Tort de Florii

Cunoasteti mici trucuri usor de realizat, dar care fac diferenta dintre o mancare reusita si una esuata? Prezentati-le aici pentru cei care nu au reusit inca sa le descopere singuri. De asemenea daca aveti nelamuriri privind anumite retete veti primi ajutor din partea membrilor comunitatii.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

pussycat
Bucatar in devenire

Tort de Florii

Mesajde pussycat » 18/03/2009 10:52

Fetelor de Florii le sarbatorim in familie pe mama si sora mea (Viorica si Florina). As vrea sa le fac un tort in forma de floare. Ma puteti ajuta cu cateva indicatii, idei, sugestii ? ... mersi si raman datoare cu o :cafea:

alina_i
Bucatar Sef

Re: tort de florii

Mesajde alina_i » 19/03/2009 08:26

pussycat scrie:Fetelor de Florii le sarbatorim in familie pe mama si sora mea (Viorica si Florina). As vrea sa le fac un tort in forma de floare. Ma puteti ajuta cu cateva indicatii, idei, sugestii ? ... mersi si raman datoare cu o :cafea:

Eu habar n-am de tort in forma de floare dar pot sa-ti spun de unul in forma de fluture!
Daca te intereseaza, uite cum faci:

Un blat rotund il tai pe orizontala in 2-3 felii. Acum: pui feliile una peste alta si tai asa: o fasie groasa de 3-4 cm de-a lungul diametrului (adica va rezulta o fasie - aproape dreptungiulara in mijlocul tortului si doua sectoare de cerc - aproape doua semicercuri).
Pe un platou generos ca dimensiune asamblezi "dreptunghiul" cu crema si sirop cum faci de obicei - acesta va fi corpul fluturelui. Apoi, asamblezi cele doua "semicercuri" dar lipite de corpul fluturelui cu partea curbata (adica le schimbi locul intre ele: cel din stanga il pui in dreapta si invers) si ai obtinut aripile fluturelui.

Apoi il decorezi: corpul cu crema cu cacao - ca sa fie ca in natura ... mai inchis la culoare ... iar aripile le decorezi cu creme colorate, frisca sau felii de fructe.
Cu ciocolata topita desenezi pe o foaie de copt doua antene si lasi sa se intareasca apoi cand il duci la masa le fixezi pe capul fluturelui si ochii ii faci cu frisca si infigi in mijlocul ei doua felioare de caisa deshidratata.

Daca vrei sa-l faci de post, poti sa-l faci cu fructe si cu frisca vegetala

Sper ca ti-am fost de ajutor si ca nu m-am pierdut in explicatii. :D
Raul este un bine prost inteles.

www.pasiunilealinei.blogspot.com

pussycat
Bucatar in devenire

Mesajde pussycat » 19/03/2009 03:05

merci e f buna ideea cu fluturele...tortul nu il fac de post ca ele nu tin post. mamei i-ar fi imposibil ptr ca e bucatareasa iar sor-mea e o adolescenta mereu la dieta :) pot face niste flori din caramele sugus si gata.... avem si flori si fluturi. :D

adina_83
Incepator

Mesajde adina_83 » 19/03/2009 04:40

Ce idee geniala!Tortul in forma de fluture m-i se pare foarte special si pt ziua baietelului meu(18 mai),implineste 2 anisori. :party: :party:
'TILL WE AIN'T STRANGERS ANYMORE

adinush
Bucatar in devenire

Mesajde adinush » 19/03/2009 09:15

Ideea am vazut-o la cineva care facea flori din pasta de zahar dar cred ca se poate aplca la scara mai mare si la un tort floare...in functie de cate persoane mananca tortul faci 6 mini-blaturi (daca sunteti doar cativa merge cu 6 briose,daca sunteti mai multi 6...cele mai mici craticioare pe care le ai) pe care apoi le asamblezi una in centru si celelalte 5 petalele.La fata locului si mai pot face mici ajustari ale blaturile sa se imbine bine si apoi le imbraci in frisca colorata..mijlocul o culoare si petalele alta culoare.
Sper ca m-am facut inteleasa...ideea am vazut-o pe culinar dar la cate sute de pagini sunt cu ornamente mi-e imposibil s-o mai gasesc
When u want something u"ve never had,u have to do something u've never done

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 19/03/2009 10:55

Daca vrei iti mai dau si eu o idee despre un tort floare. Poti sa faci un blat rotund pe care il umpli dupa dorinta cu ce crema vrei. Daca il faci de fructe si se preteaza la frisca atunci lasi din cantitatea de frisca deoparte si cu ajutorul colorantului alimentar colorezi frisca in galben si verde. Iti mai trebuie cateva bucatele mici de ciocolata ( bobite sau conuri mici de tot) . Ce trebuie sa faci , pe mijlocul tortului lipit de un strat fin de tot de crema , pui sub forma de cerc umplut ciocolata( asta va fi mijlocul unei flori a soarelui. ) Atunci pui frisca colorata intr-o punga pentru ornat la care ai adaugat un cap cu forma specifica trasarii frunzelor si incepi de la marginea tortului sa faci una langa alta petalele de la floarea soarelui. Dupa ce primul rand de petale este gata incepi al doilea ( imediat langa primul) dar intercatal, in asa fel ca fiecare petala in parte sa vina la mijolcul dintre doua petale facute cu un rand inainte. ( sper ca am explicat bine si m-am facut inteleasa) . Te duci tot asa pana umpli toata suprafata tortului. De fiecare data cand incepi un rand nou de petale il incepi chiar la terminatie randului precedent si varfurile petalelor le ridici o idee in sus in asa fel ca sa se suprapuna putin sau sa stea putin in aer. Este un tort frumos cu care eu am facut furori ori de cate ori l-am facut. Imi pare rau ca nu am poze cu el, pe vremea cand il faceam nu prea ma ocupam de poze :P :P . Dar promit ca am sa fac in curand si am sa il postez. Daca folosesti crema pentru ornat poti sa faci o crema de unt cu rahat de lamaie sau portocale si mai pui in ea colorant si gata , ai ptr decorat. :hug: Cu culoarea verde faci pe margine atortului cateva frunzulite din loc in loc , sau chiar una langa alta. Folosesti acelasi cap la punga de decorat.

Înapoi la “Sfaturi utile in bucatarie”