Cozonac neframantat

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

monica_stefanescu
Incepator

Re: Cozonac neframantat

Mesajde monica_stefanescu » 10/01/2010 11:35

este prima reteta de cozonac in care vad ca se face maiaua din amestec de faina, oua, drojdie, etc si se lasa la rece pina a doua zi. am sa injumatatesc cantinatea de ingrediente pt ce ies mult prea multi cozonaci din reteta de aici si am sa o fac sigur de ziua sotului meu, in martie. este foarte interesant modul de preparare al acestui cozonac. am sa impartasesc experienta mea cu aceasta reteta dupa ce o incerc si vad ce rezultate obtin.
multumesc mult ca ai scris-o si ca nu ai uitat gospodinele carora nu le place sa framinte la cozonac pina isi dau duhul :)

d_dana_a
Bucatar de talie internationala

Mesajde d_dana_a » 11/01/2010 12:12

monica_stefanescu scrie:este prima reteta de cozonac in care vad ca se face maiaua din amestec de faina, oua, drojdie, etc si se lasa la rece pina a doua zi. am sa injumatatesc cantinatea de ingrediente pt ce ies mult prea multi cozonaci din reteta de aici si am sa o fac sigur de ziua sotului meu, in martie. este foarte interesant modul de preparare al acestui cozonac. am sa impartasesc experienta mea cu aceasta reteta dupa ce o incerc si vad ce rezultate obtin.
multumesc mult ca ai scris-o si ca nu ai uitat gospodinele carora nu le place sa framinte la cozonac pina isi dau duhul :)

Cu placere :flower: , sper sa iti placa... :flower:
Imi place sa gatesc...
Imagine

strumph
Incepator

Mesajde strumph » 25/02/2010 12:52

interesanta reteta si cred k iese foarte gustos!

me_elena
Incepator

Mesajde me_elena » 25/02/2010 12:54

arata foarte bine sh cred ca e si f gustos

liana10
Bucatar in devenire

Mesajde liana10 » 04/03/2010 01:27

Mamaaa, ce pufosenie de cozonaci! :buuun: =D>
Arata nemaipomenit de bine! :master: :master:
O sa mai tai din ingrediente ca sa-mi iasa maxim doi...ca noi suntem putini...p'ala micu nu-l pun la socoteala, desi ar trebui...hm, ma mai gandesc :?
:pup: :hug:

d_dana_a
Bucatar de talie internationala

Mesajde d_dana_a » 04/03/2010 04:48

liana10 scrie:Mamaaa, ce pufosenie de cozonaci! :buuun: =D>
Arata nemaipomenit de bine! :master: :master:
O sa mai tai din ingrediente ca sa-mi iasa maxim doi...ca noi suntem putini...p'ala micu nu-l pun la socoteala, desi ar trebui...hm, ma mai gandesc :?
:pup: :hug:

O sa iti placa e asa de aromat, dar cel mai important este ca nu trebuie sa framanti mult ca la ceilalti cozonaci :peace: :hug: :pup:
Astept sa imi spui daca ti-a placut :hug:
Imi place sa gatesc...

Imagine

liana10
Bucatar in devenire

Mesajde liana10 » 05/03/2010 11:09

Stai ca acusi vine Pastele si ma pun pe treaba :)
Pana atunci am facut mucenici, ca pe 9 martie sarbatorim cei 40 de mucenici, tot din aluat neframantat, tot niste pufosenii, o sa vezi :wink:
:pup: :flower:

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”