V-ati intoarce in Romania?

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

liana67
Incepator

Mesajde liana67 » 28/11/2010 11:17

elena.elena scrie:Liana, cutremurator ce ai scris, sper ca ti-ai gasit linistea acolo unde esti si iti doresc tot binele din lume! :hug:
:rugaciune: As vrea sa stiti cu totii ca, desi departe, nu ma simt ca si cum as fi tradat pe cei ramasi acolo. Pentru ca, ca si femeie si om, am si eu demnitatea mea si orgoliul meu si am demonstrat la toti cei de colo( au inteles daca au un pic de creier) si la cei de aici ca nu sint de vinzare si sint capace de mult mai mult decit de a face pe servitoarea sau ....mai rau. Pentru mine, vorbesc din ceea ce am trait, viata are doar doua cai, doua culori: alb sau negru. Pentru mine gri nu exista, compromisuri eu nu stiu sa fac si nu vreau sa fac pentru nimeni. In orice parte am fost, de cind sint plecata, nu mi-am facut de rusine sotul(el nu este roman) si am stiut totdeauna sa dau respect si sa fiu un exemplu de bine in tot ceea ce fac. Nu am o viata de lux aici, dar muncim si eu si sotul meu, sintem oameni simpli, am restructurat un apartament si l-am facut pe gustul nostru. Dar am muncit de dimineata pina seara ca sa avem un trai decent si fara lipsuri. Da, sint linistita, mult mai linistita decit inainte, sotul nu ma trateaza ca si pe o sclava si stie ceea ce inseamna respect. Am si eu pe cineva care mi-a demonstrat necontenit ca imi doreste binele, am si eu acum la batrinete, cel putin o persoana care ma incurajeaza si ma ajuta, un om care a reusit sa imi dea o speranta, un motiv pentru a trai. Da, a fost sotul meu, fara de care nici nu mi-as putea imagina viata. Da, este si a fost un OM care s-a lasat el fara ce ii trebuie numai ca sa vada un suris pe fata mea trista. Da, a fost singurul care mi-a vrut binele mie si in acelasi timp familiei mele de departe. Mi-ar face mare placere sa mai intilnesc printre voi persoane fara prejudecati, persoane care inteleg si ne inteleg pe cei care am plecat departe. Cu acelasi mare respect, ma rog in fiecare seara pentru toti, si in romaneste :rugaciune: :flower:
Liana

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 29/11/2010 11:22

pmk scrie:poate nu ma credeti dar iubesc tara asta si sunt mandra cand aud ceva de bine despre ea in strainatate. .

Unde? ca eu cand m-am angajat unde lucrez aici stiti ce am fost intrebata de catre patron?de unde sunt?din Romania...bun, si de ce lucrezi ca tiganii nu lucreaza, ei fura si cersesc!!Mi-ati vazut poza de la avatar,da?Tiganca?Nici la a 70-a generatie,dar asta e imaginea noastra.Nu m-am suparat de comparatie pt ca stiu ce au vrut sa zica, vad in fiecare zi la semafor si pe poduri ce au vrut sa zica...

alexia291101
Bucatar in devenire

Mesajde alexia291101 » 29/11/2010 12:28

ma bucur sa vada opinii diferite si foarte elegant si educat argumentate. Bineinteles ca fiecare e liber sa faca ce vrea....dar ce ma doare pe mine cel mai tare e situatia in care a ajuns tara noastra, sufar cind vad suferinta oamenilor....mi se pare nedrept ca pensionarii sa sufere saracia cind aici singura lor preocupare e sa se bucure de pensie si de batrinete. Am vecini pensionari si nu cu pensii foarte mari dar nu poarta grija alimentelor sau a medicamentelor. Traiesc frumos virsta a treia...si vreau ca si eu sa ajung sa ma bucur de copiii si nepotii mei (cind or veni)....

Sper sa ajungem vremea in care sa lasam aici totul si sa mergem sa cheltuim pensia din Spania in Romania....copiii mei nu cred ca vor trai vreodata in Romania (cu toate ca niciodata nu se stie).....dar ei sunt mai mult spanioli decit romani....sunt nascuti si crescuti aici si cu toate ca le face placere sa mearga la bunici in Romania intotdeauna trag spre casa, spre casa lor....aici
Iulia Cristina

iulianav7
Incepator

Mesajde iulianav7 » 29/11/2010 01:07

Fiecare este liber sa faca dupa cum gandeste si simte.
Este o vorba de genul... fiecare isi pregateste patul dupa cum vrea sa doarma. In ce ne priveste pe noi (eu si sotul meu) dupa multe incercari de-a ne construi un viitor in Romania, ne-am luat "lumea-n cap" si bine am facut. Multa bafta si integrare/adaptare usoara celor ce vor sa emigreze!

liana67
Incepator

Seara buna

Mesajde liana67 » 29/11/2010 06:42

alexia291101 scrie:ma bucur sa vada opinii diferite si foarte elegant si educat argumentate. Bineinteles ca fiecare e liber sa faca ce vrea....dar ce ma doare pe mine cel mai tare e situatia in care a ajuns tara noastra, sufar cind vad suferinta oamenilor....mi se pare nedrept ca pensionarii sa sufere saracia cind aici singura lor preocupare e sa se bucure de pensie si de batrinete. Am vecini pensionari si nu cu pensii foarte mari dar nu poarta grija alimentelor sau a medicamentelor. Traiesc frumos virsta a treia...si vreau ca si eu sa ajung sa ma bucur de copiii si nepotii mei (cind or veni)....

Sper sa ajungem vremea in care sa lasam aici totul si sa mergem sa cheltuim pensia din Spania in Romania....copiii mei nu cred ca vor trai vreodata in Romania (cu toate ca niciodata nu se stie).....dar ei sunt mai mult spanioli decit romani....sunt nascuti si crescuti aici si cu toate ca le face placere sa mearga la bunici in Romania intotdeauna trag spre casa, spre casa lor....aici
Da, fiecare scrie ceea ce simte, ceea ce a trait, ceea ce traieste in prezent si ceea ce simte ca ar vrea sa traiasca dupa o viata de munca. Pentru mine nu a fost usor, ar fi foarte multe de scris si nu prea am timp acum, dar una dintre conditiile de baza care va ajuta la o optima integrare si va ajuta pe deasupra a depasi multe obstacole, in orice tara veti hotari sa mergeti, este aceea de a cunoaste bine limba ce se vorbeste acolo. Nenorocul meu a fost ca eu nu cunosteam italiana, si, prin urmare, i primele doua luni, pina am invatat, nu am fost platita. Aveam doar cazarea asigurata, trei mese pe zi si in rest conditii normale. Apoi, am avut un mare noroc ca persoana unde m-am mutat a fost foarte de treaba si m-a ajutat mult, m-a invatat multe din secretele lor culinare, traditii, obiceiuri. De acea persoana si cu acea persoana am avut noros sau poate a fost destinul, nu stiu. :rugaciune: Am ramas si acum, dupa ani de cind m-am mutat, in legatura cu acea persoana, ne auzim la telefon si am fost asigurata si sint sigura ca, daca intr-o zi as ajunge sa ma intorc in Aquila, voi gasi un sprijin. A fost foarte greu, mincarea pe care o duceam la gura era udata cu lacrimi, avea gust de lacrimi si de durere, simteam ca nu mai rezist, am vrut sa sfirsesc cu totul! Am fost la un pas de ceva foarte urit si cu toate acestea nu vroiam sa ma intorc in tara! Am luptat, am muncit, am combatut cu prejudacati, cu banuieli neintemeiate, am petrecut nopti de nesomn si rugaciune si cineva acolo sus a avut un gind bun si pentru mine. In ceea ce ii priveste pe romanii aflati aici, vreau sa va spun ca sint mai egoisti si mai invidiosi decit isi poate imagina cineva! Nu te-ar ajuta, nu ar face ceva pentru tine, ce sa mai vorbim de a-ti face o prietenie intre conationali... :shock: Au fost mai umani bastinasii, italianii 100% decit conationalii mei. Eu, personal am patit-o si m-am fript cu romanii de pe aici si prefer sa evit orice contact cu vreunul din ei. In ceea ce priveste o posibila sau viitoare intoarcere sau vizita in tara mea de origine, pentru a-mi cheltui banii truditi aici, pentru a sta linistita sa petrec o mini vacanta, o voi face doar cind in Romania si romanii(cei needucati) vor invata ceea ce inseamna respectul pentru altii. Si in plus, cind pentru un pret cerut pentru un serviciu sau un produs, primesc nu numai calitatea dar felul in care se comporta personalul angajat. Nu mi se pare normal sa arunc banii usor pentru ceva ce imi lasa un gust amar, cum nu concep ca, in momentul in care ajung sa platesc, ori mi se arunca flegmatic marfa, fara sa mi se dea macar o plasa sa o pun, ori nu au sa dea rest....Sau, cum se simte accentul pe care il am cind vorbesc, si isi dau seama ca vin din afara, raspund ca daca nu sint multumita de ceea ce mi se ofera sau cum mi se ofera, pot sa ma intorc de unde am venit! Foarte educati, aici pentru o chestie de genul asta, se ramine fara serviciu!!Si o alta chestie, am fost prin mai multe magazine cu sotul meu si aproape tot era marfa made in China! Deci, banii pe marfa chinezeasca, prefer sa nu ii fac cadou la nimeni. Sint mai mult decit dezamagita, nu am cuvinte. Apoi de felul cum ne-au tratat in aeroporturile din Romania, sa fi fost ultimii tigani, ultimii dintre ultimii si tot nu ne-ar fi tratat atit de scirbos ca si romanii. Am jurat sa nu ne mai intoarcem pina cind nu va fi cu adevarat ceva schimbat in bine, daca va fi vreodata! Apoi, daca cineva dintre noi exprima ceea ce a trait nu inseamna ca nu isi iubeste tara in care s-a nascut! Vina este a celor ce guverneaza, 90% dintre ei au facut parte din clanul comunistilor si dupa anii 90 s-au inscris pe la alte partide iar azi guverneaza. Printre ei sint putini care sint onesti si interesati ca lucrurile din tara sa mearga bine. Imi displace sa spun asta, dar asta este. Un calduros salut la toti si astept din cind in cind citeva rinduri de la voi, daca vreti, binenteles. :flower:
Liana

alinaraluca2000
Bucatar

Mesajde alinaraluca2000 » 30/11/2010 09:37

Vin si eu, este plecata careva dintre voi in Canada?
ImagineImagineImagine

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 30/11/2010 10:06

alinaraluca2000 scrie:Vin si eu, este plecata careva dintre voi in Canada?
Vorbesti serios? :D

iulianav7
Incepator

Mesajde iulianav7 » 30/11/2010 01:12

Eu sunt in Europa.

alinaraluca2000
Bucatar

Mesajde alinaraluca2000 » 01/12/2010 01:27

Da vorbesc foarte serios, luna aceasta trimitem actele pentru emigrare.
Citesc foarte mult forumurile romanilor plecati in Canada, dar ma gandeam daca este careva dintre prietenele mele bucatarese de aici de pe forum plecate si pot sa mai vina cu ceva sfaturi despre primele luni in Canada.
ImagineImagineImagine

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 17/12/2010 11:32

O melodie pentru cei plecati departe de tara :vis:

http://www.youtube.com/watch?v=4dThr-H_7Bk

Înapoi la “Zona libera”