Clatite americane (pancakes) cu ciocolata sau afine

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Simona3
Bucatar

Clatite americane (pancakes) cu ciocolata sau afine

Mesajde Simona3 » 07/03/2007 10:34

Aceste clatite sint ca niste placintele, au mare trecere la copii, (si la adulti daca mai raman) la micul dejun, variantele sint nenumarate, le scriu doar pe cele incercate de mine si care sint foarte bune: zmeura, mure, struguri, cirese, banane felii, mere rase, branza de vaci, , sunca cubulete, branza telemea rasa. Se pot pune fructe crude, inghetate, pe care le dezgheti in prealabil, sau din dulceata, ca si afine, zmeura, mure. Nu am facut niciodata cu fructe din compot, asa ca nu stiu daca iese bun.

Astazi am facut cu ciocolata si cu afine.
Ingrediente:
220 grame faina
2 lingurite rase de praf de copt
1 lingurita de bicarbonat de sodiu
1/2 lingurita de sare
3 linguri de zahar
2 oua, albusele batute spuma si apoi incorporati galbenulele
700 ml lapte batut , azi am folosit kefir, nu am avut lapte batut (+ /- ca sa fie ca o smantana groasa)
60 ml unt topit, plus pentru tigaie
1 lingurita vanilie lichida

Pentru umplutura: afine, ciocolata.

Foarte important: nu amestecati compozitia prea mult!!!, Trebuie sa aibe mici gogoloase.

1.Intr-un container amesteci toate ingredientele uscate: faina, praf de copt, bicarbonat de sodiu, sare, zahar.

2.Intr-un alt container amesteci ouale batute spuma, laptele batut,untul si vanilia.

3.Combini cele doua compozitii, uscate si lichide cu mare grija doar pina se incorporeaza, nu prea mult!!!!

Incingi putin unt intr-o tigaie teflon, apoi pui cu un polonic mic compozitia in tigaie ( can 60 ml fiecare, dupa ochi), vreo 4-5 . Dupa 1 minut presari ciocolata sau fructe, sau ce-ti pofteste inima.
Cind s-au rumenit, le intorci cu o paleta si le lasi pina se rumenesc .
Le servesti calde, cu o lingurita de frisca si citeva picaturi de miere presarata pe ele. Se pot manca si cu sirop de artar. Daca faceti cu banane, cind le intoarceti puneti putina lamaie stoarsa, bananele sint prea dulci fara putina lamaie.
Pofta Buna!
Fişiere ataşate
P1010725.JPG
Nu am mai apucat sa pun frisca si miere sau sirop, fetele mele s-au repezit sa le manance asa cum le vedeti!
P1010725.JPG (50.87 KiB) Vizualizat de 67022 ori
P1010724.JPG
Asa arata cind le intorci pe partea fara umplutura
P1010724.JPG (42.56 KiB) Vizualizat de 67022 ori
P1010718.JPG
Cu ciocolata
P1010718.JPG (40.44 KiB) Vizualizat de 67022 ori
P1010708.JPG
Inainte de a pune afinele
P1010708.JPG (31.38 KiB) Vizualizat de 67022 ori
P1010713.JPG
Afine, ciocolata si compozitia de clatite
P1010713.JPG (53.88 KiB) Vizualizat de 67022 ori
P1010704.JPG
Compozitia de clatite
P1010704.JPG (31.22 KiB) Vizualizat de 67022 ori
P1010730-1.JPG
Ingredientii, am uitat sa pun untul in poza
P1010730-1.JPG (35.58 KiB) Vizualizat de 67022 ori

beba
Incepator

Mesajde beba » 08/03/2007 07:36

:? vreau si eu la mama acasa sa-mi faca clatite.... Foarte gustoase :buuun: :buuun: :buuun: si frumoase clatitele tale :flower: :flower:
Am sa le incerc si eu

Simona3
Bucatar

Mesajde Simona3 » 08/03/2007 07:56

beba scrie::? vreau si eu la mama acasa sa-mi faca clatite.... Foarte gustoase :buuun: :buuun: :buuun: si frumoase clatitele tale :flower: :flower:
Am sa le incerc si eu

Beba, si eu vreau la mama mea acasa sa-mi faca clatite!!
Dar acuma sint si eu mama si copiii asteapta ca eu sa le fac clatite!
Si in plus mama este peste mari si tari, dar cind vine la noi, ea ne rasfata groaznic, cu mancaruri bune, bunute! :hug:
Multumesc de vorbele calde!
Simona

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 08/03/2007 08:20

:o ma trezesc si eu oarecum linistita si peste ce dau ??:x asa clatite pufoase cred ca nu am vazut niciodata :o ramane sa mai si gust :)
draga simona, daca mai faci astfel de minunatii, posteaza-le intr-o zona a forumului in care eu nu am acces. stiu ca nu exista astfel de zona, dar trebuie sa o inventam :hug: :pup:

Simona3
Bucatar

Mesajde Simona3 » 08/03/2007 08:44

cara scrie::o ma trezesc si eu oarecum linistita si peste ce dau ??:x asa clatite pufoase cred ca nu am vazut niciodata :o ramane sa mai si gust :)
draga simona, daca mai faci astfel de minunatii, posteaza-le intr-o zona a forumului in care eu nu am acces. stiu ca nu exista astfel de zona, dar trebuie sa o inventam :hug: :pup:

Multumesc de aprecieri, sa sti ca sint foarte bune, eu le fac de 1-2 ori pe saptamana, cu diferite fructe, copii mei le adora! Si pot spune ca adausul de fructe este ideea mea, nu am citit-o nici unde!
Cara, ce frumoasa esti in poza pe care ne-ai pus-o astazi, puternica si sensibila in acelasi timp, cu multa personalitate si foarte autentica! Minunat!
Cine este in poza de pe profilul tau, tu cind erai mica sau fetita ta?
Simona

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 09/03/2007 09:21

Simona, ce bine arata! :buuun: Sunt bune,am facut si eu odata dar simple doar cu miere deasupra,asa gasisem reteta,acum pot sa le incerc si cu toate variantele propuse de tine.Grazie! :flower:

Simona3
Bucatar

Mesajde Simona3 » 09/03/2007 09:25

nicoleta64 scrie:Simona, ce bine arata! :buuun: Sunt bune,am facut si eu odata dar simple doar cu miere deasupra,asa gasisem reteta,acum pot sa le incerc si cu toate variantele propuse de tine.Grazie! :flower:

Nico, multumesc, copii mei care sint foarte mofturosi, mananca cu foarte mare placere pancakes, as putea sa le fac zilnic. Plus, daca nu folosesti toata compozitia, pune-i o folie si las-o la frigider, 1-2 zile este OK!
Simona

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 09/03/2007 09:33

Simona3 scrie:
nicoleta64 scrie:Simona, ce bine arata! :buuun: Sunt bune,am facut si eu odata dar simple doar cu miere deasupra,asa gasisem reteta,acum pot sa le incerc si cu toate variantele propuse de tine.Grazie! :flower:

Nico, multumesc, copii mei care sint foarte mofturosi, mananca cu foarte mare placere pancakes, as putea sa le fac zilnic. Plus, daca nu folosesti toata compozitia, pune-i o folie si las-o la frigider, 1-2 zile este OK!
Simona

Pai chiar mi se intamplase, facusem multa compozitie si am pus-o in frigider,asa le-am terminat a doua zi.

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 10/03/2007 01:28

Simona, foarte frumos si foarte gustos.. Desi nu mai mananac dulciuri, pancake-urile tale imi fac cu ochiul.. Trebuie sa scpun ca aici in canada, in loc de fructe (stiu ca este ideea ta originala..felicitari) "clatitele" se mananca cu sirop de artar.. este ceva foarte special si eu (inca ) sunt indragostit de ele..

Simona3
Bucatar

Mesajde Simona3 » 10/03/2007 02:18

soothe scrie:Simona, foarte frumos si foarte gustos.. Desi nu mai mananac dulciuri, pancake-urile tale imi fac cu ochiul.. Trebuie sa scpun ca aici in canada, in loc de fructe (stiu ca este ideea ta originala..felicitari) "clatitele" se mananca cu sirop de artar.. este ceva foarte special si eu (inca ) sunt indragostit de ele..

Multumesc Dan, ai dreptate, ideea cu fructe este a mea, si de cele mai multe ori folosesc frozen mixed berries, asa ne place cel mai mult, dar si cele cu ciocolata pentru copii. Sa sti ca nu sint prea dulci.
Tocmai am terminat o banana bread si o sa o postez la retete ilustrate, este fara unt, cu grains, doar 2 oua si lapte batut, deci foarte sanatoasa comparat cu retetele bazice de banana bread. Reteta pot spune ca este a mea, am schimbat foarte mult cele 3 retete originale de unde m-am inspirat, si nu este prea dulce.
Citesc cu mare placere ceea ce postezi tu, vorbesti cu mare intelepciune intotdeana!

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”