V-ati intoarce in Romania?

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

alexia291101
Bucatar in devenire

V-ati intoarce in Romania?

Mesajde alexia291101 » 26/11/2010 12:46

Dupa ce vad la stiri de ce se petrece in Romania si ca urmare a discutiilor, polemice citeodata, cu romanii de pe aici as vrea sa lansez un subiect de discutie pe aceasta tema.

As vrea sa dati motive pro si contra intoarcerii in tara....

Am sa incep eu....

Pro: acolo imi sunt parintii si fratii....si cam atit

Contra:
E suficient sa vezi stirile si ti se taie cheful. Numai vazind rubrica stirilor PROTV: Romania sa fii sanatoasa si ti se taie cheful. Si va spun ca realitatea e asta. Asta vara cind am fost in concediu sotul meu a avut un mic accident domestic in urma caruia a trebuit sa mergem la spital ca sa-i dea citeva puncte de sutura la deget....am stat citeva ore pe culoarele spitalului din Bacau si m-am ingrozit: liftul se oprea intre etaje, bolnavi imbraci cu niste pijamele distruse (era un domn enorm imbracat cu o camasa de noapte roz cu reni si oameni de zapada cu volanas la git), oameni arsi care trebuiau sa-si cumpere cremele de la farmacia de linga spital....si muuuuulte altele.....m-am simtit ingrozitor, a fost o experienta dureroasa sa vad suferinta acelor oameni care nu au alta vina decit ca traiesc in Romania.
Iulia Cristina

liana67
Incepator

Buna

Mesajde liana67 » 26/11/2010 02:20

Stiu ce se simte cind pleci din tara de origine si stiu si ce se simte cind esti printre straini. Pentru mine a fost si este o tristete atit de mare, de fiecare data cind ma intorc in tara sa imi vad pe cei putini care mi-au ramas acolo, ca nu se poate descrie in cuvinte! Sotul meu a spus anul asta ca decit sa ma mai vada asa cum am fost( pling tot timpul, nu pot sa maninc aproape nimic, nu pot sa dorm), decit sa ma vada ca sufar atit de mult, prefera sa nu ma mai duc deloc. Eu retraiesc fiecare clipa traita pentru aproape 40 de ani, toate lipsurile, renuntarile, sacrificiile si suferintele si dupa ani si ani inca mai am cosmaruri noaptea si ma trezesc speriata de viata roz pe care am avut-o. Dar stii ceva, este o situatie asemanatoare cu cea in care ajungi sa ai parinti adoptivi: nu este parinte cel care te aduce pe lume ci cel care te creste, te educa si traieste pentru tine! Este unica mea consolare si te rog sa ma crezi ca, daca nu as avea mama acolo, nu m-as mai fi intors niciodata! Poti sa imi scrii cind doresti. Pe curind :(
Ultima oară modificat 26/11/2010 08:00 de către liana67, modificat 1 dată în total.

bely
Incepator

Mesajde bely » 26/11/2010 05:20

Delicat subiect ai deschis alexia. Nu m-as intoarce in tara cel putin in viitorul apropiat(poate asa mai spre batranete), in tara o am pe mama si o bunica de 90 ani si in vacanta cand merg mai mult o fac pt ele doua, dupa ce nu o voi mai avea pe bunica nu stiu cat de des voi mai merge, am in gand s-o aduc pe mama aici cate 2-3 luni pe an, ideea ar fi sa petreaca iarna cu noi pt ca aici e mult mai cald de cat in tara, dar pana atunci mai avem de asteptat! Cam la 2 ani merg sa le vizitez,dar ce intampin prin tara mi se face greata, incepand de la banalul supermarket,preturi,cozi,nesimtire si sa numai zic nimica de spitalele noastre :( , nici macar capac pt wc nu au,robinetii ruginiti,lenjeriile rupte..numai nu zici ca esti intr-un spital, dar spaga trebuie sa le dai cu carul :? ..si ce ai mentionat si tu, numai sa te uiti la protv ca ti se taie pofta de tarisoara noastra :( , trist foarte trist dar adevarat!
Ah, am si sora dar si ea e plecata, asa ca in tara am doar 2 suflete foarte dragi mie, si le ajut asa cum pot sa traiasca cat de cat decent dar chiar nu ma pot intoarce sa stau cu ele(si nici ele nu-si doresc asta pt ca vad saracia din tara).

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 26/11/2010 06:55

Noi suntem pregatiti sa plecam, deci la intrebarea ta raspunsul e clar... doar parintii si locurile dragi ar merita, dar ..... guvernul ne alunga... :(

cristyd
Incepator

Mesajde cristyd » 26/11/2010 08:53

Nu, niciodata, nici macar nu imi este dor. Poate ca suna urat dar asta e adevarul. Nu imi este dor de nimic. In tara mai sunt doar parintii si cativa prieteni. In rest nu e nimic de care sa-mi fie dor. Am fost nefericita, nu gaseam de lucru, eram discriminata la interviuri, locuiam in chirie cu batrane in Bucuresti, aveam pantofii gauriti.

Aici sunt fericita, am barbat, am servici, am o viata in afara de servici si casa, pot sa ma duc intr-un concediu, pot sa-mi cumpar un lucru care-mi face placere, pot sa-mi fac cateva placeri. Cei care pleaca din Romania nu pleaca sa se imbogateasca cum cred unii, pur si simplu vor o viata normala.

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 26/11/2010 10:37

Eu da, m-as intoarce si Da , am sa ma si intorc...la pensie cand am sa fiu....o sa primesc acolo banii de pensie si sant sigura ca o se ne descurcam fara probleme.......
Despre spitale ce sa spun ..pe langa cele cu veceuri fara capace, cu lume mizera, cu asistente si medici care pretind bani si ce altceva mai pretind , despre mizeria de acolo ...astea sant toate lucruri care se pot depasi....sant si spitale particulare dotate cu aparatura moderna, asistente si medici buni, pregatiti profesional la un nivel ca cel " de afara", simtiti, politicosi, inimosi, care nu" pretind" ....eu cred ca este doar chestie de interpretare , de cea ce voim NOI sa CREDEM si ce VREM sa VEDEM, de felul in care ne vedem noi pe noi si de cea ce vrem sa vada altul in noi, de cea ce credem noi ca este mai bun ( noi ne consideram mai superiori doar ptr ca traim in diaspora???) ....daca ne uitam in jurul nostru si in alte tari nivelul de trai este mai bun sau mai putin bun, depinde de nivelul la care esti tu ca om/persoana, depinde de nivelul tau , de aluatul din care esti facut, de cea ce vrei sa vezi, sa simti , sa accepti, de felul cum stii sa iti pleci capul sau sa te inclini in bataia vantului...
Oricat de bine iti este intr-o tara straina tot "vinitura" esti si vei fii, oricat de bine (???) esti tratat pe unde mergi tot exista si acolo sentimentul si reactia de respingere a ta din societate....esti ( impropriu spus) fericit cand reusesti sa iti faci un grup de prieteni SINCERI ( prietenii care tii faci sant si ei tot din alte tari veniti :peace: ...rar se intampla sa iti faci un prieten sincer din cei bastinasi si sa il si ai ani si ani de zile) , care sa te accepte asa cum esti, sa nu te judece , sa nu iti intoarca spatele la cea mai mica problema la care este implicat , sau sa nu te paraseasca pentru ca este invidios pe realizarile tale, poti fii prieten ani de zile si apoi dintr-o data sa iti dai seama ca de fapt prietenia pe care ai crezut ca o ai ,se bazeaza pe altceva decat pe , doar, o simpla prietenie... si eu calatoresc mult, merg in Romania destul de des, ( luand in considerare distanta mare ) , vad si eu diferentele de judecata, de comportament, dar ma uit si la cine le vad, ma uit si cine le aplica si cum le aplica....stiu ca mirajul vietii in afara granitelor tarii este mare , si ca multi isi doresc sa traiasca in diaspora , dar..... :vis: :vis:
Poate o sa veniti sa imi spuneti ca si in R este la fel cu prieteniile...da , asa este ...dar acolo esti printre ai tai, nu esti " vinitura" , ai oportunitati....totul este unghiul din care privim problema si ochiul cu care privim.

Si eu am plecat din Romania si eu am trait vremuri grele , le-am trait si acolo, le-am trait si aici, am simtit lipsurile si tradarile, durerile si nedreptatile , dar cred cu putere ca nu asta este menirea mea aici,in viata asta...nu trebuie sa judec pe nimeni, nu trebuie sa condamn pe nimeni pentru ce am patit eu, sau la ce am fost supusa...la lipsuri si nedreptati am fost toti supusi, unii am dat bir cu fugitii, altii am plecat din motive mai mult sau mai putin ortodocse, altii am plecat pentru o viata (???) mai buna etc...pretexte ar fi cu duiumul.

Nu vreau sa spun ca nu e bine in afara granitelor tarii , este mai bine, da, ai o viata mai decenta, mai calma, mai bogata financiaR ( dar sa nu uitam ca asta nu e totul) dar senzatia instrainarii , a marginalizarii nu o poti nega...e drept ca poti sa eviti sa o spui, sa o recunosti dar nu o poti nega in sinea ta....optiuni sant la tot pasul, chestia este sa stim cum sa profitam de ele, cum sa le aplicam cum sa le alegem pe cele bune de cele rele....oricat ai adunat in viata, oricat de mult iti iubesti familia, oricat de mult iti place sa iti satisfaci micile capricii , de o viata sociala tot ai nevoie, nu se poate sa traiesti limitat .

Stiti ce am ( re) descoperit eu ??....prietenii care i-am avut in tara , prieteni facuti cu 30 de ani in urma tot prieteni au ramas, tot asa de sinceri, directi, amabili, saritori cum au fost mereu, chiar daca au si ei problemele lor cu care trebuie sa se confrunte zilnic...prietenii facuti mai recent asa cum au venit s-au si dus, a ramas amintirea, un gust amar, dar care cu putin zahar a trecut....
Atunci cand esti tanar si iti faci un viitor intr-o tara straina este ok , poate, sa te contopesti cu sistemul,cu viata cu cultura tarii in care esti ...dar cand deja esti trecut de a anumita limita , cand ai o oarecare experienta de viata, cand ai invatat ca nu tot ce zboara se mananca, cand ai invatat ce esta mai important in viata ta, ce trebuie sa alegi si ce trebuie sa pui la spate, atunci incepi sa gandesti putin mai diferit....o vorba spune cam asa" sa iti petreci o parte a zilei cu copii sub 6 ani si cu batranii peste 70 de ani"...de la ei ai de invatat multe....e curios , dar e adevarat...eu am invatat,....am invatat sa fiu din nou copil atunci cand trebuie, am invatat sa renunt la orice atunci cand am in fata un copil, ca nimic nu e mai important decat relatia sufleteasca , am invatat sa fiu batrana atunci cand situatia mi-o cere ....copii m-au ( re )invatat copilaria ...batranii m-au invatat ....intelepciunea....si da....viata vreau sa mi-o termin tot in locul in care m-am nascut....ma simt fericita si norocoasa ca viata mi-a sansa sa traiesc asa cum traiesc, sa fiu asa cum sant, sa aleg asa cum am ales , si imi va da si alegerea finala...sper

cristyd
Incepator

Mesajde cristyd » 26/11/2010 10:57

Nu m-am simtit niciodata superioara pentru ca traiesc in diaspora. Fii atenta te rog cand faci astfel de acuzatii. Sunt doar fericita. Fiecare are dreptul sa-si caute fericirea. Eu am fost nefericita in Romania si aici mi-am gasit linistea sufleteasca si fericirea. Exista o expresie "home is where your heart is". Casa este acolo unde este inima ta. Inima mea e aici cu barbatul meu, cu familia mea, cu prietenii mei. Nu m-am simtit niciodata straina sau marginalizata. Am prieteni dintre localnici. Sunt convinsa ca nu ma crezi. Daca m-am simtit vreodata marginalizata a fost in Bucuresti.

cristyd
Incepator

Mesajde cristyd » 26/11/2010 11:14

Ceea ce mi se pare cel interesant sau cel mai distractiv lucru este ca singurii care m-au numit "vinitura" sau m-au facut sa ma simt prost au fost romani, niciodata asa zisii "bastinasi". In toti anii de cand sunt plecata niciodata un strain nu m-a facut sa ma simt prost.

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 27/11/2010 12:46

Cristi draga, ma bucur pentru tine ca esti fericita, ca ti-ai gasit fericirea acolo, pacea si linistea sufleteasca ..... ma intreb daca ai vazut cumva semnele de intrebare puse dupa intrebare???/...nu a fost o afirmatie, a fost o concluzie....nu m-am referit la tine ci in genmeral...daca ai vazut am scris noi in loc de voi sau eu....noi citindu-se la general, fara a viza pe nimeni ( o concluzie in urma unor experiente avute in Europa,in Romania, cu unele persoane care traiesc tot in diaspora)...chiar nu am inteles de ce ai avut senzatia ca este o afirmatie si lovitura la persoana???....culmea este ca eu traiesc de ani si ani afara si cu cate persoane " de afara" am vorbit fara exceptie au avut acelasi gust amar ( gustul venind dupa ani si ani de lupta cu existenta din diaspora) ....greu de recunoscut cand nu vrei sa il vezi....si mie mi-au trebuit ani de zile sa il vad , sa il inteleg acel ceva....am ajuns la o varsta cand , asa cum am scris, intelegerea mea este mai profunda, nu se rezuma la ceva ce pot sa imi cumpar pentru ca imi pot permite, sau pentru ca il vreau, nu se rezuma la curatenia de peste tot, la zambetele false pe care le primesc oriunde ma duc,la chelnerii care stau politicosi si te asalteaza cu intrebarile de politete, la senzatia de bine, de libertate, de fericire pe care ti le ofera " afara",la usurinta cu care poti calatori si vedea ce iti doresti....am si eu cunostinte , chiar multe pot spune, poate prea multe, sant "vinituri" dar sant si " bastinasi", ne vizitam, vorbim, schimbam politeti in numele prietenie stim sa fim falsi , sa zimbim , dar sa nu ne spunem in fata ce gandim,....am avut ocazia , de-a lungul anilor sa cunosc persoane din diferite paturi sociale, bogati, saraci, toate duse pana aproape de extreme, , deci sa nu crezi ca noi traim izolati si nu avem prieteni , subliniam doar o anumita latura a vietii din diaspora....asa cum am spus fiecare vede ce vrea sa vada , aude ce vrea sa auda, citeste ce vrea sa citeasca si intelege cum poate....nu santem doua persoane la fel, fiecare are modul lui de gandire , intelegere, perceptie.....voiam sa subliniez ca intentia mea este de a ma reantoarce in Romania , cand voi fi la pensie....parca asta a fost titlul ???....am specificat doar cate ceva din sentimentele, senzatiile, experientele mele si ceia ce m-a determinat sa iau decizia asta.....oamenii sant buni si rai, saritori sau mai putin , nepasatori sau prea sentimentali, peste tot in lume si aici la mine si la tine acolo si in Romania si peste tot, trebuie doar sa ii vedem ca sant la tot pasul , sant langa noi.....eu una am lucrat in trei locuri in cei ....ani de cand sant aici, 90% din timp cu americani doar si , ma crezi sau nu, stiu ce vorbesc....sant sigura ca la tine acolo e ceva mai diferit decat aici...acolo e Europa, acolo e o alta conceptie de viata decat aici, un alt mod de trai, alte legi, alte interpretari, alte opinii....nu se poate pune in balanta modul si gandirea europeana cu cea de aici....ma retrag, scuze de polemica asta....cred ca am facut rau ca am iesit la interval cu parerea mea...se pare ca trebuia sa scriu si eu ca nu vreau sa ma mai intorc in tara si sa pun punct sau sa stau linistita in banca mea si sa citesc doar ce se mai scrie......nu am putut pentru ca Romania nu este numai sentimentul, amintirea si viata grea dusa acolo...Romania este o tara a noastra fie ca ne place fie ca nu, este un leagan al culturii o tara care a dat lumii multe somitati , multe valori ....eu ma mandresc cu asta simt ca sant roman chiar daca uneori trebuie sa imi plec capul de rusine , dar mi-l ridic imediat si iau apararea tarii mele, ....nu te gandi ca o fac din patriotism prea mare, o fac pentru ca am iubit tara aia, asa cum a fost ea cu cele bune si cu cele rele, cu frumosetile ei care au fost si nu mai sant , cu ce a mai ramas din toata splendoarea ei....un exemplu doar iti mai dau , pentru ca asta este singurul care imi vine in minte acuma......intr-o zi vina la mine un client american , un om cam de vreo 5o de ani sau pe acolo , nu am putut aproxima varsta din cauza barbii, m-a intrebat ceva , i-am raspuns si s-a uitat la mie si m-a intrebat de unde sant ...mi-a detectat accentul...i-am spus simplu Romania si am vrut sa inchei subiectul dar tipul s-a asezat mai comod pe scaun si mi-a propus o discutie....a fost putin ciudat , dar am zis sa ne dau o sansa... s-a uitat lung la mine cateva secunde , timp care pe mine m-a iritat dar nu am comentat nimic....a inceput sa vorbeasca molcom, cu un accent newyorkez,....m-a intrebat daca la viata mea am auzit de un om foarte drag lui, un om care si-a lasat amprenta asupra lui pentru toata viata, un om pentru care el are si a avut numai admiratie...stateam si ma uitam la el si nu imi venea sa cred cat era de cult si cat era de modest , de saracacios...mi-a spus numele omului pentru care avea el un cult....omul despre care vorbea era MIRCEA ELIADE si despre orele pe care le tinea el la facultate aici in America.....mi-a vorbit o ora incheiata de el , de omul Mircea Eliade, de profesorul Mircea Eliade, de scriitorul Mircea Eliade....am ramas uimita, muta, mi s-a umplut sufletul de Romania de valorile pe care le-am avut si nu am stiut sa le tinem, dar care totusi au fost valorile noastre.....
Scuze din nou pentru neintelegere, nu a fost nimic personal :peace: ...probabil a fost arsura la stomac ....gustul amar.... nedreptatile vazute aici si nu numai in fine cred ca ma rezum la atat

floricel
Incepator

Mesajde floricel » 27/11/2010 04:53

nu stiu daca este bine sa intru si eu in discutie,dar totusi o fac.eu sunt in Romania,te inteleg si pe tine pupi,si pe tine cristyd.pupi ai zis bine Romania a dat oameni mari,dar la trecut,pentru ca asa cum o tin guvernantii cu toate legile si referitor la legea educatiei,slabe sperante sa mai iasa asa de multi oameni mari,poate vor fi cativa,in vara aceasta la bac multi nu au stiut nici sa completeze foaia de examen,si atunci?cat despre restul ai dreptate,fiecare vede si percepe realitatea din situatia care se afla.
de ex.eu sunt la jumatatea drumului cum s-ar zice ,nu stiu daca o sa ajung la final in conditiile care sunt dar nici nu stiu ce as face daca s-ar ivi posibiltatea unei plecarii in afara,pentru ca pe zi ce trece este tot mai greu ,eu am un salariu minim pe economie,sotul lucreaza la negru (poate o zi da si trei nu)in situatia cand avem si doi copii,poate vei zice de ce nu isi gaseste un loc stabil,pentru ca stam intr-o zona devaforizata si greu e sa gasesti ceva.
eu nu tin partea nimanui dar in conditiile de acum din tara greu e sa nu-ti doresti sa pleci in afara cu toate riscurile care se impun.
ai spus ca vei veni in Ro la pensie,pai eu nu stiu daca o sa am de unde iesi la pensie.bine,si pe aceast subiect se poate dezvolta o adevarata dezbatere politica,daca pot sa spun asa.
Nu-mi luati in nume de rau aceasta interventie,dar adevarul este undeva la mijloc. :peace: :peace: :peace: :peace: :peace:

Înapoi la “Zona libera”