Tort "BUCURESTI"

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

xanora
Bucatar Sef

Mesajde xanora » 03/01/2015 11:30

Draga mea Pupi,
Iti multumesc pentru toate retetele de prajituri si torturi impartasite cu noi aici pe RC. Ca si pentru toate sfaturile si secretele, fara de care nu am reusi nimic.

Pentru aniversarea de un anisor a lui Dacian m-am incumetat sa fac tortul Bucuresti. Cand am citit prima data reteta m-am gandit daca intr-adevar este tortul arhicunoscut in familia mea, cel nelipsit pana la o anumita varsta de pe mesele festive. Si rezultatul nu m-a decceptionat. Doar ca, din putina graba si sarind niste pasi la crema, am renuntat la crema de fistic :(

Asa cum ai zis, trebuie insistat destul de mult la insiropat, pas la care eu am trisat un pic :D Data viitoare voi face totul a pie de letra, cum zice spaniolul, si nu mai dau gres.
Mesajul de pe tort a iesit un pic mai stangaci din cauza unei ustensile noi ce nu a mers prea bine, cum ziceam next time :P Si tot data viitoare voi incerca sa am esenta de fistic in termen, nu expirata din 2010, ceea ce a dus la aruncarea cremei.

Inca o data, multumesc!

:blushing: :master: :master: :hug: :flower: :peace:
Fişiere ataşate
tort_dacian.jpg
tort_dacian.jpg (62.28 KiB) Vizualizat de 655 ori
cimg5399.jpg
cimg5399.jpg (110.73 KiB) Vizualizat de 655 ori
cimg5401.jpg
cimg5401.jpg (91.29 KiB) Vizualizat de 655 ori
xanora
"Eu sunt o-mperechere de straniu
Şi comun,