Un pseudo-Spam placut

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Re: Un pseudo-Spam placut

Mesajde nicoleta64 » 14/02/2007 09:23

Alexandrescu Dragos scrie:multumesc!chiar este nevoie sa-ti mai aduca cineva aminte din cnd in cand de ce traiesti.si sincer chiar azi vorbeam cu un coleg despre cat de repede trece timpul si ca nu vrem sa ne grabim sa ajungem sa castigam bani multi sau sa facem unele lucruri ci doar sa asteptam ca oricum toate vor veni la timpul potrivit.sper sa fiti de acord cu mine. :vis:

Ai perfecta dreptate! :peace: Din pacate, sunt din ce in ce mai putine persoane care gandesc in felul asta.

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 14/02/2007 07:15

Multumesc mult Maria, intr-adevar faptul ca v-am cunoscut pe voi si am sansa sa ne intalnim aici aproape zilnic, a fost de ajutor mare. Iar dupa lunile mai urate, mi-am gasit si curajul si uite ca s-a ivit si ocazia sa spun cu vorbe ce simt, multumita voua. Eu inca ma minunez ce mare lucru e internetul asta sa aduca impreuna oameni care poate nu o sa se vada fata in fata niciodata, dar pe care poti sa-i numesti prieteni si pe care sa-i simti aproape de tine, mai mult decat unii pe care i-ai cunoscut si i-ai avut aproape ani de zile. Asa ca :hug: :hug: :flower: . Si zice lumea ca noi Capricornii suntem introvertiti, uite ce imi trancaneste mie gura mereu.
Are dreptate Dragos, si mauit la atatia tineri, si vad cum alergatura asta pentru problemele cotidiene, slujba si uneori nevoile, alteori dorintele prea exagerate, ne fac sa uitam ce e de fapt important. Unde te-or duce banii si casele si masinile si statul la lucru pana la 8 seara, cand vii acasa la nimeni? Si poate e o.k. acum, dar mai incolo e un gol mare in viata ta, ca nu sunt prea multi oameni cu care sa impartasesti totul, rau si bine, greu sau usor.

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 14/02/2007 08:52

cred ca totul este foarte subiectiv legat de exprimarea sentimentelor, mai ales in cadrul unui cuplu. adica daca cineva cauta sa aiba alaturi o persoana careia sa-i destainuie tot, sa-i spuna de 10000 de ori te iubesc pe zi(normal, sa fie si adevarat :D ) si daca o gaseste cu adevarat va fi fericit. iar daca din contra, iti plac micile jocuri si suspansul intr-o relatie si gasesti persoana care sa guste acest fel de a fi esti la fel de fericit.

si atunci nu pot sa zic eu care petrec cu prietenul meu 90% din timp(lucram impreuna, locuim impreuna...) si ne imparasim totul ca suntem mai fericiti si relatia noastra este mai reusita decat a altui cuplu care nu-si exprima sentimentele asa des. secretul e cred intr-o compatibilitatea reciproca: intre cum esti tu in realitate(fara cenzura de nici un fel) si cum isi doreste celalat sa fi si invers(tu sa accepti manifestarile lui sentimentale). si la nivel de simpla prietenie cred ca se aplica aceleasi reguli doar ca la o scara mai mica fiindca nu toate sentimentele tale au impact direct asupra prientenilor asa cum se intampla intr-un cuplu.

nu stiu daca m-am facut inteleasa, cred ca imi era mai usor sa pun intr-o diagrama toata ideile astea(...deh gandirea mea pragmatica, mare defect), dar e un bun inceput intr-ale cugetarii, desi sunt si eu o capricoarna introvertita, avea dreptate roxana. poate maine cand ma trezesc, si imi va fi trecut momentul filozofic si voi vedea ca rationamentul meu are lacune sa-mi vina sa sterg mesajul.
Ultima oară modificat 14/02/2007 09:12 de către Ioana, modificat 1 dată în total.

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 14/02/2007 09:04

Nu sterge Ioana, ca altfel sterg si eu. Mi-e imi e tare greu cu simtitul, totul trebuie sa fie foarte rational, practic, si sa treaca pe la nivelul creierasului ca sa fie acceptat, altfel... Si cand in sfarsit gasesc cumva o forma sa enunt ce se intampla inauntru, cand termin de pus pe hartie suna taaaare aiurea, dar deh... Cum ii spuneam Carei pe altundeva, mai caut inca cuvinte. Sorry ca vi se intampla sa fiti martori, ca desi trancanesc mult, cred ca e numai o supapa, ca altfel sunt ca oala cu presiune, tot clocotesc, si se aduna, si se invart rotitele astea.... :badday: .

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 14/02/2007 09:13

Ioana, nu trebuie sa stergi mesajul. Asa cum ai scris, ti-ai manifestat parerea intr-un moment cand simteai nevoia sa o faci, sa iti spui opinia, sa o impartasesti cu noi, iar noi sa te "ascultam" (citim) asa cum fac prietenii. Fiecare e liber sa isi spuna parerea, iar ceilalti sa il inteleaga. Citind randurile tale, ma bucur pentru increderea acordata si ma bucur ca esti fericita. :hug:

Acolo unde sentimentele sunt reciproce, daca nu exista compatibilitate, se inventeaza prin rabdare, intelegere, ajutor. :)

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 14/02/2007 09:17

roxanavmv scrie:Nu sterge Ioana, ca altfel sterg si eu. Mi-e imi e tare greu cu simtitul, totul trebuie sa fie foarte rational, practic, si sa treaca pe la nivelul creierasului ca sa fie acceptat, altfel... Si cand in sfarsit gasesc cumva o forma sa enunt ce se intampla inauntru, cand termin de pus pe hartie suna taaaare aiurea, dar deh... Cum ii spuneam Carei pe altundeva, mai caut inca cuvinte. Sorry ca vi se intampla sa fiti martori, ca desi trancanesc mult, cred ca e numai o supapa, ca altfel sunt ca oala cu presiune, tot clocotesc, si se aduna, si se invart rotitele astea.... :badday: .

Roxana, arunca cat de departe capacul "oalei de presiune" si lasa sa iasa afara tot ce te nelinisteste. Te vei simti mult ai bine. Eu am facut-o si acum am inteles ca fiecare are o strada plina de soare.

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 14/02/2007 10:24

maria MIHULESCU scrie:Acolo unde sentimentele sunt reciproce, daca nu exista compatibilitate, se inventeaza prin rabdare, intelegere, ajutor. :)

sunt sigura ca e asa. oricum ar fi idealist sa vorbim de compatibilitate 100%, dar cu cat e mai mare cu atat mai bine si viata asta mai usoara. si maria, in pozele cu tine se vede soarele :) .

cred ca am deviat putin de la ce voia sa transmita marquez, e clar ca cei de langa noi trebuie sa stie ce simtim pentru ei chiar daca modul de a le spune este diferit. si va trebui sa-mi repet asta fiindca desi teoria o cunosc bine dar nu o aplic decat selectiv.

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 14/02/2007 10:38

roxanavmv scrie:Nu sterge Ioana, ca altfel sterg si eu. Mi-e imi e tare greu cu simtitul, totul trebuie sa fie foarte rational, practic, si sa treaca pe la nivelul creierasului ca sa fie acceptat, altfel... Si cand in sfarsit gasesc cumva o forma sa enunt ce se intampla inauntru, cand termin de pus pe hartie suna taaaare aiurea, dar deh... Cum ii spuneam Carei pe altundeva, mai caut inca cuvinte. Sorry ca vi se intampla sa fiti martori, ca desi trancanesc mult, cred ca e numai o supapa, ca altfel sunt ca oala cu presiune, tot clocotesc, si se aduna, si se invart rotitele astea.... :badday: .

macar tu lasi pe hartie ce scrii(by the way: mie una imi place cum scrii, foarte natural, nu e deloc trancaneala) si te eliberezi, altii scriu si nu mai apasa pe butonul ala "trimite" :blushing: dar astazi s-a intamplat ceva, poate marquez(fiindca e preferatul meu) si gandurile din ultima vreme sunt de vina.

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 14/02/2007 11:55

Ioana scrie:
maria MIHULESCU scrie:Acolo unde sentimentele sunt reciproce, daca nu exista compatibilitate, se inventeaza prin rabdare, intelegere, ajutor. :)

sunt sigura ca e asa. oricum ar fi idealist sa vorbim de compatibilitate 100%, dar cu cat e mai mare cu atat mai bine si viata asta mai usoara. si maria, in pozele cu tine se vede soarele :) .

Dupa 20 de ani intunecati era timpul sa iasa soarele, iar acum are alta valoare.

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 15/02/2007 09:22

ma bucur mult ca textul lui marquez a devenit chiar si in acest context un pretext pentru discutii extrem de placute, confesive, cu tente prietenesti aproape palpabile :hug:
:love:

cand am postat textul imi era teama (nu stiu daca asta e cuvantul..dar starea cam asta a fost) ca o sa discutam pe marginea ideii centrale: faptul ca toti trebuie sa constientizam ca avem o existenta limitata, ca moartea poate surveni oricand, ca putem pierde fiinte dragi inainte de a le spune cat le iubim.., sau ca putem trece in nefiinta inainte ca sa avem timp sa spunem celor pe care ii iubim ca ii iubim sau inainte de a ne manifesta chiar dragostea pt tot ce inseamna viata.. -intunecata sau senina, viata e un dar pe care trebuie sa invatam sa il pretuim.. mai mult decat pretuim bunuri materiale ..etc
m-am gandit mult inainte de a dechide subiectul..pentru ca nu vroiam ca discutiile sa alunece pe aceasta panta. am deviat cu buna stiinta discutia, focalizand pe alte teme secundare ale textului: bunatate sufleteasca, iubire in cadrul cuplului. am deviat chiar foarte mult exacerband anumite aspecte care nici macar nu se regaseau in textul lui marquez (a spune de 10 000 ori 'te iubesc' cu consecinta vulnerabilitatii<- acestea au fost doar moduri de a va distrage atentia, de a nu va lasa sa discutati despre 'moarte')

........
am citit in fiecare zi ce ati scris, am fost incapabila sa particip la discutie.., dar fiecare cuvant pe care l-ati tastat aici va asigur ca a fost mai mult decat receptat ..
adevarul e ca e insuportabil sa ii pierzi pe cei pe care ii iubesti si pana nu ajungi la o varsta(cam pe la jumatatea existentei)..probabilitatea de a pierde fiintele iubite e mai mica..si traim cu gandul 'mie nu mi se poate intampla', 'nu eu'; auzim, citim despre tragedii dar nu ne putem imagina ca putem sa fim implicati..
socul survine cand ne confruntam direct cu..situatii limita sau cu LIMITA insasi

..........

cand am venit prima oara aici, pe rc, in urma cu..iata..mai bine de un an.., am decis sa raman pentru ca totul era simplu, amuzant, ca un joc la care oamenii mari participau..fara multe complicatii, un pic altfel ca in viata de zi cu zi.
imi puteam distrage atentia, puteam sa ma concentrez asupra a ceva ce nu ma interesa foarte tare, ceva ce faceam instinctiv..fara eforturi, fara dileme ..anume: gatitul
nu am ramas pe rc pt ca aveam o pasiune pentru a gati :) no way. am ramas pentru ca aveam nevoie de modul asta de evadare. imi trebuia o lume mai simpla, mai buna.
cu timpul..comunitatea a prins viata..discutiile au inceput sa se lege, au aparut si factori care au perturbat linistea pe care ne-o construiam in mod constient aici..cu totii.., dar asa cum au aparut, au si disparut..

.....ma bucur sa vad ca se nasc prietenii virtuale, ca unele dintre ele se materializeaza in realul in care ne aflam cu toti (un exemplu e prietenia adinush-nally)..
dar cel mai tare ma bucur ca ne simtim de la o zi la alta..mai apropiati unii de altii. iar apropierea sufleteasca, spirituala autentica e ceea ce in realitate oamenii cu greu pot atinge.

Înapoi la “Zona libera”