vopsea de oua

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 20/04/2011 09:13

Perfect subiectul,tocmai cautam solutii ,vreau sa fac oua doar rosii,ce ziceti de roscove, am vazut la naturisti coji cred, au culoarea rosie ,ati folosit voi pudra careva, vreo parere? :) coji de ceapa nu am dar pot face rost, oare cu ceai de fructe de padure ar merge? cred ca fac ceva experienta anul acesta :D nu mai vreau chimicale, gata! :evil:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 21/04/2011 07:30

Elena eu am fiert oua in ceai de fructe de padure in 2004 :D tin minte anul pentru ca nu aveam nici ceapa nici nimic alceva si vroiam oua rosii ,numai ceaiul asta il aveam in casa si desi era din ala la pliculet ( shoricel cu ata) iar ouale erau din alea cu coaja roasitica deci deloc indicate tot le-a colorat ... Numai sa fierbi bine inainte apa sa fie concentrat ceaiul si pe urma pui la fiert si ouale in el .. Nu ies chiar rosii ci mai spre movuliu rozaliu culoarea vintului turbat dar nici urite nu ies plus ca daca se sparg si intra ceai in ele nu-i bai.

de coaja de roscove nu am auzit dar am auzit de fiert in zeama concentarta de sfecla rosie si cica ies rosii ...sfecla rosie o razi asa cruda , e tare , poti si sa o tai marunt si o pui intii la fiert sa faci zeama colorata apoi in zeama asta fierbi ouale impreuna cu putin otet

ablodde
Incepator

oua vopsite cu hartie creponata

Mesajde ablodde » 26/04/2011 12:24

Am reusit sa vopsesc cateva oua cu hartie creponata. Am cumparat 4 culori: rosie, albastra, verde si galbena. Singurea culoare care nu mi-a iesit a fost galbenul. In rest am fost tare multumita de rezultat, singura problema am avut-o in momentul in care am vrut sa ciocnim ouale si api sa le mancam. Vopseau se ia pe maini si tare de tot!!!
Asa ca la anul o sa ma limitez la culori naturale si rezistente, cojile de ceapa.
Va pup si multumesc la toate pentru sugestii
Alex

nuxerette
Incepator

Si eu locuiesc in Franta!!!

Mesajde nuxerette » 02/12/2011 05:21

si eu locuiesc in Franta si stiu un magazin romanesc in Paris, depinde unde stai tu

Înapoi la “Zona libera”