Waffles fara gluten

Suferiti de o boala care va determina sa tineti regim? Si totusi nu percepeti asta ca pe o corvoada deoarece cunoasteti nenumarate combinatii ale mancarurilor permise? Faceti si altora viata mai usoara prezentand aceste mancaruri dietetice si de regim.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Waffles fara gluten

Mesajde pupi » 13/02/2011 10:10

Ala mic a vrut azi sa manance waffles la micul dejun si cum nu ma dau in laturi de la nimic atunci cand e vorba de el am purces la treaba...am zis ca am sa fac o portie de waffels din faini fara gluten si sa stiti ca au iesit o bunatate :buuun: ...mi-au iesit din cantitatea care urmeaza 12 waffles, el a mancat 4 bucati si restul le-am pus la congelator, impachetate cate doua...se pastreaza asa pana la 3 luni si cand se folosesc, doar se scot, se decongeleaza pentru cateva secunde la microunde si apoi se pun la prajitorul de paine la pozitie light , doar cat sa le faca din nou crocante , nu sa le prajeasca.
Prima data am sa incep cu amestecul de faini care este bun la toate dulciurile care se prepara fara drojdie. La unele retete se cere guar gum pe langa faini , dar de data asta nu este nevoie. La alte retete se poate inlocui guar gum cu seminte de Chia inmuiate in apa.
In fine sa trecem la treaba :) ...cine stie de unde sare iepurele si intereseaza pe cineva si waffes-urile astea fara gluten.... Pentru varianta fara lactate se poate inlocui laptele de vaca cu cel de soia sau migdale/coconut, iaurtul cu cel de soia cu gust de vanilie si untul cu unt vegetal sau margarina

Amestec de faini ( pentru mai multe portii/intrebuintari)

150 gr faina de orez alb( vezi modul de preparare in casa)
150 gr faina de sorghum ( am pus tot de orez )
100 gr faina de tapioca
140 gr amidon de porumb ( sau cartof)
140 gr faina de migdale sau faina de coconut( vezi modul de preparare in casa)

Se pun toate fainurile intr-un vas mai mare si cu ajutorul unui tel , se amesteca foarte bine. Se pastreaza in punga de hartie, la congelator sau la frigider, in cutie inchisa ermetic.

Pentru Waffles

100 gr faina din amestecul de mai sus ( pregatit din timp)
2 oua
100 gr iaurt simplu
125 ml lapte
1 lingura zahar
1 lingurita bicarbonat alimentar
1 lingurita de praf de copt
1/2 lingurita sare( sau mai putin)
50 gr unt moale de tot
sirop de ciocolata, frisca, fructe sau sirop de fructe, sirop de artar , toate pentru servit ( dupa preferinta)

Se incalzeste aparatul de waffles.
Se bat ouale intr-un vas ceva mai mare, se adauga apoi iaurtul si laptele. Se amesteca bine.
Faina se amesteca cu zaharul,praful de copt, bicarbonatul si sarea si apoi, treptat se adauga peste oua amestecand intruna. La urma se adauga si untul topit.
Se pune cate o jumatate de polonic de amestec la fiecare forma de waffle si se coc conform instructiunilor aparatului.
Se serrvesc dupa dorinta, cu sirop de artar, frisca si fructe, sos de cciocolata si zmeura, etc . .
In cazul in care nu se consuma toate waffles-urile, se pot pastra la congelator pana la 3 luni.
.
Fişiere ataşate
018 waffles.jpg
018 waffles.jpg (44.96 KiB) Vizualizat de 3350 ori
016 waffles.jpg
016 waffles.jpg (36.9 KiB) Vizualizat de 3350 ori
015 waffles.jpg
015 waffles.jpg (33.9 KiB) Vizualizat de 3350 ori
014 waffles.jpg
014 waffles.jpg (47.92 KiB) Vizualizat de 3350 ori
012 waffles.jpg
012 waffles.jpg (44.6 KiB) Vizualizat de 3350 ori
008 waffles.jpg
008 waffles.jpg (39.9 KiB) Vizualizat de 3350 ori
007 waffles.jpg
007 waffles.jpg (14.55 KiB) Vizualizat de 3350 ori
006 waffles.jpg
006 waffles.jpg (28.61 KiB) Vizualizat de 3350 ori
005 waffles.jpg
005 waffles.jpg (26.81 KiB) Vizualizat de 3350 ori
004 waffles.jpg
004 waffles.jpg (38.91 KiB) Vizualizat de 3350 ori
003 waffles.jpg
003 waffles.jpg (34.73 KiB) Vizualizat de 3350 ori
002 waffles.jpg
002 waffles.jpg (35.47 KiB) Vizualizat de 3350 ori
001 waffles.jpg
001 waffles.jpg (52.43 KiB) Vizualizat de 3350 ori
014 waffles.jpg
014 waffles.jpg (47.92 KiB) Vizualizat de 3350 ori

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 13/02/2011 02:48

Vai, ce bunatate !!!
Am cumparat si eu- am gasit in sfarsit !- un aparat pentru waffe.

Il voi inaugura cat de curand, poate cu o reteta clasica la inceput...dar... cu mine nu se stie niciodata :wink: :wink: :wink:

Cat de aspectuoase sunt ale tale :roll: :roll: :roll: si ce pofta mi-ai facut :buuun: :buuun: :buuun:

Minunate !!!

=D> =D> =D>
:flower: :flower: :flower:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

Înapoi la “Sanatate - diete si regimuri alimentare”