Scufita Rosie

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 08/02/2009 12:49

foxy55 scrie:Si nu lipseste numai faina lipsesc chiar si ouale, cate oua??? Chiar nu a vazut nimeni ca lipsesc din reteta???? De ce postati retetele aiurea? Eu inteleg ca se mai greseste dar de ce nu verificati? :( Imi pare rau ca m am ambalat degeaba, pana la urma singurul forum adevarat si sigur ramane CULINAR.RO FORUM, acolo ai cu cine discuta, intreba, aici vad ca nimeni nu raspunde.

Nu trebuie sa condamni o intreaga comunitate doar pentru ca nu ti-a raspuns autoarea retetei. Fetele nu au nici o vina, si daca nu cunosc reteta nu au cum sa iti dea detalii. Daca pe culinar ai cu cine DISCUTA, de ce nu ai intrebat acolo de aceasta prajitura , sigur ti-ar fi raspuns :flower:

Sidonia
Bucatar in devenire

Mesajde Sidonia » 08/02/2009 02:23

Foxy...pune 4 oua si 14 linguri cu faina....
Atat pot sa te ajut...miha nu stiu unde este, dar i-am trimis un mesaj...
ImagineImagineImagine

octavian
Moderator

Mesajde octavian » 08/02/2009 03:58

uite ca ai primit si raspuns Roxy. sper ca nu te-ai inscris doar ca sa ne spui ca pe alte forumuri primesti raspuns la nelamuriri mai repejor :rusine:

spor la bucatarit!

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 08/02/2009 08:08

Sidonia scrie:Foxy...pune 4 oua si 14 linguri cu faina....
Atat pot sa te ajut...miha nu stiu unde este, dar i-am trimis un mesaj...

daca putea ar fi raspuns Miha sunt sigura :) , iti multumim Sidy de ajutor :pup: :hug:

apropo ,se mai numeste si altfel aceasta prajiturica eu nu o cunosc :?

foxy55
Incepator

Mesajde foxy55 » 10/02/2009 07:23

Multumesc fetelor de ajutor, eu a trebuit sa execut prajiturica duminica, asa ca am cautat de am zapacit reteta si in final am gasit o scrisa corect. Ce m a uimit este ca nimeni nu a observat ca lipsesc doua ingrediente de la blat. Intr adevar tortuletul este minunat, mi a iesit ca in poza. Sunt 3 oua si 125 g faina. :) Mai aveam o nelamurire la crema de branza, specifica ca se amesteca toate, eu insa am gasit altfel intrebuintarea laptelui si prafului de frisca. Adica, amestecam branza cu zahar, zahar vanilat si apoi batem frisca pe care o incorporam usor in branza, a iesit excelent. Deasupra n am mai pus acel jelee rosu doar cateva visine si cioco rasa.
Este adevarat ca m am suparat fff tare, deoarece nu este prima data cand gasesc retete date aiurea :( Voi nu aveti nici o vina :)

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”