Vreau sa slabesc! Cine mi se alatura?

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

allain
Incepator

Mesajde allain » 03/04/2006 12:42

Ciao!Simona,am slabit pina acum vreo 3 saptamini,cind am inceput postul,alaturi de mesele principale mai rontai pe la servici tot felul de chestii de post si de atunci nu am mai slabit.Dar de vreo 2-3 zile nu am mai rontait si se vede,cintarul se misca spre 59kg.Desi e post ,in weekend mai maninc putina brinza sau 1 ou,carne nu maninc,nici inainte nu ma omoram prea tare dupa ea.Aaaa....si inca ceva,pe la servici au fost tot felul de zile festive cu tot felul de prajiturele si nu m-am putut abtine.De miine mi-am schimbat putin meniul:
D-fructe( 1 portocala)
P-practic pe la ora 12- un sandvis;
S-adica pe la ora 16-cind ajung acasa,orez cu legume si salata;
Si probabil pe la ora 18-19 cind vine sotul ca sa nu stea singur la masa ,voi servi si eu 1 iaurt simplu sau un fruct.
Mie nu mi se pare ca maninc putin,dimineata mai maninc cind am timp,plus 1 mar sau o banana,practic la 3-4 ore maninc cite ceva.
Va pup si noapte buna tuturora! :cascat:
allain

Malinka
Incepator

Mesajde Malinka » 03/04/2006 04:16

tot citesc peste tot ca conteaza foarte mult sa mananci la ore fixe, sa nu sari peste mese dar, mie cel putin, mi-e imposibil asa ceva.
de obicei mananc de 2 ori pe zi, o data in jurul ore 12 si inca o data pe la 16, cel tarziu 17...plus seara, un mar sau un grapefruit. cum vi se pare? voi puteti sa respectati orele de masa?

adinush
Bucatar in devenire

Mesajde adinush » 03/04/2006 05:27

Eu una sunt de parere ca e mai bine sa manaci de mai multe ori si mai putin dekt o data si mult.Cu conditia sa nu fie prea dese :lol:
Si cea mai mare problema,cel putin in cazul meu,sunt gustarile dintre mese concretizate de obicei in chispsuri si prajiturici :blushing:

Malinka
Incepator

Mesajde Malinka » 03/04/2006 05:47

pai eu mancand de doua ori...si putin de fiecare data...
e bine asa, nu? uneori mi-e usor sa nu mancanc mai mult, alteori e mai greu si atunci beau multa apa...abia astept sa vad ca da rezultate...

lili777
Bucatar in devenire

Mesajde lili777 » 03/04/2006 09:42

salut Malinka...bine ai venit pe forum!!!Am incercat shi eu de foarte multe ori sa fac asha ca tine...sa maninc putin shi numai Ăł data de 2 ori pe zi...nu vei face altceva decit sa-ti dereglezi metabolismul, stomacul shi inca multe altele...poate te vor bucura citeva kg eliminate, dar crede-ma, dupa ce vei trece la regimul normal le cistigi ( si inca foarte repede) inapoi. Pentru mine cea mai mare dreptate o are Nally care spune ca pentru a slabi ai nevoie sa abordezi un stil de viata diferit de cel dinainte si sa inveti a-l privi ca atare. Trebuie sa iei o decizie radicala vis - a - vis de cum te alimentezi. Sa nu excluzi nimic, dar sa le maninci pe rind si nu pe toate laolalta. Eu nu cred ca e bine sa excludem nici zaharul (care stimuleaza activitatea creierului) shi nici piinea (in care se contine toata Tabla lui Mendeleev)...

Concluzie: maninca de toate, des, incet, dar cite foarte putin...
Exercitiu: Apropo de mincatul incet...incerarca si mesteca fiecare imbucatura de 32 de ori...doar astfel hrana e pregatita a fi trimisa in stomac...se digera mult mai repede si se duce.....numai nu in muschi :hug:

ai grija!!! :!:
liliana

adinush
Bucatar in devenire

Mesajde adinush » 03/04/2006 11:25

Chestia cu mestecatul de multe ori e intr-adevar foarte buna si are o explicatie cat se poate de logica.
Una senzatia de foame e data de papilele gustative de pe limba si nu de stomac asa ca stand mai mult timp cu mancarea in gura senzatia de foame dispare mai repede,si doi mancarea mestecata muuuuuult se digera mult mai bine :peace:

lili777
Bucatar in devenire

Mesajde lili777 » 03/04/2006 11:43

un articol care raspunde la multe din intrebarile noastre referitor la procesul de digestie si "actorii" lui :wink:

http://www.eva.ro/dietafitness/articol249.html
liliana

Simosymo
Incepator

VREAU SA SLABESC! CINE MI SE ALATURA?

Mesajde Simosymo » 04/04/2006 08:01

Hello!
Allain, chiar mananci foarte putin! Niciodata nu am mancat asa putin intr-o zi indiferent de regimul pe care l-am tinut. Eu mananc de cel putin 4 ori (mese) pe zi. Poate asta sa fie si motivul pentru care, totusi nu sunt asa grasa la inaltimea mea si la anii mei. :lol:

Toate cele bune tuturor!

allain
Incepator

Mesajde allain » 07/04/2006 08:31

:hug: Neata la toata lumea!Simo,nici eu nu sunt grasa,sotul imi spune ca sunt numai bine,sau numai buna!!!!!!Ops,am zis-o!!!Ceea ce ma deranjeaza sunt coapsele,care sunt putin mai groase,in rest sunt bine ca pentru virsta mea! :lol: Nici eu nu mai sunt la prima tinerete,si drept sa-ti spun nici nu as vrea sa arat ca adolescentele acestea care le vad pe strada,n-au nici un fel de forma,sunt ca niste scindurele(cindva eram si eu asa),dar cum spuneam vrei ,nu vrei virsta isi spune cuvintul.
Va pup,numai bine si va doresc un weekend de vis! :wink:
allain

Simosymo
Incepator

VREAU SA SLABESC! CINE MI SE ALATURA?

Mesajde Simosymo » 08/04/2006 12:36

Problema cea mare cred ca este doar in mintea noastra Allain!
La fel imi spune si sotul insa eu o tin pe a mea, ca sunt prea grasa.
Acum mi-am cumparat extract din soc (tot pentru slabit, dar nu numai) care scrie ca este bun si pentru chisturile ovariene si cum eu am si asa ceva sper sa impusc doi iepuri deodata.

:pup: si numai bine!

Înapoi la “Cure de slabire”