Tort Lory

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

LORY
Bucatar de elita

Tort Lory

Mesajde LORY » 15/05/2009 12:22

Blat
8 oua
8 lg zahar
6 lg faina
2 lg cacao
esenta vanilie
Crema
4 oua
400 gr zahar
500 gr margarina rama(2 pac)
100 gr cacao
4 lg apa rece
2 fiole esenta rom
Sirop
300gr zahar
300ml apa
razatura de lamaie
esenta rom
Glazura
300 gr ciocolata amaruie
150ml frisca lichida
50gr unt
Decor
frunze de ciocolata
capsuni
Blatul
1. se separa albusurile de galbenusuri ;
2. albusurile se bat spuma cu 6 lg de zahar iar galbenusurile cu restul;
3. se amesteca lejar albusurile cu galbenusurile plus esenta de vanilie;
4. se cerne faina impreuna cu cacao si se adauga peste compozitia de ou amestecand usor
5. se coace intr-o forma rotunda tapatata cu hartie de copt ,la foc potrivit
Crema
ouale zaharul si apa se amesteca intr-un ceaunel si se fierb pe baie de apa pana la proba de fir(atunci cand luam compozitie cu doua degete si indepartandu-le se formeaza un fir).
Se adauga cacao si se lasa 10 min sa se mai raceasca,dupa care incepem sa mixam adaugand bucati de margarina pana ce o incorporam pe toata.La final se aromatizeaza cu esenta de rom.
Blatul racit se taie in 3 foi se insiropeaza cu siropul fiert si racit si se adauga straturile de crema astfel formandu-se tortul.Il tinem la frigider cateva ore bune dupa care il glasam cu glazura preparata astfel:
ciocolata frisca si untul se pun intr-un vas la foc mic (fara sa dea in fiert)pana ce se topeste foarte bine amastecand mereu.O folosim dupa ce am lasat-o un pic sa se racoreasca
Dupa ce l-am glasat il decoram dupa bunul plac.
Fişiere ataşate
b.jpg
b.jpg (111.33 KiB) Vizualizat de 2934 ori
d.jpg
d.jpg (46.76 KiB) Vizualizat de 2934 ori
"Prietenii sunt ingeri tacuti care ne pun pe picioare atunci cand aripile noastre uita cum sa zboare."

Bucataresele Vesele

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 15/05/2009 10:21

ce bunatate =D> =D> , noua ne plac torturile mult. Am salvat reteta :hug: :hug: , mersi

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 15/05/2009 11:46

vin si mancaciosii de ciocolata sa-ti admire tortul Lory, si raspunsul.... :buuun: :buuun: :buuun: :buuun: :buuun:
=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
:flower: :hug:
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

galateea
Bucatar in devenire

Mesajde galateea » 15/05/2009 12:55

Lory,te-am trecut la catastif si cu reteta asta de tort ,ce arata superbisim si cred ca este tare bun. :buuun: :buuun:
Voi pune, noua achizitie ,in practica, cat de curand,adica de sf. Constantin si Elena ,cand fratele meu isi sarbatoreste onomastica.
Pana atunci, toate cele bune si asteapta-ma cu vesti despre cum a fost primit si devorat tortul :hug: :pup:
galateea

pussycat
Bucatar in devenire

Mesajde pussycat » 15/05/2009 02:16

ooooo Lory m-ai lasat cu gura cascata de admiratie :buuun: arata fenomenal tortul :master: :master: ....il voi face de ziua mea saptamana viitoare ...sa ma rasftat un pic :hug:

deeaandreeadeea
Incepator

Mesajde deeaandreeadeea » 15/05/2009 04:20

Arata superb....e decorat fantastic..iti ia ochii nu alta...cu siguranta e o delectale si pentru papilele gustative :buuun:

LORY
Bucatar de elita

Mesajde LORY » 15/05/2009 09:05

Pupi cu placere :hug: :pup:
Yafa multumesc :master: :flower:
Galateea te astept cu rezultatul :wink: ...de preferat e sa fie foarte bine insiropat...asta numai daca va place
pussycat asa rasfat mai zic si eu.. :lol: ...pentru saptamana viitoare inca nu m-am decis :? ...trebuie sa intreb majoritatea ..ei decid :D
deeaandreeadeeamultumesc :pup: ..intradevar a fost bun...am primit cuvinte de lauda :D :clipocit:
"Prietenii sunt ingeri tacuti care ne pun pe picioare atunci cand aripile noastre uita cum sa zboare."

Bucataresele Vesele

alina_i
Bucatar Sef

Mesajde alina_i » 17/05/2009 11:19

Credeam ca nu mai exista noutati in legatura cu torturile :x dar se pare ca m-am inselat :lol:

Combinatia ciocolata - capsune este una dintre preferatele mele :buuun:
Felicitari Lory :flower: :flower: :flower: toate dulciurile tale sunt impecabile =D> =D> =D> :master: :master: :master:

:hug: :pup: :hug:
Raul este un bine prost inteles.

www.pasiunilealinei.blogspot.com

LORY
Bucatar de elita

Mesajde LORY » 18/05/2009 04:15

Multumesc Alina :master: :master: :hug: :pup:

Bucataresele Vesele

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”