Vreau sa slabesc! Cine mi se alatura?

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Simosymo
Incepator

Vreau sa slabesc! Cine mi se alatura?

Mesajde Simosymo » 06/02/2006 11:36

Buna
Ma numesc Simona si am intrat aici sa va cer ajutorul.
Sunt disperata m-am ingrasat 7 kg. din iulie si nu stiu ce sa fac sa slabesc putin. Nu mai incap in haine si mor de ciuda cand ma privesc in oglinda.
Cine ma poate ajuta si pe mine cu niste sfaturi?
:cry:

camy
Incepator

Re: VREAU SA SLABESC! CINE MI SE ALTURA?

Mesajde camy » 06/02/2006 02:06

Hai sa i-ti spun ce fac eu de ceva timp, avand in vedere ca si eu sunt in situatia ta: in fiecare zi mananc doar un fel de mancare (adica azi lactate, maine fructe, apoi doar cartofi) si mere cat incape. Deci nu mai combin alimentele. Pe langa asta am cumparat de la farmacie "fructe de soc" (sunt niste picaturi) care se dilueaza in apa si se beau inainte de cele 3 mese principale. I-ti taie pofta de mancare garantat.
I-ti urez bafta si sa imi spui cum stai (apropo eu am inceput de o saptamana si e f bine pana acum). :)
camelia

Simosymo
Incepator

Re: VREAU SA SLABESC! CINE MI SE ALTURA?

Mesajde Simosymo » 06/02/2006 05:50

Buna Camy
Multumesc pentru sfaturi.
Eu am auzit de f.mult timp de tinctura din soc dar nu am gasit-o aici la mine in oras (Turda, jud.Cj.).
De maine incerc si eu dieta care o ti tu.Sper sa reusesc.Eu sunt anemica si mie teama ca nu ma voi simti prea bine.
Succes in continuare.
P.S.Astazi m-am cantarit si m-am masurat, si....m-am speriat. Asa ca... TREBUIE SA REUSESC!
Simona

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 06/02/2006 09:29

Buna Simo,

Mai e lume in aceeasi situatie asa ca e deschis un topic aici : http://www.reteteculinare.ro/forum/view ... de_slabire
Ai sa vezi cum ne sustinem unii pe altii si merge :)
Bun venit pe forum si sa slabesti cat vrei tu :)

sibel
Incepator

Mesajde sibel » 08/02/2006 04:58

treaba cu slabitul nu e deloc simpla. eu am ramas blocata la 60-61 si nu reusesc sa mai cobor de loc. am dat jos cele 20 de gk puse in timpul sarcinii, dar de atunci nimic. si nici nu pot tine o cura ca sunt prea pofticioasa si ma ingras si daca ma uit la tv la vreo reteta.
asa ca sa fim noi sanatoase si ....viata lunga.

Simosymo
Incepator

VREAU SA SLABESC! CINE MI SE ALATURA?

Mesajde Simosymo » 09/02/2006 08:02

Buna Andrei
Iti multumesc pentru incurajari.
Am citit mesajele tale de pe forum si am inteles ca si tu ti regim.
Spune-mi si mie ce anume faci.
Merci.

Simosymo
Incepator

VREAU SA SLABESC!CINE MI SE LATURA?

Mesajde Simosymo » 09/02/2006 08:10

Buna Sibil
Si eu sunt tare pofticioasa si nu reusesc sa ma abtin nicicum de la a rontai ceva sau de a gusta din dulciurile copiilor.
A fost an in care am slabit 18 kg in doar 6 luni, insa acum nu mai reusesc cu nici un chip.
Am 1,67 si ....67 kg acum! E groaznic cand ma gandesc ca am pus 7 kg din iulie pana acum. Daca contiuni tot asa unde ajung? :cry:

camy
Incepator

Re: VREAU SA SLABESC!CINE MI SE LATURA?

Mesajde camy » 09/02/2006 08:57

Buna Simo, din nou.
Cum merge treaba? Te-ai apucat de "treaba"? :)
Vreau sa i-ti spun ca eu am slabit pana acum vreo 2 kg si 2 cm (din solduri) intr-o sapatamana.
Asa ca treaba sa stii ca merge, i-ti tin pumnii si tie si sa imi spui ce faci si cum te afli. Bafta
camelia

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 09/02/2006 11:00

Buna Simona, ti-am raspuns si la celalalt topic unde mai discutam despre cure dar vreau sa-ti raspund si aici pentru ca e o problema diferita. Referitor la cure, cel mai bun rezultat i-l obtii tinand prima data cura. Daca o tii a doua si a 3-a oara nu va mai da aceleasi rezultate. Imi pare rau sa-ti spun dar cred ca ar fi bine sa stii pentru a fi pregatita sa induri putin mai mult data asta.
De aceea, din cate stiu eu , un regim se tine o data la minim 6 - 7 luni daca nu si mai mult , tocmai pentru ca organismul se obisnuieste cu cantitate mai mica de mancare sau cu disocierea si isi ia celel necesare din mai putin.
Nu te descuraja, trebuie sa incerci insa nu te astepta la 18 kg :) La 17 poate dar la 16 sigur.
Spor la slabit si ai sa vezi ca daca ne scrii zilnic procesul iti va fi mai usor. Eu am slabit vreo 3 - 4 kile numai tinand disociat 4 zile ( si ala cam aiurea ) asa ca nu e chiar greu.
Bafta!!!

Simosymo
Incepator

Vreau sa slabesc din nou

Mesajde Simosymo » 09/02/2006 11:37

Buna Andrei
Eu nu am tinut niciodata o cura de slabire gen disociat sau sa ma infometez.
A fost cand am redus painea si dulciurile si am facut gimnastica in fiecare zi (asta a fost in vara) si am slabit 6 kg intr-o luna, dar ce folos ca le-am pus la loc si numai atat.... +1 kg BONUS! :P
Simona.

Înapoi la “Cure de slabire”