Biscuiti moi cu branza de vaci

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 01/01/2013 07:51

Becca, sant atre buni, ai mei " se bat" pe ei cand sant usor calduti.Multumesc pentru apreciere :hug: si un an nou fericit :hug:

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 02/01/2013 12:44

Eleganti :peace: Sarbatoresti :!:

Pupi :master: :flower:

Am mai scris si o repet: sunt indragostita de bucataria ruseasca...pacat ca nu cunosc limba...

Iar acesti biscuiti sunt o dovada =D> =D> =D>

:hug: :hug: :hug:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 02/01/2013 01:19

Da' pe astia cand pacatele mele i-ai facut??????????? Ca parca eram toate la chef, daca bine-mi amintesc :?

Mai, mai, mai, esti pe modul ubicuuuuu - adica esti peste tot!!!

Foarte gingasi, eleganti si gustosi biscuitii astia. Sa-i fac, sa nu-i fac?????

Pupi, sacul tau cu retete este fara fund, bag sama :vis:

=D> =D> =D> :flower: :flower: :flower: si succesuri la concurs :peace: :peace: :peace:

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 02/01/2013 03:29

imi place mult forma pe care ai facut-o la biscuiteii astia,de incercat sigur :master:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 02/01/2013 10:46

Lucia, asa e ..ai mare dreptate, bucataria ruseasca e tare buna. Nici eu nu cunosc limba. Am norocul sa am cateva prietene pe aici, rusoaice maritate cu romani si cu ele mai schimb retete uneori. Am primit cetava ( doua) retete de torturi tare bune, am sa le pregatesc in viitorul apropiat si am sa le postez. Nu le-am mai facut dar am mancat la ele si sant foarte, foarte bune. Abia astept sa imi incerc veleitatile :P ...multumesc :hug: :hug: :pup: :pup:
Ultima oară modificat 03/01/2013 01:18 de către pupi, modificat 1 dată în total.

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 02/01/2013 10:50

Iulia :P :P poti sa ii faci...e o reteta tare veche, cred ca e tare cunoscuta prin partile de la estul Romaniei :wink: dar sant tare buni.
Cand i-am facut??
In timp ce eram cu voi la chef mai eram si cu ochiul pe la oale =)) . Am postat reteta chiar inainte de miezul nopti la voi ca am vazut ca nu sant la concurs decat 3 concurente...mi-am spus ca pentru variatie sa mai fie inca una( sincer , nu era in plan :peace: ).
Oricum este acuma acolo :D ....mersi mult si da, incearca-i ca sant tare buni. Mie imi place sa ii fac cu lamaie, o ador si cu aroma asta gustul este mai fin decat cu vanilie :wink: :hug: :hug:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 02/01/2013 10:53

Yaya si mie imi place forma lor si daca ai grija sa nu se topeasca untul in ei( la framantat) se desfac in foite si sant super buni. Daca ai chef si iti place sa te joci , dupa caz, poti sa pui in ei si "ravase" micute...sa vezi surpriza atunci :P :hug: :hug:

naskwik
Incepator

Mesajde naskwik » 14/01/2013 12:35

E ceva inedit pentru mine, acum m-as apuca de copt, dar din pacate am doar branza grasa la frigider :( le voi face sigur si vin cu poze :) reteta e superba, felicitari :flower:
Ai zis ca e o reteta ruseasca, dar eu o vad pentru prima data :P

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 14/01/2013 07:59

naskwik, reteta o am de la bunica mea din partea tatalui. Ea locuia intr-un sat langa Cernauti si acolo a locuit de cand a vazut lumina zilei si pana a murit cu o singura exceptie de vreo 9-10 ani cat a fost deportata in Siberia. De unde a avut ea reteta si cum a ajuns in posesia mamei mele nu am nici cea mai mica idee . Eu am spus ca este ruseasca pentru ca de acolo o am eu dar se poate sa fie din alta parte sau sa fie cunscuta doar intr-o parte a fostei tari si nu in toata. Se intampla de foarte multe ori ca retetele dintr-o zona a unei tari sa nu fie cunoscuta in alta zona.
Dar asta chiar nu are nici o importanta....ce conteaza este ca iti place si vrei sa o faci, ca imi acorzi incredere si asta ma bucura mult.
Imi pare bine ca ai remarcat-o si iti place si te astept cu impresii :hug: ...multumesc

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”