Tratamente neconventionale-acupunctura-Reiki-naturism

Suferiti de o boala care va determina sa tineti regim? Si totusi nu percepeti asta ca pe o corvoada deoarece cunoasteti nenumarate combinatii ale mancarurilor permise? Faceti si altora viata mai usoara prezentand aceste mancaruri dietetice si de regim.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

soothe
Bucatar in devenire

Tratamente neconventionale-acupunctura-Reiki-naturism

Mesajde soothe » 10/03/2007 03:13

Deschid subiectul la rugamintea Leilei si Stellei Damianou..

"Il rugam pe Soothe sa deschida un subiect ca sa nu plictisim fetele in care sa povestim despre aceste tratamente (acupunctura,Reiki,tratamente naturiste, etc) si le invitam si pe ele sa participe (Leila)"

"Subscriu la ideea ta din toata inima! Ramane sa vrea si Soothe sa se inhame la aceasta corvoada (Stella Damianou)"

Subiectul doreste sa ne dea posibilitatea de a povesti din experientele noastre referitoarele la tratamentele de medicina complementara si alternativa la care am apelat noi insine, ca pacienti sau medici/practicieni .. pareri pro si contra.. intrebari si raspunsuri..

Stiu ca forumul acesta este un forum despre Retete Culinare insa "Minte sanatoasa intr-un corp sanatos" se mentine sau /si se pastreaza in diferite feluri.. In plus ne place aici pe RC.. :love:

Stella Damianou
Incepator

Mesajde Stella Damianou » 10/03/2007 07:07

:hug: :hug: :hug: soothe :hug: :hug: :hug: Si, daca nu te deranjeaza, sunt simplu, Stela. :blushing: De fapt e primul forum in limba romana pe care ma inregistrez si am crezut ca acolo trebuie sa treci numele real si apoi sa-ti alegi un screen name :D Asa m-am "potcovit" cu numele intreg aici in forum =))
Acum, inafara de ceea ce am scris in celalalt post, nu stiu mai nimic despre Reiki. Mi-ar place sa aflu insa cat mai multe despre subiectul "tratamente neconventionale". Pot intra aici si discutii despre unele plante folosite in medicina si despre suplimente alimentare fara sa dam nume de firma? Recunosc, folosesc, cateva suplimente (nu sunt distribuitor!) pe care mi le iau singura de pe net. :peace: :flower:

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 10/03/2007 10:52

:hug: sooothe in primul rand iti multumim ca ne-ai ascultat,esti un dulce :pup: .
In legatura cu subiectul Yin si Yan,ai scris ca femeia la 35 ani are cca 90-95 %
din cantitatea de energie Yin si la 45 ani doar 50%,pai atunci inseamna ca eu stau bine inca cu cantitatile(anul acesta fac 19 ani/ un picior :P ).
Dar acum vb. serios ce poate face femeia ca sa tina in echilibru aceste energii?
Ele se diminueaza dupa fiecare nastere ? Dezechilibrul lor in ce fel ne influenteaza? Ce se intampla daca cantitatea Yan devine majoritar?
La Reiki stiu ca poti sa te reincarci cu energie ,dar in cazul acesta ?
Poate tu ne lamuresti,ne initiezi si pe noi.
Initiali am fost sceptici la trat. Reiki dar folosita concomitent cu tratamentul alopat a dat rezultate (dar functioneaza in unele cazuri si fara ). :peace:
:flower: :flower: :flower: :pup:

Ps

Sunt o multime de intrebari pe care avem sa ti le punem,asa ca te rugam sa ne faci cunostinta cu aceste elemente ,asa mai pe intelesul omului de rand , (caci nu suntem familiarizate bine cu acesti termeni ). :flower:

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 13/03/2007 11:17

Leila scrie::hug: sooothe in primul rand iti multumim ca ne-ai ascultat,esti un dulce :pup: .
In legatura cu subiectul Yin si Yan,ai scris ca femeia la 35 ani are cca 90-95 %
din cantitatea de energie Yin si la 45 ani doar 50%,pai atunci inseamna ca eu stau bine inca cu cantitatile(anul acesta fac 19 ani/ un picior :P ).
Dar acum vb. serios ce poate face femeia ca sa tina in echilibru aceste energii?
Ele se diminueaza dupa fiecare nastere ? Dezechilibrul lor in ce fel ne influenteaza? Ce se intampla daca cantitatea Yan devine majoritar?
La Reiki stiu ca poti sa te reincarci cu energie ,dar in cazul acesta ?
Poate tu ne lamuresti,ne initiezi si pe noi.
Initiali am fost sceptici la trat. Reiki dar folosita concomitent cu tratamentul alopat a dat rezultate (dar functioneaza in unele cazuri si fara ). :peace:
:flower: :flower: :flower: :pup:

Ps

Sunt o multime de intrebari pe care avem sa ti le punem,asa ca te rugam sa ne faci cunostinta cu aceste elemente ,asa mai pe intelesul omului de rand , (caci nu suntem familiarizate bine cu acesti termeni ). :flower:

revin in cateva zile.. nu am putut intra pe forum din binecuvantate motive.. pe curand

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 13/03/2007 11:19

ok nu e nici o graba :) te asteptam cu tot dragul :hug: :pup:

Înapoi la “Sanatate - diete si regimuri alimentare”