Mamici si viitoare mamici insarcinate

Esti proaspata mamica si nu stii ce alimentatie e ideala pentru copilul tau? Aici poti discuta cu alte mamici care au trecut sau mai trec inca prin aceleasi probleme ca si tine.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

ablodde
Incepator

Mesajde ablodde » 04/06/2009 12:31

Felicitari Thea pt copii si pt botez! Parca mai ieri ne anuntam sarcinile si uite ca voi sunteti deja mamici. Eu sunt aproape la 5 luni de sarcina (trebuie sa nasc daca totul e ok pe 9 octombrie). Ma bucur cand vad pozele de dupa nastere si ca ai pierdut toate kg acumulate in timpul sarcinii. Eu incep sa ma stresez, am impresia ca sunt un balon gata sa explodeze. In 5 luni am deja 9 kg in plus :cry: Dar din fericire sarcina decurge foarte bine, pot sa lucrez, sunt destul de activa, merg inca pe jos la serviciu. Doar ieri seara am avut parte de niste teribile arsuri la stomac.
Abia astept sa fiu si eu mamica. Bebele meu o sa fie baiat!!!
Alex

DanuKa
Bucatar in devenire

Mesajde DanuKa » 04/06/2009 06:32

felicitari si tie ablodde ptr baietel ....

si eu pe 19 octombrie - cel tarziu 26 - trebuie sa nasc , dar nu stiu inca ce o sa fie , peste 2 saptamani o sa aflu :D

si eu am trecut prin niste experiente dure la inceput dar acuma suntem bine ,si eu am luat deja 5 kg si arat a balon
da nu-i bai , numa sa fie bebeii bine .

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 05/06/2009 09:52

ablode, Danuka, va doresc sarcina usoara si copii sanatosi!
Eu am ramas cu multe kg dar deocamdata alaptez si nu am voie sa tin dieta, dar peste un an voi fi slaba cum n-am mai fost! =)) Adica eu nu am fost niciodata slaba slaba, dar am de dat mult jos. Nu imi pare rau pentru ca fetita mea e sanatoasa si creste, creste, e o bucurie imensa sa fii mamica!

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 05/06/2009 10:41

Aquarius, mersi :flower: ,
Adriana Stefan , Sonia si verisoara ei au dansat aproape tot timpul :lol:
Adi, mancarea a fost f buna; a mai fost si supa cu garteni, nu foarte reusita si salata de varza proaspata langa friptura, salata nu are foto :wink:
Yafa :hug:
Ablode, sarcina usoara :) , nu-ti face griji de kg, scapi de ele cumva dupa ce nasti :wink: :wink: :wink: , si eu mai am cateva kg in plus, inca nu pot purta chiar toate rochitzele :? :? :? dar eu am facut abonament la fitness si merg cand am timp; fara sport nu am nici o sansa sa scap de kg in plus, eu nu am tinut regim niciodata si nici nu o sa tin 8) , prefer sa fac miscare si sa mananc ce poftesc :vis:
Ce nume o sa-i dai baietelului ?
Danukka, sarcina usoara, sa ne anunti cand afli ce va fi BB :hug:
Elena :hug: :hug: :hug: tu ai o printzesa acasa
:love: :love: :love:
Fişiere ataşate
100_2205.JPG
100_2205.JPG (37.85 KiB) Vizualizat de 2916 ori

ablodde
Incepator

Mesajde ablodde » 08/06/2009 12:17

Multumesc pentru incurajari!!! ieri seara l-am simtit pt prima data miscandu-se, adica mi-a dat vreo 3-4 ghionturi in burtica. a fost o senzatie tare bizara si placuta in acelasi timp.
DanuKa, o sa fim mamici aproape in acelasi timp, felicitari pt sarcina.
Elena, asa zic si eu, ca dupa ce o sa nasc si o sa alaptez, o sa fiu mai slaba ca niciodata =)) Oricum, cel mai important e sa ne fie copiii sanatosi si noi sa putem sa-i crestem.
Va pup pe toate si-mi pare bine ca pot impartasi cu cineva aceasta experienta.
Alex

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 17/06/2009 09:10

Dragi mamici si viitoare mamici, ce mai faceti? Noi crestem, nu asa cum ar trebui (zic doctorii) dar incetut, mai avem diverse priobleme de varsta, plangem tare cateodata dar noaptea dormim cate 8 ore, fapt care ii bucura pe mama si pe tata! :D
In alta ordine de idei, incercand sa aflam de ce nu creste Eva mai mult ( a luat doar 1 kg in 2 luni in loc de 1,5 cat ar trebui) dr ma intreaba ce mananc eu, ii spun ca de regim, si aflu ca nici rosiile ,castravetii si alte multe alimente nu sunt permise, pe langa cele stiute deja(mazare,fasole, varza, ceapa etc). Voi ce mancati mamicilor care alaptati sau ati alaptat?! Lista e foarte scurta cu alimente permise, lactate , carne, orez si ...ceva fructe, nici alea multe, ca fermenteaza... Sunt in pana de idei si poate ma ajutati... Va pupam cu mult drag, Eva si mamica ei! :hug: :flower:
Fişiere ataşate
eva rc1.jpg
eva rc1.jpg (28.59 KiB) Vizualizat de 2850 ori
eva rc2.jpg
eva rc2.jpg (19.05 KiB) Vizualizat de 2850 ori

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 17/06/2009 10:19

elena ce scumpa e printesa ta :hug: :flower: :flower: e super ca o vede cum creste :hug: :flower:
Imagine

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 19/06/2009 10:58

Buna,ce faceti?elena,ce ii faci de doarme cate 8 ore?neintrerupt?nu se trezeste sa pape?ca piticul meu se trezeste la fiecare 2 ore sa pape si ma termina..si cu praful de orez in laptic si tot e infometat mereu.acum 3 zile a papat 2 lingurite de piure de piersica,ii place sa pape cu lingurita si se uita la noi in farfurie cand mancam si se linge pe buze :P .
Thea,ce mare e piciul tau!noi mai avem doua saptamani pana la botez.Sambata viitoare pe 27 iunie avem cununia civila.iar duminica urmatoare,pe 5 iulie ,botezul si nunta.deja i-am cumapart costum lui bb cu vesta si lavaliera ca al lui tati,de ginerica :P .
Elena,sa stii ca sunt chiar nerabdatoare sa-mi spui cum reusesti sa faci micuta sa faca nani toata noaptea.esti o norocoasa!va pupam :pup:

DanuKa
Bucatar in devenire

Mesajde DanuKa » 20/06/2009 02:49

offf Elena , nu te lua dupa standarde , nici noi adulctii nu suntem exact cum ar trebui , important este ca bebica creste si e sanatoasa , ar trebui sa te ingrijorezi cand nu ar creste deloc , e bine si 1 kil decat deloc .....
legat de alaptat , aceleasi sfaturi sunt peste tot , odihna si apa sau ceai mult , sau lapte daca iti place , eventual am auzit despre Nutrinatal , un produs naturist care stimuleaza lactatia , cine stie poate te ajuta desi uneori conteaza calitatea decat cantitatea .

parerea mea este ca bebica arata foarte bine , :wink:

DanuKa
Bucatar in devenire

Mesajde DanuKa » 20/06/2009 02:50

am facut si noi ecografia de 22 de saptamani si se pare ca o sa avem o fetitza , si am ales deja numele de Izabella :D

Înapoi la “Bucataria mamicilor”