ele cu o treia foie ( asta este ondulata).
Desenez forma si apoi cu o lama subtire si NOUA ( neaparat asa, ca sa fiu sigura ca nu imi raman scame de la carton si totul este perfect taiat) decupez. In locul ramas gol, pun o bucatica de fondant si cu sucitoarea intind. Fondantul intra exact in forma dorita ( matrita) si sucitorul isi face treaba si el, intinde subtire de tot fasia de fondant. Tot cu lama aia ascutita, decupaz marginea linguritei ( se vede prin fondant bine). Ridic apoi cartonul si scot fondantul decupat deja. Modelez putintel lingurita si o sprijin , ...coada pe sucitor sa ii dau o forma putin mai arcuita si ligurita ca atare, o sprijin pe masa , pe o bucatica mica de folie de aluminiu sa nu se lipeascade masa, pana se usuca. In felul asta iti ramane o lingurita fina, subtire si pe ea poti desena sau lipi ce vrei( dupa ce s-a uscat, normal)....sper ca m-m facut inteleasa :? :? ....e tarziu la mie si sant ca Zombi acuma mi e inchid ochi de somn :cascat: :cascat: .... :hug:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 26/01/2012 09:38

Gata, s-a terminat concursul! :lol: Cine se mai inscrie dupa Alina, sa vad si eu?!

alina_i
Bucatar Sef

Mesajde alina_i » 30/01/2012 10:01

pupi scrie:Alina, hai sa iti spun cum fac eu linguritee de fondant.....decupez intr-un carton gros de 3 mm o forma de lingurita.....cartonul nu e chiar carton, e ceva ce seamana cu plasticul....doua foi subtiri si lipite intre ele cu o treia foie ( asta este ondulata).
Desenez forma si apoi cu o lama subtire si NOUA ( neaparat asa, ca sa fiu sigura ca nu imi raman scame de la carton si totul este perfect taiat) decupez. In locul ramas gol, pun o bucatica de fondant si cu sucitoarea intind. Fondantul intra exact in forma dorita ( matrita) si sucitorul isi face treaba si el, intinde subtire de tot fasia de fondant. Tot cu lama aia ascutita, decupaz marginea linguritei ( se vede prin fondant bine). Ridic apoi cartonul si scot fondantul decupat deja. Modelez putintel lingurita si o sprijin , ...coada pe sucitor sa ii dau o forma putin mai arcuita si ligurita ca atare, o sprijin pe masa , pe o bucatica mica de folie de aluminiu sa nu se lipeascade masa, pana se usuca. In felul asta iti ramane o lingurita fina, subtire si pe ea poti desena sau lipi ce vrei( dupa ce s-a uscat, normal)....sper ca m-m facut inteleasa :? :? ....e tarziu la mie si sant ca Zombi acuma mi e inchid ochi de somn :cascat: :cascat: .... :hug:

Eu m-am gandit sa presez pasta de zahar intre 2 lingurite :wink:
Data viitoare am sa incerc si vad ce iese :D
Daca nu sunt multumita - trecem la planul B :P

Multumesc de idee :hug: :pup: :love:

alina_i
Bucatar Sef

Mesajde alina_i » 30/01/2012 10:03

elena.elena scrie:Gata, s-a terminat concursul! :lol: Cine se mai inscrie dupa Alina, sa vad si eu?!

Elena draga, nu stiu ce sa fac? :shock:
Sa ma bucur sau sa fug mancand pamantul? :clipocit:

anisoara67
Bucatar in devenire

Mesajde anisoara67 » 02/02/2012 08:06

O artista asa cum te stiu =D> =D> =D> :flower: :flower: :flower:
Vot maxim de la mine! :peace: :flower: :love:
anisoara

carmenica
Bucatar in devenire