Vreau sa slabesc dupa nastere

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

clarice
Incepator

Vreau sa slabesc dupa nastere

Mesajde clarice » 10/04/2008 06:54

eu ma numesc Silvia si as vreau sa slabesc dupa nastere dar nu stiu ce cura sa fac deocamdata alaptez copilul si vreu sa va intreb daca stiti vreo cura de slabit multumesc :hug:
benedic

Inny
Incepator

Mesajde Inny » 10/04/2008 07:25

Cit timp alaptezi NU TINE REGIM!
Poti sa incepi sa faci gimnastica, cite putin, dar daca tii regim ti se va micsora cantitatea si calitatea lapticului.
Youth is wasted on the young.

George Bernard Shaw

alexia291101
Bucatar in devenire

Mesajde alexia291101 » 11/04/2008 10:32

Iti spun acelasi lucru:nu tine regim cit alaptezi. Fa multa miscare si alt sfat pe care l-am primit eu dar nu l-am pus in aplicare si rau imi pare:poarta burtiera.
Iulia Cristina

alexangel
Incepator

Mesajde alexangel » 15/05/2008 12:39

Buna Silvia! :) am vazut ca vrei sa slabesti dupa nastere si inca mai alaptezi, si eu am un baietel de 4 luni si alaptez la san. Acu o luna si jumatate si eu mi-am pus aceeasi problema ca si tine, cum sa slabesc ca sa nu daunez copilului? si am cautat informatii pe net, pana am ajuns la concluzia ca trebuie sa elimin dulciurile, prajelile, fainoasele si orice fel de sucuri din comert (acidulate sau neacidulate) si sa stii ca slabesc cate 1-1.5 kg pe saptamana fara mare efort. Dar foarte importante sunt lichidele, ca sa avem laptic de ajuns pt ingerasi, eu beau 3-4 litri de lichide pe zi sub forma de apa, ceaiuri, apa cu lamaie si miere, lapte si supe, cat mai multe supe de pui cu zarzavat, iar meniul de dimineata poate consta in branza de vaci sau oua fierte sau cereale cu lapte, la cina pui sau peste(gratar sau fiert) si piure de cartofi sau mamaliguta, totul insa in cantitati moderate. Ca si gustare sa aveti la indemana mere, kiwi, banane (2-3 pe saptamana), iaurt simplu. Eu dupa ora 19:00 nu mai mananc nimic si o data pe saptamana puteti sa va rasfatati cu ceva bun, orice va pofteste inimioara, ne incarca cu energie pozitiva! :lol: Bineinteles, imi calculez caloriile consumate,imi scriu intr-un carnetel tot ce mananc in fiecare zi, da absolut tot,ca sa nu-mi scape nimic si sa nu fac exces. Sincer, dupa vreo 2 saptamani ma obisnuisem asa ca tot ce mananc acuma e din placere, chiar daca nu prea are gust, deoarece eu nu pun sare in mancare, nici condimente, nici ulei, NIMIC! dar rezultatele se vad si sunt tare fericita si mi-am dorit sa te incurajez si pe tine, dar si pe alte mamici care se confrunta cu problema kg acumulate in timpul nasterii, mancati sanatos- asta e cheia succesului si iesiti cu bebe-ii la plimbare, cat mai mult mers pe jos si totul va fi ok. Curaj si multa vointa, o facem pt noi nu pt altcineva!!! SUCCES! :clipocit:

Înapoi la “Cure de slabire”